1.380 m³ gas per woning in Donderen, 11% al elektrisch.
Stap voor stap naar stroom.
Een woning in Donderen verbruikt 1.380 kubieke meter gas per jaar, terwijl 11 procent van de woningen al elektrisch wordt verwarmd. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Donderen beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Donderen stookt veel gas en verwarmt toch al vaker elektrisch
Een woning in Donderen verbruikt 1.380 kubieke meter aardgas per jaar, 42 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (969), terwijl al 11 procent van de woningen hoofdzakelijk elektrisch wordt verwarmd. Het dorp zit dus midden in de overstap: veel gas in de bestaande huizen, stroom in de huizen die al over zijn. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Tynaarlo en de provincie Drenthe, staan hieronder.
Gas, auto's en het net in Donderen
Het gemiddelde aardgasverbruik in Donderen is 1.380 kubieke meter per woning per jaar, 42 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 2.090 kubieke meter: 34 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (3.800 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 11 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 6 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Met 1,5 auto's per huishouden staan er in Donderen meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Drenthe (1,3). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Donderen is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Donderen een landelijke omgeving.
De huizen van Donderen
Donderen is een klein dorp: 191 woningen, 200 huishoudens en 475 inwoners, gemiddeld 2,3 per huishouden. 92 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 66 procent gemiddeld in Drenthe en 77 procent in de gemeente Tynaarlo.
De woningvoorraad is typisch dorps: 71 procent van de woningen staat vrij, nog eens 24 procent is twee-onder-een-kap. Bij een vrijstaand huis hoort een groter dak, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting; een grotere batterij verdient zich daar het snelst terug.
Van de woningen is 7 procent in de afgelopen tien jaar gebouwd. Een huis is hier gemiddeld € 477.000 waard (WOZ), 55 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe.
Een vrijstaande woning in Donderen neemt met 4.050 kWh per jaar 63 procent meer af dan een appartement (2.480 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 2.480 kWh | 640 kWh | KNW10 | € 422 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 3.170 kWh | 1.300 kWh | KNW6 | € 576 per jaar |
| Vrijstaande woning | 4.050 kWh | 2.070 kWh | KNW10 | € 832 per jaar |
Afname per woningtype in Donderen uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Donderen
11 procent elektrisch verwarmde woningen naast 1.380 kubieke meter gas per woning: in Donderen lopen twee soorten huizen door elkaar. Voor de elektrisch verwarmde huizen telt de winter, en dan laadt een grote batterij (10 kWh of meer) 's nachts goedkoop op een dynamisch contract. Voor de huizen op gas telt de zomer: het zonoverschot van 2.310 kWh per woning vasthouden voor de avond. Een modulair systeem past bij allebei.
Rijwoningen zijn hier de uitzondering: 0 procent tegenover 30 procent in de gemeente Tynaarlo. De ruimere huizen hebben meer dak en meer verbruik, en dus ruimte voor een groter pakket.
Hoe Donderen verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Donderen is tussen 2018 en 2022 minstens verdrievoudigd: van 28 naar 84, 200 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 34 procent, van 2.090 naar 1.380 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 28 | 52 | 84 | |
| Stroomafname per woning | 3.800 kWh | 3.760 kWh | ||
| Aardgas per woning | 2.090 m³ | 1.380 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Donderen naast de buurdorpen
Met 2.310 kWh teruglevering per woning zit Donderen tussen de buurdorpen in: Winde levert het meest terug (3.420 kWh), Yde het minst (1.331 kWh). In aandeel zonnedaken (64 procent) zit Donderen tussen Vries (70 procent) en Yde (60 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Donderen | 3.760 kWh | 2.310 kWh | 64 procent |
| Bunne | 4.185 kWh | 2.735 kWh | onbekend |
| Vries | 2.620 kWh | 1.600 kWh | 70 procent |
| Yde | 2.884 kWh | 1.331 kWh | 60 procent |
| Zeijen | 3.360 kWh | 2.160 kWh | 67 procent |
| Winde | 4.370 kWh | 3.420 kWh | onbekend |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wat een thuisbatterij in Donderen oplevert
Voor een dorp van 191 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Donderen: 2 personen, 3.760 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 2.310 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW10 (8,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 698 in het eerste jaar, gemiddeld € 827 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 7.021 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 8,5 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,5 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Zo gaat Donderen met stroom om
Een woning in Donderen nam in 2024 gemiddeld 3.760 kWh stroom van het net af, 37 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (2.735 kWh); de gemeente Tynaarlo zit op 2.860 kWh.
Van die afname gaat bijna twee derde weer terug: 2.310 kWh per woning per jaar (Drenthe: 1.272 kWh). Nu wordt die 2.310 kWh nog gesaldeerd; na 2027 is het overschot dat 's middags het net op gaat een fractie waard van de stroom die 's avonds terugkomt. In Donderen zit de winst dus in opslaan: de middagpiek in de batterij, de avond uit de batterij.
De zonnestroom in Donderen is jong: in 2018 stonden er 28 installaties, in 2022 84, bijna een verdrievoudiging in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 86 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 62 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Donderen heeft 64 procent zonnepanelen, 12 procentpunt meer dan het gemiddelde van Drenthe (52 procent). In 2022 telde het CBS hier 84 installaties met samen 450 kWp, gemiddeld 5,4 kWp per dak, omgerekend ongeveer 13 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Tynaarlo staat het dorp op plek 7 van 13 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 6 van 18 in teruglevering per woning.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Donderen?
- Een woning in Donderen verbruikt gemiddeld 1.380 kubieke meter aardgas per jaar, 42 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (969). In 2020 was dat 2.090 kubieke meter. 6 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
- Wat voor huizen staan er in Donderen?
- Donderen telt 191 woningen: 71 procent vrijstaand, 24 procent twee-onder-een-kap, 0 procent tussen- of hoekwoning, 5 procent appartement. 92 procent is een koopwoning en 7 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Donderen?
- Voor het gemiddelde huishouden van Donderen (3.760 kWh afname, 2.310 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW10: ongeveer € 827 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 8,5 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 7.021).
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Donderen?
- Een woning in Donderen nam in 2024 gemiddeld 3.760 kWh stroom af en leverde gemiddeld 2.310 kWh terug aan het net. In de gemeente Tynaarlo is de afname gemiddeld 2.860 kWh.
- Hoeveel huizen in Donderen hebben zonnepanelen?
- 64 procent van de woningen in Donderen had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 84 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Drenthe is 52 procent.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Donderen: 10 kilometer ten westen van onze vestiging.
Donderen ligt in de gemeente Tynaarlo in Drenthe, 10 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 11 kilometer, ongeveer 15 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Bunne (2 km), Vries (3 km) en Yde (3 km). Het stroomnet in Donderen is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Bunne | 2 km | ongeveer 20 min |
| Vries | 3 km | ongeveer 15 min |
| Yde | 3 km | ongeveer 15 min |
| Winde | 4 km | ongeveer 20 min |
| Zeijen | 4 km | ongeveer 20 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Donderen
In Donderen zelf doet nog geen club mee aan ClubWatt!, maar vlakbij wel: 4 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Donderen dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Donderen loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 15 minuten bij je in Donderen.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Donderen SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Donderen (gemeente Tynaarlo, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.