58% vrijstaand, 10% rijtjeshuizen in Warns.
Ruimte voor een grotere batterij.
In Warns staat 58 procent van de woningen vrij en is maar 10 procent een rijtjeshuis; de ruimere huizen vragen om een groter pakket. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Warns beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Warns staat vooral vrij
58 procent van de woningen in Warns staat vrij en maar 10 procent is een tussen- of hoekwoning (gemeente Súdwest-Fryslân: 39 procent). Vrijstaande huizen hebben meer dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat vraagt om een grotere batterij. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Súdwest-Fryslân en de provincie Friesland, staan hieronder.
De huizen van Warns
Warns is een klein dorp: 367 woningen, 330 huishoudens en 700 inwoners, gemiddeld 2,1 per huishouden. 75 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 62 procent gemiddeld in Friesland en 65 procent in de gemeente Súdwest-Fryslân.
De woningvoorraad is typisch dorps: 58 procent van de woningen staat vrij, nog eens 30 procent is twee-onder-een-kap. Bij een vrijstaand huis hoort een groter dak, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting; een grotere batterij verdient zich daar het snelst terug.
Maar 2 procent van de woningen is jonger dan tien jaar; vrijwel elke installatie begint hier dus met een schouw van de bestaande meterkast, de aansluiting en de groepenkast. Een huis is hier gemiddeld € 311.000 waard (WOZ), 7 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland.
Een vrijstaande woning in Warns neemt met 3.250 kWh per jaar 92 procent meer af dan een tussenwoning (1.690 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Tussenwoning | 1.690 kWh | 630 kWh | KNW6 | € 310 per jaar |
| Hoekwoning | 2.180 kWh | 850 kWh | KNW6 | € 406 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 1.750 kWh | 610 kWh | KNW6 | € 314 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.250 kWh | 1.510 kWh | KNW6 | € 604 per jaar |
Afname per woningtype in Warns uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Zo gaat Warns met stroom om
Een woning in Warns nam in 2024 gemiddeld 2.650 kWh stroom van het net af, 6 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (2.504 kWh); de gemeente Súdwest-Fryslân zit op 2.500 kWh.
Van die afname gaat ruim de helft weer terug: 1.480 kWh per woning per jaar (Friesland: 1.110 kWh). Nu wordt die 1.480 kWh nog gesaldeerd; na 2027 is het overschot dat 's middags het net op gaat een fractie waard van de stroom die 's avonds terugkomt. In Warns zit de winst dus in opslaan: de middagpiek in de batterij, de avond uit de batterij.
Het gaat hard: van 91 installaties in 2018 naar 165 in 2022, een groei van 81 procent. Tussen 2018 en 2020 kwam er 33 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 36 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Zonnepanelen liggen in Warns op 57 procent van de daken; in de gemeente Súdwest-Fryslân als geheel is dat 45 procent, dus 12 procentpunt minder dan hier, en in Friesland 46 procent. In 2022 telde het CBS hier 165 installaties met samen 599 kWp, gemiddeld 3,6 kWp per dak, omgerekend ongeveer 9 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Súdwest-Fryslân staat het dorp gedeeld op plek 5 van 45 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 51 van 83 in teruglevering per woning.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Warns
Met 58 procent vrijstaande woningen en 10 procent rijwoningen heeft het gemiddelde huis in Warns een dak dat op een zonnige middag meer oplevert dan een 6 kWh-batterij kan bergen; de afname ligt op 2.650 kWh per jaar. Hier past een pakket van 10 kWh of meer, bij een 3-fase-aansluiting als 3-fase-batterij, zodat het hele middagoverschot de avond haalt.
Daar komt bij dat 57 procent van de woningen in Warns al zonnepanelen heeft, tegenover 46 procent gemiddeld in Friesland. Voor die huizen is de batterij de tweede stap: het middagoverschot vasthouden in plaats van terugleveren.
Hoe Warns verandert
Tussen 2018 en 2022 kwamen er in Warns 81 procent zonnestroominstallaties bij, van 91 naar 165. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 28 procent, van 1.450 naar 1.050 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 91 | 121 | 165 | |
| Stroomafname per woning | 2.670 kWh | 2.650 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.450 m³ | 1.050 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Warns naast de buurdorpen
Met 1.480 kWh teruglevering per woning zit Warns tussen de buurdorpen in: Molkwerum levert het meest terug (1.718 kWh), Stavoren het minst (1.204 kWh). In aandeel zonnedaken (57 procent) zit Warns tussen Bakhuizen (59 procent) en Molkwerum (48 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Warns | 2.650 kWh | 1.480 kWh | 57 procent |
| Mirns | 2.850 kWh | 1.570 kWh | onbekend |
| Stavoren | 2.367 kWh | 1.204 kWh | 51 procent |
| Molkwerum | 2.937 kWh | 1.718 kWh | 48 procent |
| Bakhuizen | 2.570 kWh | 1.410 kWh | 59 procent |
| Hemelum | 2.902 kWh | 1.570 kWh | 59 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Gas, auto's en het net in Warns
Aan aardgas verbruikt een woning in Warns 1.050 kubieke meter per jaar, 14 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Súdwest-Fryslân (920). In 2020 was dat nog 1.450 kubieke meter: 28 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (2.670 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 9 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 4 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Huishoudens in Warns hebben gemiddeld 1,2 auto's (Friesland: 1,2). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het net in Warns is van Liander, net als bijna overal in Friesland; hoe meer middagstroom thuis in de batterij blijft, hoe minder er tegelijk dat net op gaat. Volgens de indeling van het CBS is Warns een landelijke omgeving.
Wat een thuisbatterij in Warns oplevert
Voor een dorp van 367 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Warns: 2 personen, 2.650 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.480 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 470 in het eerste jaar, gemiddeld € 559 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 10,3 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Voor de 9 procent elektrisch verwarmde woningen ligt het winterverbruik hoger, en dan weegt een grotere batterij op een dynamisch contract zwaarder. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
- Wat voor huizen staan er in Warns?
- Warns telt 367 woningen: 58 procent vrijstaand, 30 procent twee-onder-een-kap, 10 procent tussen- of hoekwoning, 1 procent appartement. 75 procent is een koopwoning en 2 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Hoeveel huizen in Warns hebben zonnepanelen?
- 57 procent van de woningen in Warns had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 165 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Friesland is 46 procent.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Warns?
- Voor het gemiddelde huishouden van Warns (2.650 kWh afname, 1.480 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 559 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 10,3 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel stroom levert Warns terug aan het net?
- Gemiddeld 1.480 kWh per woning per jaar, ruim de helft van de 2.650 kWh die een woning in Warns afneemt (Friesland: 1.110 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Warns?
- Een woning in Warns nam in 2024 gemiddeld 2.650 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.480 kWh terug aan het net. In de gemeente Súdwest-Fryslân is de afname gemiddeld 2.500 kWh.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Warns: 93 kilometer ten westen van onze vestiging.
Warns ligt in de gemeente Súdwest-Fryslân in Friesland, 93 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 119 kilometer. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Mirns (6 km), Stavoren (6 km) en Bakhuizen (7 km). Het stroomnet in Warns is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Mirns | 6 km | op afspraak |
| Stavoren | 6 km | op afspraak |
| Bakhuizen | 7 km | op afspraak |
| Molkwerum | 7 km | op afspraak |
| Hemelum | 8 km | op afspraak |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Warns
In Warns zelf doet nog geen club mee aan ClubWatt!, maar vlakbij wel: 4 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Warns dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In Warns loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Ook in Warns komt onze technicus gewoon bij je langs.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Warns SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Warns (gemeente Súdwest-Fryslân, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.