4% rijtjeshuizen in Zandpol.
Ruimte voor een grotere batterij.
Maar 4 procent van de woningen in Zandpol is een rijtjeshuis; de ruimere huizen hier vragen om een groter pakket. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Zandpol beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Zandpol heeft weinig rijtjeshuizen
4 procent van de woningen in Zandpol is een tussen- of hoekwoning, tegenover 38 procent in de gemeente Emmen; de twee-onder-een-kapwoning voert hier de boventoon. Ruimere huizen betekenen meer dak, meer verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting. Hieronder de cijfers van het CBS over Zandpol, naast de gemeente Emmen en de provincie Drenthe.
De huizen van Zandpol
Zandpol is een klein dorp: 198 woningen, 200 huishoudens en 465 inwoners, gemiddeld 2,3 per huishouden. Van die woningen is 71 procent een koopwoning; in de gemeente Emmen is dat 63 procent, in Drenthe 66 procent.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 94 procent van de voorraad, tegenover 2 procent tussenwoningen. Ruimte voor panelen op het dak en voor een batterij in de berging is er bij deze huizen meestal wel.
Van de woningen is 4 procent in de afgelopen tien jaar gebouwd. Een huis is hier gemiddeld € 270.000 waard (WOZ), 12 procent lager dan het gemiddelde van Drenthe.
Tussen een twee-onder-een-kapwoning (2.890 kWh) en een vrijstaande woning (3.330 kWh) zit in Zandpol een beperkt verschil; per type staat de uitkomst van onze berekening in de tabel.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.890 kWh | 850 kWh | KNW6 | € 491 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.330 kWh | 1.200 kWh | KNW6 | € 578 per jaar |
Afname per woningtype in Zandpol uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Zo gaat Zandpol met stroom om
De stroomafname per woning in Zandpol daalde sinds 2020 van 3.250 kWh naar 3.060 kWh in 2024, 6 procent minder; daarmee zit het dorp 12 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Emmen (2.730 kWh).
Tegenover die afname staat 1.160 kWh teruglevering per woning, ongeveer een derde van het verbruik (Drenthe: 1.272 kWh). Na 2027 telt dat aandeel: teruglevering brengt dan weinig op, terwijl de avondstroom het volle tarief kost. Een thuisbatterij bewaart dat overschot voor de avond en haalt zo een groot deel van die 1.160 kWh uit de rekening van Zandpol.
Van de woningen in Zandpol heeft 64 procent zonnepanelen, 12 procentpunt meer dan het gemiddelde van Drenthe (52 procent). In 2022 telde het CBS hier 114 installaties met samen 402 kWp, gemiddeld 3,5 kWp per dak, omgerekend ongeveer 9 panelen van 400 wattpiek.
De groei is gestaag: 85 installaties in 2018, 114 in 2022 (34 procent meer). Tussen 2018 en 2020 kwam er 22 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 10 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Binnen de gemeente Emmen staat het dorp gedeeld op plek 2 van 14 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 14 van 14 in teruglevering per woning.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Zandpol
Met maar 4 procent rijwoningen bestaat Zandpol vooral uit ruimere huizen met een afname van gemiddeld 3.060 kWh per jaar en een groter dak. Zo'n dak levert op een zonnige middag meer terug dan een 6 kWh-batterij kan bergen; hier past een pakket van 10 kWh of meer, bij een 3-fase-aansluiting ook als 3-fase-batterij, zodat het hele middagoverschot de avond haalt.
Daar komt bij dat 64 procent van de woningen in Zandpol al zonnepanelen heeft, tegenover 52 procent gemiddeld in Drenthe. Voor die huizen is de batterij de tweede stap: het middagoverschot vasthouden in plaats van terugleveren.
Zandpol naast de buurdorpen
In Zandpol gaat per woning het minst terug van de dorpen in de buurt (Nieuw-Amsterdam, Veenoord, Dalerveen, Schoonebeek, Stieltjeskanaal): 1.160 kWh, terwijl Dalerveen op 2.198 kWh zit. In aandeel zonnedaken (64 procent) zit Zandpol tussen Veenoord (69 procent) en Nieuw-Amsterdam (55 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Zandpol | 3.060 kWh | 1.160 kWh | 64 procent |
| Nieuw-Amsterdam | 3.070 kWh | 1.450 kWh | 55 procent |
| Veenoord | 2.750 kWh | 1.470 kWh | 69 procent |
| Dalerveen | 3.869 kWh | 2.198 kWh | 62 procent |
| Schoonebeek | 2.995 kWh | 1.404 kWh | 64 procent |
| Stieltjeskanaal | 3.765 kWh | 1.852 kWh | onbekend |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Hoe Zandpol verandert
Tussen 2018 en 2022 kwamen er in Zandpol 34 procent zonnestroominstallaties bij, van 85 naar 114. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 26 procent, van 1.410 naar 1.050 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in Zandpol stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 85 | 104 | 114 | |
| Stroomafname per woning | 3.250 kWh | 3.060 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.410 m³ | 1.050 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Gas, auto's en het net in Zandpol
Het gemiddelde aardgasverbruik in Zandpol is 1.050 kubieke meter per woning per jaar, 8 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 1.410 kubieke meter: 26 procent minder gas per woning in vier jaar. 6 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 1 procent is helemaal aardgasvrij. Verwarmen gebeurt hier dus nog vrijwel overal op gas; het stroomverbruik zit in koken, wassen, koelen en steeds vaker in de auto.
Huishoudens in Zandpol hebben gemiddeld 1,4 auto's (Drenthe: 1,3). In een dorp gebeurt laden vrijwel altijd thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief.
Enexis beheert het stroomnet in Zandpol. Het CBS rekent Zandpol tot een landelijke omgeving.
Wat een thuisbatterij in Zandpol oplevert
Voor een dorp van 198 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Zandpol: 2 personen, 3.060 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.160 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 456 in het eerste jaar, gemiddeld € 551 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 10,5 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,4 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
- Wat voor huizen staan er in Zandpol?
- Zandpol telt 198 woningen: 46 procent vrijstaand, 48 procent twee-onder-een-kap, 4 procent tussen- of hoekwoning, 2 procent appartement. 71 procent is een koopwoning en 4 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Hoeveel huizen in Zandpol hebben zonnepanelen?
- 64 procent van de woningen in Zandpol had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 114 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Drenthe is 52 procent.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Zandpol?
- Voor het gemiddelde huishouden van Zandpol (3.060 kWh afname, 1.160 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 551 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 10,5 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Wie is de netbeheerder in Zandpol en hoe wordt er verwarmd?
- Enexis is de netbeheerder in Zandpol. 6 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 1.050 kubieke meter per woning per jaar.
- Hoeveel stroom levert Zandpol terug aan het net?
- Gemiddeld 1.160 kWh per woning per jaar, ongeveer een derde van de 3.060 kWh die een woning in Zandpol afneemt (Drenthe: 1.272 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Zandpol: 46 kilometer ten zuiden van onze vestiging.
Zandpol ligt in de gemeente Emmen in Drenthe, 46 kilometer ten zuiden van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 55 kilometer, ongeveer 50 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Dalerveen (3 km), Nieuw-Amsterdam (3 km) en Veenoord (3 km). Het stroomnet in Zandpol is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Dalerveen | 3 km | ongeveer 50 min |
| Nieuw-Amsterdam | 3 km | ongeveer 45 min |
| Veenoord | 3 km | ongeveer 45 min |
| Schoonebeek | 4 km | ongeveer 50 min |
| Stieltjeskanaal | 4 km | ongeveer 50 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Zandpol
In Zandpol doet 1 club mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 4 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Zandpol dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Zandpol loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 50 minuten bij je in Zandpol.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Zandpol SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Zandpol (gemeente Emmen, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.