Yde: 5% elektrisch, 33% minder gas sinds 2020.
De stroom regelen we alvast slim.
In Yde wordt 5 procent van de woningen elektrisch verwarmd; het gasverbruik daalde sinds 2020 met 33 procent en de stroom gaat naar koken, wassen en de avond. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Yde beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Yde stookt op gas, maar steeds minder
In Yde wordt 5 procent van de woningen elektrisch verwarmd, tegenover 11 procent in Drenthe, maar het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 33 procent naar 1.160 kubieke meter. Elke kuub die verdwijnt, komt terug als stroom, en stroom is het deel van de rekening dat een thuisbatterij stuurt. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Tynaarlo en de provincie Drenthe, staan hieronder.
Gas, auto's en het net in Yde
Het gemiddelde aardgasverbruik in Yde is 1.160 kubieke meter per woning per jaar, 20 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 1.724 kubieke meter: 33 procent minder gas per woning in vier jaar. 5 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 2 procent is helemaal aardgasvrij. Gas is hier dus nog de norm voor verwarmen; stroom gaat naar koken, wassen, koelen en steeds vaker naar de auto.
Huishoudens in Yde hebben gemiddeld 1,4 auto's (Drenthe: 1,3). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Yde is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Yde een landelijke omgeving.
De huizen van Yde
Yde is een klein dorp: 370 woningen, 375 huishoudens en 840 inwoners, gemiddeld 2,2 per huishouden. 84 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 66 procent gemiddeld in Drenthe en 77 procent in de gemeente Tynaarlo.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 62 procent van de voorraad, tegenover 17 procent tussenwoningen. Ruimte voor panelen op het dak en voor een batterij in de berging is er bij deze huizen meestal wel.
Maar 2 procent van de woningen is jonger dan tien jaar; vrijwel elke installatie begint hier dus met een schouw van de bestaande meterkast, de aansluiting en de groepenkast. De gemiddelde WOZ-waarde ligt op € 357.000, 13 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente.
Een vrijstaande woning in Yde neemt met 3.376 kWh per jaar 60 procent meer af dan een tussenwoning (2.110 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 2.270 kWh | 650 kWh | KNW6 | € 392 per jaar |
| Tussenwoning | 2.110 kWh | 1.080 kWh | KNW6 | € 444 per jaar |
| Hoekwoning | 2.270 kWh | 650 kWh | KNW6 | € 392 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.920 kWh | 1.060 kWh | KNW6 | € 523 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.376 kWh | 1.457 kWh | KNW6 | € 606 per jaar |
Afname per woningtype in Yde uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Yde
Met 5 procent elektrisch verwarmde woningen zit het stroomverbruik in Yde nu nog in koken, wassen, koelen en de avond: 2.884 kWh per woning per jaar. De daling van 33 procent gas sinds 2020 laat zien welke kant het opgaat. Een batterij van 6 kWh dekt vandaag de avondpiek; een modulair systeem groeit mee als de warmtepomp komt.
84 procent van de woningen is een koopwoning (Drenthe: 66 procent), en eigenaren beslissen zelf over dak, meterkast en batterij.
Hoe Yde verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Yde is tussen 2018 en 2022 minstens verdrievoudigd: van 53 naar 176, 232 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 33 procent, van 1.724 naar 1.160 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 53 | 100 | 176 | |
| Stroomafname per woning | 3.182 kWh | 2.884 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.724 m³ | 1.160 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Yde naast de buurdorpen
In Yde gaat per woning het minst terug van de dorpen in de buurt (De Punt, Eelde, Donderen, Vries, Tynaarlo): 1.331 kWh, terwijl Donderen op 2.310 kWh zit. Het aandeel zonnedaken is hier met 60 procent het laagst van de buurt; Vries zit op 70 procent.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Yde | 2.884 kWh | 1.331 kWh | 60 procent |
| De Punt | 3.774 kWh | 2.168 kWh | onbekend |
| Eelde | 2.480 kWh | 1.440 kWh | 63 procent |
| Donderen | 3.760 kWh | 2.310 kWh | 64 procent |
| Vries | 2.620 kWh | 1.600 kWh | 70 procent |
| Tynaarlo | 3.140 kWh | 1.740 kWh | 66 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wat een thuisbatterij in Yde oplevert
Voor een dorp van 370 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Yde: 2 personen, 2.884 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.331 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 469 in het eerste jaar, gemiddeld € 562 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 10,3 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,4 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Zo gaat Yde met stroom om
De stroomafname per woning in Yde daalde sinds 2020 van 3.182 kWh naar 2.884 kWh in 2024, 9 procent minder; daarmee zit het dorp 5 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (2.735 kWh).
Tegenover die afname staat 1.331 kWh teruglevering per woning, ruim een derde van het verbruik (Drenthe: 1.272 kWh). Na 2027 telt dat aandeel: teruglevering brengt dan weinig op, terwijl de avondstroom het volle tarief kost. Een thuisbatterij bewaart dat overschot voor de avond en haalt zo een groot deel van die 1.331 kWh uit de rekening van Yde.
De zonnestroom in Yde is jong: in 2018 stonden er 53 installaties, in 2022 176, bijna een verdrievoudiging in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 89 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 76 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Yde heeft 60 procent zonnepanelen, 8 procentpunt meer dan het gemiddelde van Drenthe (52 procent). In 2022 telde het CBS hier 176 installaties met samen 683 kWp, gemiddeld 3,9 kWp per dak, omgerekend ongeveer 10 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Tynaarlo staat het dorp gedeeld op plek 11 van 13 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 17 van 18 in teruglevering per woning.
- Wie is de netbeheerder in Yde en hoe wordt er verwarmd?
- Enexis is de netbeheerder in Yde. 5 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 1.160 kubieke meter per woning per jaar.
- Wat voor huizen staan er in Yde?
- Yde telt 370 woningen: 45 procent vrijstaand, 17 procent twee-onder-een-kap, 31 procent tussen- of hoekwoning, 6 procent appartement. 84 procent is een koopwoning en 2 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Yde?
- Voor het gemiddelde huishouden van Yde (2.884 kWh afname, 1.331 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 562 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 10,3 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Yde?
- Een woning in Yde verbruikt gemiddeld 1.160 kubieke meter aardgas per jaar, 20 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (969). In 2020 was dat 1.724 kubieke meter. 2 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
- Hoeveel huizen in Yde hebben zonnepanelen?
- 60 procent van de woningen in Yde had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 176 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Drenthe is 52 procent.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Yde: 7 kilometer ten westen van onze vestiging.
Yde ligt in de gemeente Tynaarlo in Drenthe, 7 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 11 kilometer, ongeveer 15 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn De Punt (2 km), Donderen (3 km) en Eelde (3 km). Het stroomnet in Yde is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| De Punt | 2 km | ongeveer 10 min |
| Donderen | 3 km | ongeveer 15 min |
| Eelde | 3 km | ongeveer 20 min |
| Tynaarlo | 4 km | ongeveer 10 min |
| Vries | 4 km | ongeveer 15 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Yde
In Yde doet 1 club mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 4 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Yde dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Yde loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 15 minuten bij je in Yde.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Yde SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Yde (gemeente Tynaarlo, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.