64% zonnedaken in Schoonebeek, 51% in de gemeente.
Nu de batterij erbij.
In Schoonebeek heeft 64 procent van de woningen zonnepanelen, meer dan in de rest van de gemeente Emmen; die stroom gaat 's middags grotendeels het net op. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Schoonebeek beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Schoonebeek heeft meer zonnedaken dan de rest van Emmen
Binnen de gemeente Emmen springt Schoonebeek eruit: 64 procent van de woningen heeft zonnepanelen, tegenover 51 procent in de gemeente als geheel en 52 procent in Drenthe. Het CBS telde in 2022 905 installaties bij woningen. Per woning gaat er 1.404 kWh per jaar terug het net op, en juist die stroom brengt vanaf 2027 weinig meer op. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Emmen en de provincie Drenthe, staan hieronder.
Zo gaat Schoonebeek met stroom om
In de gemeente Emmen neemt een woning gemiddeld 2.730 kWh stroom per jaar af; in Schoonebeek was dat in 2024 2.995 kWh, 10 procent hoger dan dat gemiddelde en 10 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (2.735 kWh).
Tegelijk ging er per woning gemiddeld 1.404 kWh de andere kant op: zonnestroom die niet op het moment van opwekken gebruikt werd en aan het net is teruggeleverd, ruim een derde van wat Schoonebeek afneemt. Ter vergelijking: in Drenthe is dat gemiddeld 1.272 kWh per woning. Dat aandeel is fors genoeg om na 2027 het verschil te maken. Nu wordt die 1.404 kWh nog gesaldeerd; straks brengt teruglevering veel minder op dan wat een huishouden 's avonds betaalt voor stroom die het overdag zelf opwekte. Een thuisbatterij vangt dat overschot op en gebruikt het 's avonds, waardoor een groot deel van die teruglevering uit de rekening verdwijnt.
Het gaat hard: van 550 installaties in 2018 naar 905 in 2022, een groei van 65 procent. Tussen 2018 en 2020 kwam er 34 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 23 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Schoonebeek heeft 64 procent zonnepanelen, 12 procentpunt meer dan het gemiddelde van Drenthe (52 procent). In 2022 telde het CBS hier 905 installaties met samen 3.162 kWp, gemiddeld 3,5 kWp per dak, omgerekend ongeveer 9 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Emmen staat het dorp gedeeld op plek 2 van 14 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 10 van 14 in teruglevering per woning.
De huizen van Schoonebeek
Schoonebeek telt 1.810 woningen en 1.760 huishoudens, met 4.045 inwoners (gemiddeld 2,2 personen per huishouden). Van die woningen is 73 procent een koopwoning; in de gemeente Emmen is dat 63 procent, in Drenthe 66 procent.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 65 procent van de voorraad, tegenover 15 procent tussenwoningen. Ruimte voor panelen op het dak en voor een batterij in de berging is er bij deze huizen meestal wel.
Van de woningen is 4 procent in de afgelopen tien jaar gebouwd. Een huis is hier gemiddeld € 266.000 waard (WOZ), 13 procent lager dan het gemiddelde van Drenthe.
Een vrijstaande woning in Schoonebeek neemt met 3.921 kWh per jaar 132 procent meer af dan een appartement (1.690 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.690 kWh | 240 kWh | KNW6 | € 274 per jaar |
| Tussenwoning | 2.390 kWh | 870 kWh | KNW6 | € 435 per jaar |
| Hoekwoning | 2.600 kWh | 1.050 kWh | KNW6 | € 490 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.976 kWh | 1.192 kWh | KNW6 | € 551 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.921 kWh | 1.919 kWh | KNW10 | € 803 per jaar |
Afname per woningtype in Schoonebeek uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Schoonebeek
1.404 kWh teruglevering per woning bij 64 procent zonnedaken: Schoonebeek zet op zonnige middagen meer stroom op het net dan de rest van de gemeente Emmen (51 procent zonnedaken). Na het einde van salderen is dat overschot het meest waard als het thuis blijft. Een thuisbatterij van 6 tot 10 kWh houdt het vast tot de avond, wanneer de stroom anders tegen het volle tarief van het net komt.
Rijwoningen zijn hier de uitzondering: 27 procent tegenover 38 procent in de gemeente Emmen. De ruimere huizen hebben meer dak en meer verbruik, en dus ruimte voor een groter pakket.
Schoonebeek naast de buurdorpen
Met 1.404 kWh teruglevering per woning zit Schoonebeek tussen de buurdorpen in: Dalerveen levert het meest terug (2.198 kWh), Zandpol het minst (1.160 kWh). In aandeel daken met zonnepanelen deelt Schoonebeek de eerste plek in de buurt met Zandpol: 64 procent.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Schoonebeek | 2.995 kWh | 1.404 kWh | 64 procent |
| Zandpol | 3.060 kWh | 1.160 kWh | 64 procent |
| Erica | 3.100 kWh | 1.660 kWh | 62 procent |
| Nieuw-Amsterdam | 3.070 kWh | 1.450 kWh | 55 procent |
| Stieltjeskanaal | 3.765 kWh | 1.852 kWh | onbekend |
| Dalerveen | 3.869 kWh | 2.198 kWh | 62 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Hoe Schoonebeek verandert
Tussen 2018 en 2022 kwamen er in Schoonebeek 65 procent zonnestroominstallaties bij, van 550 naar 905. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 31 procent, van 1.376 naar 951 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 550 | 736 | 905 | |
| Stroomafname per woning | 2.981 kWh | 2.995 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.376 m³ | 951 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Wat een thuisbatterij in Schoonebeek oplevert
Wij hebben het adviesmodel van onze eigen batterijcheck losgelaten op het gemiddelde huishouden van Schoonebeek: 2 personen, 2.995 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.404 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 483 in het eerste jaar en gemiddeld € 580 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 5.781; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 10,0 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Met 1,3 auto's per huishouden telt hier vooral of er een elektrische auto bij komt: die voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe en maakt een grotere batterij met slim laden interessanter. De echte berekening is persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
Gas, auto's en het net in Schoonebeek
Het gemiddelde aardgasverbruik in Schoonebeek is 951 kubieke meter per woning per jaar, vrijwel gelijk aan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 1.376 kubieke meter: 31 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (2.981 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 13 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 6 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Huishoudens in Schoonebeek hebben gemiddeld 1,3 auto's (Drenthe: 1,3). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Schoonebeek is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Schoonebeek een landelijke omgeving.
- Hoeveel huizen in Schoonebeek hebben zonnepanelen?
- 64 procent van de woningen in Schoonebeek had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 905 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Drenthe is 52 procent.
- Wat voor huizen staan er in Schoonebeek?
- Schoonebeek telt 1.810 woningen: 27 procent vrijstaand, 38 procent twee-onder-een-kap, 27 procent tussen- of hoekwoning, 9 procent appartement. 73 procent is een koopwoning en 4 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Schoonebeek?
- Voor het gemiddelde huishouden van Schoonebeek (2.995 kWh afname, 1.404 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 580 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 10,0 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Schoonebeek?
- Een woning in Schoonebeek nam in 2024 gemiddeld 2.995 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.404 kWh terug aan het net. In de gemeente Emmen is de afname gemiddeld 2.730 kWh.
- Wat is de gemiddelde WOZ-waarde in Schoonebeek?
- De gemiddelde WOZ-waarde in Schoonebeek is € 266.000, 6 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Emmen (€ 250.000) en 13 procent lager dan dat van Drenthe (€ 307.000).
- Wie is de netbeheerder in Schoonebeek en hoe wordt er verwarmd?
- Enexis is de netbeheerder in Schoonebeek. 13 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 951 kubieke meter per woning per jaar.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Schoonebeek: 49 kilometer ten zuiden van onze vestiging.
Schoonebeek ligt in de gemeente Emmen in Drenthe, 49 kilometer ten zuiden van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 58 kilometer, ongeveer 50 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Zandpol (4 km), Erica (5 km) en Dalerveen (6 km). Het stroomnet in Schoonebeek is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Zandpol | 4 km | ongeveer 50 min |
| Erica | 5 km | ongeveer 50 min |
| Dalerveen | 6 km | ongeveer 50 min |
| Nieuw-Amsterdam | 6 km | ongeveer 45 min |
| Stieltjeskanaal | 6 km | ongeveer 50 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Schoonebeek
In Schoonebeek doet 1 club mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 6 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Schoonebeek dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Schoonebeek loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 50 minuten bij je in Schoonebeek.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Schoonebeek SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Schoonebeek (gemeente Emmen, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.