70% van de daken in Vries heeft zonnepanelen.
Nu de batterij erbij.
70 procent van de woningen in Vries heeft al zonnepanelen; die stroom gaat 's middags grotendeels het net op. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Vries beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Vries ligt vol met zonnepanelen
In Vries heeft 70 procent van de woningen zonnepanelen, 18 procentpunt meer dan gemiddeld in Drenthe (52 procent). Het CBS telde in 2022 958 installaties bij woningen. Al die daken leveren op zonnige middagen stroom terug die vanaf 2027 veel minder opbrengt. Hieronder de cijfers van het CBS over Vries, naast de gemeente Tynaarlo en de provincie Drenthe.
Zo gaat Vries met stroom om
De stroomafname per woning in Vries daalde sinds 2020 van 2.790 kWh naar 2.620 kWh in 2024, 6 procent minder; daarmee zit het dorp 8 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente Tynaarlo (2.860 kWh).
Van die afname gaat bijna twee derde weer terug: 1.600 kWh per woning per jaar (Drenthe: 1.272 kWh). Nu wordt die 1.600 kWh nog gesaldeerd; na 2027 is het overschot dat 's middags het net op gaat een fractie waard van de stroom die 's avonds terugkomt. In Vries zit de winst dus in opslaan: de middagpiek in de batterij, de avond uit de batterij.
De zonnestroom in Vries is jong: in 2018 stonden er 466 installaties, in 2022 958, een verdubbeling in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 41 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 46 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Vries heeft 70 procent zonnepanelen, 18 procentpunt meer dan het gemiddelde van Drenthe (52 procent). In 2022 telde het CBS hier 958 installaties met samen 3.451 kWp, gemiddeld 3,6 kWp per dak, omgerekend ongeveer 9 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Tynaarlo staat het dorp op plek 3 van 13 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 13 van 18 in teruglevering per woning.
De huizen van Vries
Vries telt 1.886 woningen en 1.885 huishoudens, met 4.210 inwoners (gemiddeld 2,1 personen per huishouden). 72 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 66 procent gemiddeld in Drenthe en 77 procent in de gemeente Tynaarlo.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 52 procent van de voorraad, tegenover 22 procent tussenwoningen. Ruimte voor panelen op het dak en voor een batterij in de berging is er bij deze huizen meestal wel.
Van de woningen is 4 procent in de afgelopen tien jaar gebouwd. De gemiddelde WOZ-waarde ligt op € 347.000, 15 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente.
Een vrijstaande woning in Vries neemt met 3.440 kWh per jaar 80 procent meer af dan een tussenwoning (1.910 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.960 kWh | 460 kWh | KNW6 | € 330 per jaar |
| Tussenwoning | 1.910 kWh | 1.000 kWh | KNW6 | € 406 per jaar |
| Hoekwoning | 1.930 kWh | 1.100 kWh | KNW6 | € 429 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.910 kWh | 1.390 kWh | KNW6 | € 571 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.440 kWh | 1.870 kWh | KNW6 | € 640 per jaar |
Afname per woningtype in Vries uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Vries
Met 70 procent zonnedaken en 1.600 kWh teruglevering per woning gaat in Vries elke zonnige middag veel stroom het net op. Zolang er gesaldeerd wordt, merkt niemand dat; vanaf 2027 brengt die stroom een fractie op van wat de stroom 's avonds kost. Een thuisbatterij houdt het middagoverschot thuis tot de avond, en dat is bij dit aandeel zonnedaken de grootste winst die er in Vries te halen valt.
39 procent van de woningen in Vries is een tussen- of hoekwoning (gemeente Tynaarlo: 30 procent). Bij zo'n huis hoort een dak van acht tot twaalf panelen en een compacte batterij van 6 kWh in de meterkast.
Hoe Vries verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Vries is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 466 naar 958, 106 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 32 procent, van 1.560 naar 1.060 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 466 | 655 | 958 | |
| Stroomafname per woning | 2.790 kWh | 2.620 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.560 m³ | 1.060 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Wat een thuisbatterij in Vries oplevert
Wij hebben het adviesmodel van onze eigen batterijcheck losgelaten op het gemiddelde huishouden van Vries: 2 personen, 2.620 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.600 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 475 in het eerste jaar, gemiddeld € 563 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 10,3 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Voor de 11 procent elektrisch verwarmde woningen ligt het winterverbruik hoger, en dan weegt een grotere batterij op een dynamisch contract zwaarder. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Gas, auto's en het net in Vries
Het gemiddelde aardgasverbruik in Vries is 1.060 kubieke meter per woning per jaar, 9 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 1.560 kubieke meter: 32 procent minder gas per woning in vier jaar. 11 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 5 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Huishoudens in Vries hebben gemiddeld 1,2 auto's, minder dan gemiddeld in Drenthe (1,3). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Vries is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Vries een landelijke omgeving.
Vries naast de buurdorpen
Met 1.600 kWh teruglevering per woning zit Vries tussen de buurdorpen in: Ubbena levert het meest terug (2.850 kWh), Yde het minst (1.331 kWh). In aandeel daken met zonnepanelen staat Vries bovenaan in de buurt: 70 procent, tegenover 67 procent in Zeijen.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Vries | 2.620 kWh | 1.600 kWh | 70 procent |
| Tynaarlo | 3.140 kWh | 1.740 kWh | 66 procent |
| Donderen | 3.760 kWh | 2.310 kWh | 64 procent |
| Ubbena | 3.400 kWh | 2.850 kWh | onbekend |
| Zeijen | 3.360 kWh | 2.160 kWh | 67 procent |
| Yde | 2.884 kWh | 1.331 kWh | 60 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
- Hoeveel huizen in Vries hebben zonnepanelen?
- 70 procent van de woningen in Vries had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 958 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Drenthe is 52 procent.
- Wat voor huizen staan er in Vries?
- Vries telt 1.886 woningen: 31 procent vrijstaand, 21 procent twee-onder-een-kap, 39 procent tussen- of hoekwoning, 8 procent appartement. 72 procent is een koopwoning en 4 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Vries?
- Voor het gemiddelde huishouden van Vries (2.620 kWh afname, 1.600 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 563 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 10,3 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel stroom levert Vries terug aan het net?
- Gemiddeld 1.600 kWh per woning per jaar, bijna twee derde van de 2.620 kWh die een woning in Vries afneemt (Drenthe: 1.272 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Vries?
- Huishoudens in Vries hebben gemiddeld 1,2 auto's (Drenthe: 1,3), bij 1.885 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Vries?
- Een woning in Vries verbruikt gemiddeld 1.060 kubieke meter aardgas per jaar, 9 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (969). In 2020 was dat 1.560 kubieke meter. 5 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Vries: 7 kilometer ten westen van onze vestiging.
Vries ligt in de gemeente Tynaarlo in Drenthe, 7 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 8 kilometer, ongeveer 15 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Donderen (3 km), Tynaarlo (3 km) en Ubbena (3 km). Het stroomnet in Vries is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Donderen | 3 km | ongeveer 15 min |
| Tynaarlo | 3 km | ongeveer 10 min |
| Ubbena | 3 km | ongeveer 20 min |
| Zeijen | 3 km | ongeveer 20 min |
| Yde | 4 km | ongeveer 15 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Vries
In Vries doen 2 clubs mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 3 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Vries dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Vries loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 15 minuten bij je in Vries.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Vries SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Vries (gemeente Tynaarlo, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.