1,0 auto's per huishouden in Stavoren.
Zonnestroom voor het huis zelf.
Huishoudens in Stavoren hebben gemiddeld 1,0 auto's; de stroom gaat hier vooral naar het huis, en dat verbruik piekt 's avonds. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Stavoren beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Stavoren heeft minder auto's voor de deur
Huishoudens in Stavoren hebben gemiddeld 1,0 auto's, minder dan gemiddeld in Friesland (1,2). Het stroomverbruik zit hier dus vooral in het huis zelf: 2.367 kWh per woning per jaar, geconcentreerd in de ochtend en de avond. Hieronder de cijfers van het CBS over Stavoren, naast de gemeente Súdwest-Fryslân en de provincie Friesland.
Gas, auto's en het net in Stavoren
Het gemiddelde aardgasverbruik in Stavoren is 922 kubieke meter per woning per jaar, vrijwel gelijk aan het gemiddelde van Friesland. In 2020 was dat nog 1.267 kubieke meter: 27 procent minder gas per woning in vier jaar. 8 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 6 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Huishoudens in Stavoren hebben gemiddeld 1,0 auto's, minder dan gemiddeld in Friesland (1,2). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het net in Stavoren is van Liander, net als bijna overal in Friesland; hoe meer middagstroom thuis in de batterij blijft, hoe minder er tegelijk dat net op gaat. Volgens de indeling van het CBS is Stavoren een landelijke omgeving.
Zo gaat Stavoren met stroom om
De stroomafname per woning in Stavoren daalde sinds 2020 van 2.486 kWh naar 2.367 kWh in 2024, 5 procent minder; daarmee zit het dorp 5 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente Súdwest-Fryslân (2.500 kWh).
Daar staat 1.204 kWh teruglevering per woning tegenover, ongeveer de helft van de afname (Friesland: 1.110 kWh). Voor Stavoren is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 1.204 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.
De zonnestroom in Stavoren is jong: in 2018 stonden er 96 installaties, in 2022 223, ruim een verdubbeling in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 55 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 50 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Zonnepanelen liggen in Stavoren op 51 procent van de daken; in de gemeente Súdwest-Fryslân als geheel is dat 45 procent, dus 6 procentpunt minder dan hier, en in Friesland 46 procent. In 2022 telde het CBS hier 223 installaties met samen 753 kWp, gemiddeld 3,4 kWp per dak, omgerekend ongeveer 8 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Súdwest-Fryslân staat het dorp gedeeld op plek 22 van 45 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 70 van 83 in teruglevering per woning.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Stavoren
Met 1,0 auto's per huishouden gaat de stroom in Stavoren vooral naar het huis zelf: 2.367 kWh per woning per jaar, waarvan het grootste deel in de avond. Een compacte batterij van 6 kWh dekt die avond uit het middagoverschot van de eigen panelen (1.204 kWh per woning per jaar) of uit goedkope uren op een dynamisch contract; een laadpaal is hier de uitzondering, niet de regel.
Ook de teruglevering valt op: 1.204 kWh per woning per jaar, ongeveer de helft van de afname van 2.367 kWh. Dat overschot is precies wat een batterij voor de avond bewaart.
Hoe Stavoren verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Stavoren is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 96 naar 223, 132 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 27 procent, van 1.267 naar 922 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 96 | 149 | 223 | |
| Stroomafname per woning | 2.486 kWh | 2.367 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.267 m³ | 922 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Wat een thuisbatterij in Stavoren oplevert
Voor een dorp van 497 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Stavoren: 2 personen, 2.367 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.204 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 415 in het eerste jaar en gemiddeld € 496 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 5.781; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 11,7 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Bij de 8 procent elektrisch verwarmde woningen valt het verbruik in de winter hoger uit, en dan telt een grotere batterij op een dynamisch contract; de echte berekening is persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
De huizen van Stavoren
Stavoren is een klein dorp: 497 woningen, 455 huishoudens en 945 inwoners, gemiddeld 2,1 per huishouden. 64 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 62 procent gemiddeld in Friesland en 65 procent in de gemeente Súdwest-Fryslân.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 56 procent van de voorraad, tegenover 19 procent tussenwoningen. Ruimte voor panelen op het dak en voor een batterij in de berging is er bij deze huizen meestal wel.
Van de woningen is 6 procent in de afgelopen tien jaar gebouwd. De gemiddelde WOZ-waarde ligt op € 285.000, 5 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente.
Een vrijstaande woning in Stavoren neemt met 2.776 kWh per jaar 60 procent meer af dan een tussenwoning (1.731 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.760 kWh | 180 kWh | KNW6 | € 282 per jaar |
| Tussenwoning | 1.731 kWh | 594 kWh | KNW6 | € 309 per jaar |
| Hoekwoning | 2.170 kWh | 892 kWh | KNW6 | € 412 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.534 kWh | 1.037 kWh | KNW6 | € 480 per jaar |
| Vrijstaande woning | 2.776 kWh | 1.256 kWh | KNW6 | € 545 per jaar |
Afname per woningtype in Stavoren uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Stavoren naast de buurdorpen
Met 1.204 kWh teruglevering per woning zit Stavoren tussen de buurdorpen in: Molkwerum levert het meest terug (1.718 kWh), Hindeloopen het minst (721 kWh). In aandeel zonnedaken (51 procent) zit Stavoren tussen Bakhuizen (59 procent) en Hindeloopen (28 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Stavoren | 2.367 kWh | 1.204 kWh | 51 procent |
| Hindeloopen | 2.314 kWh | 721 kWh | 28 procent |
| Warns | 2.650 kWh | 1.480 kWh | 57 procent |
| Molkwerum | 2.937 kWh | 1.718 kWh | 48 procent |
| Bakhuizen | 2.570 kWh | 1.410 kWh | 59 procent |
| Hemelum | 2.902 kWh | 1.570 kWh | 59 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Stavoren?
- Huishoudens in Stavoren hebben gemiddeld 1,0 auto's (Friesland: 1,2), bij 455 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Hoeveel stroom levert Stavoren terug aan het net?
- Gemiddeld 1.204 kWh per woning per jaar, ongeveer de helft van de 2.367 kWh die een woning in Stavoren afneemt (Friesland: 1.110 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Stavoren?
- Voor het gemiddelde huishouden van Stavoren (2.367 kWh afname, 1.204 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 496 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 11,7 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel huizen in Stavoren hebben zonnepanelen?
- 51 procent van de woningen in Stavoren had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 223 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Friesland is 46 procent.
- Wie is de netbeheerder in Stavoren en hoe wordt er verwarmd?
- Liander is de netbeheerder in Stavoren. 8 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 922 kubieke meter per woning per jaar.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Stavoren: 95 kilometer ten westen van onze vestiging.
Stavoren ligt in de gemeente Súdwest-Fryslân in Friesland, 95 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 119 kilometer. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Hindeloopen (5 km), Warns (6 km) en Molkwerum (7 km). Het stroomnet in Stavoren is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Hindeloopen | 5 km | op afspraak |
| Warns | 6 km | op afspraak |
| Molkwerum | 7 km | op afspraak |
| Bakhuizen | 10 km | op afspraak |
| Hemelum | 11 km | op afspraak |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Stavoren
In Stavoren doen 2 clubs mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 3 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Stavoren dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In Stavoren loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Ook in Stavoren komt onze technicus gewoon bij je langs.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Stavoren SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Stavoren (gemeente Súdwest-Fryslân, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.