59% van de daken in Bakhuizen heeft zonnepanelen.
Nu de batterij erbij.
59 procent van de woningen in Bakhuizen heeft al zonnepanelen; die stroom gaat 's middags grotendeels het net op. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Bakhuizen beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Bakhuizen ligt vol met zonnepanelen
In Bakhuizen heeft 59 procent van de woningen zonnepanelen, 13 procentpunt meer dan gemiddeld in Friesland (46 procent). Het CBS telde in 2022 209 installaties bij woningen. Al die daken leveren op zonnige middagen stroom terug die vanaf 2027 veel minder opbrengt. Hieronder de cijfers van het CBS over Bakhuizen, naast de gemeente De Fryske Marren en de provincie Friesland.
Zo gaat Bakhuizen met stroom om
De stroomafname per woning in Bakhuizen daalde sinds 2020 van 2.700 kWh naar 2.570 kWh in 2024, 5 procent minder; daarmee zit het dorp 6 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente De Fryske Marren (2.740 kWh).
Van die afname gaat ruim de helft weer terug: 1.410 kWh per woning per jaar (Friesland: 1.110 kWh). Nu wordt die 1.410 kWh nog gesaldeerd; na 2027 is het overschot dat 's middags het net op gaat een fractie waard van de stroom die 's avonds terugkomt. In Bakhuizen zit de winst dus in opslaan: de middagpiek in de batterij, de avond uit de batterij.
De zonnestroom in Bakhuizen is jong: in 2018 stonden er 70 installaties, in 2022 209, bijna een verdrievoudiging in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 150 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 19 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Bakhuizen heeft 59 procent zonnepanelen, 13 procentpunt meer dan het gemiddelde van Friesland (46 procent). In 2022 telde het CBS hier 209 installaties met samen 753 kWp, gemiddeld 3,6 kWp per dak, omgerekend ongeveer 9 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente De Fryske Marren staat het dorp gedeeld op plek 13 van 33 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 41 van 51 in teruglevering per woning.
De huizen van Bakhuizen
Bakhuizen is een klein dorp: 495 woningen, 460 huishoudens en 1.030 inwoners, gemiddeld 2,2 per huishouden. 79 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 62 procent gemiddeld in Friesland en 70 procent in de gemeente De Fryske Marren.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 66 procent van de voorraad, tegenover 15 procent tussenwoningen. Ruimte voor panelen op het dak en voor een batterij in de berging is er bij deze huizen meestal wel.
Maar 2 procent van de woningen is jonger dan tien jaar; vrijwel elke installatie begint hier dus met een schouw van de bestaande meterkast, de aansluiting en de groepenkast. De gemiddelde WOZ-waarde ligt op € 265.000, 23 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente.
Een vrijstaande woning in Bakhuizen neemt met 3.200 kWh per jaar 84 procent meer af dan een tussenwoning (1.740 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.800 kWh | 580 kWh | KNW6 | € 317 per jaar |
| Tussenwoning | 1.740 kWh | 590 kWh | KNW6 | € 309 per jaar |
| Hoekwoning | 2.020 kWh | 780 kWh | KNW6 | € 375 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.350 kWh | 1.290 kWh | KNW6 | € 509 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.200 kWh | 1.500 kWh | KNW6 | € 601 per jaar |
Afname per woningtype in Bakhuizen uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Bakhuizen
Met 59 procent zonnedaken en 1.410 kWh teruglevering per woning gaat in Bakhuizen elke zonnige middag veel stroom het net op. Zolang er gesaldeerd wordt, merkt niemand dat; vanaf 2027 brengt die stroom een fractie op van wat de stroom 's avonds kost. Een thuisbatterij houdt het middagoverschot thuis tot de avond, en dat is bij dit aandeel zonnedaken de grootste winst die er in Bakhuizen te halen valt.
79 procent van de woningen is een koopwoning (Friesland: 62 procent), en eigenaren beslissen zelf over dak, meterkast en batterij.
Hoe Bakhuizen verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Bakhuizen is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 70 naar 209, 199 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 29 procent, van 1.350 naar 960 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 70 | 175 | 209 | |
| Stroomafname per woning | 2.700 kWh | 2.570 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.350 m³ | 960 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Wat een thuisbatterij in Bakhuizen oplevert
Voor een dorp van 495 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Bakhuizen: 2 personen, 2.570 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.410 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 456 in het eerste jaar, gemiddeld € 543 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 10,6 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Voor de 11 procent elektrisch verwarmde woningen ligt het winterverbruik hoger, en dan weegt een grotere batterij op een dynamisch contract zwaarder. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Gas, auto's en het net in Bakhuizen
Het gemiddelde aardgasverbruik in Bakhuizen is 960 kubieke meter per woning per jaar, 5 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland. In 2020 was dat nog 1.350 kubieke meter: 29 procent minder gas per woning in vier jaar. 11 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 6 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Huishoudens in Bakhuizen hebben gemiddeld 1,2 auto's (Friesland: 1,2). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het net in Bakhuizen is van Liander, net als bijna overal in Friesland; hoe meer middagstroom thuis in de batterij blijft, hoe minder er tegelijk dat net op gaat. Volgens de indeling van het CBS is Bakhuizen een landelijke omgeving.
Bakhuizen naast de buurdorpen
In Bakhuizen gaat per woning het minst terug van de dorpen in de buurt (Hemelum, Kolderwolde, Molkwerum, Koudum, Rijs): 1.410 kWh, terwijl Kolderwolde op 3.020 kWh zit. In aandeel daken met zonnepanelen deelt Bakhuizen de eerste plek in de buurt met Hemelum: 59 procent.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Bakhuizen | 2.570 kWh | 1.410 kWh | 59 procent |
| Hemelum | 2.902 kWh | 1.570 kWh | 59 procent |
| Kolderwolde | 3.310 kWh | 3.020 kWh | onbekend |
| Molkwerum | 2.937 kWh | 1.718 kWh | 48 procent |
| Koudum | 2.559 kWh | 1.545 kWh | 57 procent |
| Rijs | 3.430 kWh | 1.550 kWh | onbekend |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
- Hoeveel huizen in Bakhuizen hebben zonnepanelen?
- 59 procent van de woningen in Bakhuizen had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 209 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Friesland is 46 procent.
- Wat voor huizen staan er in Bakhuizen?
- Bakhuizen telt 495 woningen: 44 procent vrijstaand, 22 procent twee-onder-een-kap, 30 procent tussen- of hoekwoning, 4 procent appartement. 79 procent is een koopwoning en 2 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Bakhuizen?
- Voor het gemiddelde huishouden van Bakhuizen (2.570 kWh afname, 1.410 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 543 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 10,6 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel stroom levert Bakhuizen terug aan het net?
- Gemiddeld 1.410 kWh per woning per jaar, ruim de helft van de 2.570 kWh die een woning in Bakhuizen afneemt (Friesland: 1.110 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Bakhuizen?
- Een woning in Bakhuizen verbruikt gemiddeld 960 kubieke meter aardgas per jaar, 5 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (911). In 2020 was dat 1.350 kubieke meter. 6 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Bakhuizen: 86 kilometer ten westen van onze vestiging.
Bakhuizen ligt in de gemeente De Fryske Marren in Friesland, 86 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 113 kilometer. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Hemelum (2 km), Kolderwolde (4 km) en Molkwerum (5 km). Het stroomnet in Bakhuizen is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Hemelum | 2 km | op afspraak |
| Kolderwolde | 4 km | op afspraak |
| Molkwerum | 5 km | op afspraak |
| Koudum | 6 km | op afspraak |
| Rijs | 6 km | op afspraak |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Bakhuizen
In Bakhuizen doen 2 clubs mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 2 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Bakhuizen dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In Bakhuizen loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Ook in Bakhuizen komt onze technicus gewoon bij je langs.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Bakhuizen SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Bakhuizen (gemeente De Fryske Marren, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.