63% van de daken in Eelde heeft zonnepanelen.
Nu de batterij erbij.
63 procent van de woningen in Eelde heeft al zonnepanelen; die stroom gaat 's middags grotendeels het net op. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Eelde beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Eelde ligt vol met zonnepanelen
In Eelde heeft 63 procent van de woningen zonnepanelen, 11 procentpunt meer dan gemiddeld in Drenthe (52 procent). Het CBS telde in 2022 1.481 installaties bij woningen. Al die daken leveren op zonnige middagen stroom terug die vanaf 2027 veel minder opbrengt. Hieronder de cijfers van het CBS over Eelde, naast de gemeente Tynaarlo en de provincie Drenthe.
Zo gaat Eelde met stroom om
De stroomafname per woning in Eelde daalde sinds 2020 van 2.660 kWh naar 2.480 kWh in 2024, 7 procent minder; daarmee zit het dorp 13 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente Tynaarlo (2.860 kWh).
Daar staat 1.440 kWh teruglevering per woning tegenover, ruim de helft van de afname (Drenthe: 1.272 kWh). Voor Eelde is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 1.440 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.
De zonnestroom in Eelde is jong: in 2018 stonden er 494 installaties, in 2022 1.481, bijna een verdrievoudiging in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 92 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 56 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Eelde heeft 63 procent zonnepanelen, 11 procentpunt meer dan het gemiddelde van Drenthe (52 procent). In 2022 telde het CBS hier 1.481 installaties met samen 5.497 kWp, gemiddeld 3,7 kWp per dak, omgerekend ongeveer 9 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Tynaarlo staat het dorp gedeeld op plek 8 van 13 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 15 van 18 in teruglevering per woning.
De huizen van Eelde
In Eelde staan 3.221 woningen, verdeeld over 3.140 huishoudens met samen 7.075 inwoners (2,2 per huishouden). Van die woningen is 70 procent een koopwoning; in de gemeente Tynaarlo is dat 77 procent, in Drenthe 66 procent.
De woningvoorraad is gemengd: 22 procent vrijstaand, 19 procent twee-onder-een-kap, 40 procent tussen- of hoekwoning, 19 procent appartement. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past.
4 procent van de woningen is jonger dan tien jaar. Een huis is hier gemiddeld € 368.000 waard (WOZ), 20 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een appartement in Eelde neemt gemiddeld 1.560 kWh af, een vrijstaande woning 3.750 kWh, 140 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Eelde.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.560 kWh | 130 kWh | KNW6 | € 249 per jaar |
| Tussenwoning | 2.030 kWh | 1.100 kWh | KNW6 | € 439 per jaar |
| Hoekwoning | 2.160 kWh | 1.190 kWh | KNW6 | € 471 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.700 kWh | 1.450 kWh | KNW6 | € 561 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.750 kWh | 2.060 kWh | KNW10 | € 801 per jaar |
Afname per woningtype in Eelde uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Eelde
Met 63 procent zonnedaken en 1.440 kWh teruglevering per woning gaat in Eelde elke zonnige middag veel stroom het net op. Zolang er gesaldeerd wordt, merkt niemand dat; vanaf 2027 brengt die stroom een fractie op van wat de stroom 's avonds kost. Een thuisbatterij houdt het middagoverschot thuis tot de avond, en dat is bij dit aandeel zonnedaken de grootste winst die er in Eelde te halen valt.
19 procent van de woningen in Eelde is een appartement (gemeente Tynaarlo: 12 procent). Een batterij hoort bij een eigen dak en meterkast, dus het verhaal gaat hier over de eengezinswoningen.
Hoe Eelde verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Eelde is tussen 2018 en 2022 minstens verdrievoudigd: van 494 naar 1.481, 200 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 30 procent, van 1.410 naar 990 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 494 | 949 | 1.481 | |
| Stroomafname per woning | 2.660 kWh | 2.480 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.410 m³ | 990 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Wat een thuisbatterij in Eelde oplevert
Voor de 3.221 woningen van Eelde rekent ons adviesmodel met het gemiddelde huishouden: 2 personen, 2.480 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.440 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 453 in het eerste jaar, gemiddeld € 538 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 10,7 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Voor de 10 procent elektrisch verwarmde woningen ligt het winterverbruik hoger, en dan weegt een grotere batterij op een dynamisch contract zwaarder. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Gas, auto's en het net in Eelde
Aan aardgas verbruikt een woning in Eelde 990 kubieke meter per jaar, 8 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente Tynaarlo (1.080). In 2020 was dat nog 1.410 kubieke meter: 30 procent minder gas per woning in vier jaar. 10 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 3 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Het stroomnet in Eelde is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Eelde een weinig stedelijke omgeving.
Eelde naast de buurdorpen
Met 1.440 kWh teruglevering per woning zit Eelde tussen de buurdorpen in: Winde levert het meest terug (3.420 kWh), Yde het minst (1.331 kWh). In aandeel daken met zonnepanelen deelt Eelde de eerste plek in de buurt met Paterswolde: 63 procent.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Eelde | 2.480 kWh | 1.440 kWh | 63 procent |
| Yde | 2.884 kWh | 1.331 kWh | 60 procent |
| Paterswolde | 2.760 kWh | 1.490 kWh | 63 procent |
| De Punt | 3.774 kWh | 2.168 kWh | onbekend |
| Winde | 4.370 kWh | 3.420 kWh | onbekend |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
- Hoeveel huizen in Eelde hebben zonnepanelen?
- 63 procent van de woningen in Eelde had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 1.481 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Drenthe is 52 procent.
- Wat voor huizen staan er in Eelde?
- Eelde telt 3.221 woningen: 22 procent vrijstaand, 19 procent twee-onder-een-kap, 40 procent tussen- of hoekwoning, 19 procent appartement. 70 procent is een koopwoning en 4 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Eelde?
- Voor het gemiddelde huishouden van Eelde (2.480 kWh afname, 1.440 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 538 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 10,7 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel stroom levert Eelde terug aan het net?
- Gemiddeld 1.440 kWh per woning per jaar, ruim de helft van de 2.480 kWh die een woning in Eelde afneemt (Drenthe: 1.272 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
- Wat is de gemiddelde WOZ-waarde in Eelde?
- De gemiddelde WOZ-waarde in Eelde is € 368.000, 10 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente Tynaarlo (€ 410.000) en 20 procent hoger dan dat van Drenthe (€ 307.000).
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Eelde?
- Een woning in Eelde nam in 2024 gemiddeld 2.480 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.440 kWh terug aan het net. In de gemeente Tynaarlo is de afname gemiddeld 2.860 kWh.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Eelde: 9 kilometer ten noordwesten van onze vestiging.
Eelde ligt in de gemeente Tynaarlo in Drenthe, 9 kilometer ten noordwesten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 12 kilometer, ongeveer 20 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn De Punt (3 km), Paterswolde (3 km) en Winde (3 km). Het stroomnet in Eelde is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| De Punt | 3 km | ongeveer 10 min |
| Paterswolde | 3 km | ongeveer 25 min |
| Winde | 3 km | ongeveer 20 min |
| Yde | 3 km | ongeveer 15 min |
| Glimmen | 4 km | ongeveer 15 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Eelde
In Eelde doet 1 club mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 6 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Eelde dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Eelde loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 20 minuten bij je in Eelde.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Eelde SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Eelde (gemeente Tynaarlo, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.