78% vrijstaand, 4% rijtjeshuizen in Molkwerum.
Ruimte voor een grotere batterij.
In Molkwerum staat 78 procent van de woningen vrij en is maar 4 procent een rijtjeshuis; de ruimere huizen vragen om een groter pakket. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Molkwerum beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Molkwerum staat vooral vrij
78 procent van de woningen in Molkwerum staat vrij en maar 4 procent is een tussen- of hoekwoning (gemeente Súdwest-Fryslân: 39 procent). Vrijstaande huizen hebben meer dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat vraagt om een grotere batterij. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Súdwest-Fryslân en de provincie Friesland, staan hieronder.
De huizen van Molkwerum
Molkwerum is een klein dorp: 166 woningen, 150 huishoudens en 360 inwoners, gemiddeld 2,3 per huishouden. Van die woningen is 82 procent een koopwoning; in de gemeente Súdwest-Fryslân is dat 65 procent, in Friesland 62 procent.
De woningvoorraad is typisch dorps: 78 procent van de woningen staat vrij, nog eens 16 procent is twee-onder-een-kap. Vrijstaande woningen hebben in onze praktijk doorgaans een groter dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat zijn de huizen waar een grotere batterij zichzelf het snelst terugverdient.
Er is nauwelijks recente nieuwbouw (2 procent van de woningen is jonger dan tien jaar), dus de meeste huizen hebben een bestaande meterkast waar tijdens de schouw naar de aansluiting en de groepenkast wordt gekeken. Een huis is hier gemiddeld € 343.000 waard (WOZ), 18 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een hoekwoning in Molkwerum neemt gemiddeld 1.800 kWh af, een vrijstaande woning 3.109 kWh, 73 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Molkwerum.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Hoekwoning | 1.800 kWh | 990 kWh | KNW6 | € 393 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 1.940 kWh | 550 kWh | KNW6 | € 335 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.109 kWh | 1.215 kWh | KNW6 | € 565 per jaar |
Afname per woningtype in Molkwerum uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Gas, auto's en het net in Molkwerum
Aan aardgas verbruikt een woning in Molkwerum 1.173 kubieke meter per jaar, 28 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Súdwest-Fryslân (920). In 2020 was dat nog 1.661 kubieke meter: 29 procent minder gas per woning in vier jaar. 6 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 4 procent is helemaal aardgasvrij. Verwarmen gebeurt hier dus nog vrijwel overal op gas; het stroomverbruik zit in koken, wassen, koelen en steeds vaker in de auto.
Met 1,4 auto's per huishouden staan er in Molkwerum meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Friesland (1,2). In een dorp gebeurt laden vrijwel altijd thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief.
Liander is in Molkwerum de netbeheerder, zoals in vrijwel heel Friesland. Een batterij die de middagpiek van de zonnepanelen thuis houdt, zet minder stroom tegelijk op dat net. Het CBS rekent Molkwerum tot een landelijke omgeving.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Molkwerum
Met 78 procent vrijstaande woningen en 4 procent rijwoningen heeft het gemiddelde huis in Molkwerum een dak dat op een zonnige middag meer oplevert dan een 6 kWh-batterij kan bergen; de afname ligt op 2.937 kWh per jaar. Hier past een pakket van 10 kWh of meer, bij een 3-fase-aansluiting als 3-fase-batterij, zodat het hele middagoverschot de avond haalt.
Het gasverbruik ligt met 1.173 kubieke meter per woning 29 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland. Elke stap van gas naar stroom, van inductie tot warmtepomp, maakt het stroomdeel groter en de batterij waardevoller.
Hoe Molkwerum verandert
Tussen 2018 en 2022 kwamen er in Molkwerum 86 procent zonnestroominstallaties bij, van 28 naar 52. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 29 procent, van 1.661 naar 1.173 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in Molkwerum stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 28 | 39 | 52 | |
| Stroomafname per woning | 3.217 kWh | 2.937 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.661 m³ | 1.173 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Wat een thuisbatterij in Molkwerum oplevert
Voor een dorp van 166 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Molkwerum: 2 personen, 2.937 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.718 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 503 in het eerste jaar en gemiddeld € 597 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 5.781; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 9,7 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Met 1,4 auto's per huishouden telt hier vooral of er een elektrische auto bij komt: die voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe en maakt een grotere batterij met slim laden interessanter. De echte berekening is persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
Zo gaat Molkwerum met stroom om
De stroomafname per woning in Molkwerum daalde sinds 2020 van 3.217 kWh naar 2.937 kWh in 2024, 9 procent minder; daarmee zit het dorp 17 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (2.504 kWh).
Daar staat 1.718 kWh teruglevering per woning tegenover, ruim de helft van de afname (Friesland: 1.110 kWh). Voor Molkwerum is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 1.718 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.
Het gaat hard: van 28 installaties in 2018 naar 52 in 2022, een groei van 86 procent. Tussen 2018 en 2020 kwam er 39 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 33 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Zonnepanelen liggen in Molkwerum op 48 procent van de daken; in de gemeente Súdwest-Fryslân als geheel is dat 45 procent, dus 3 procentpunt minder dan hier, en in Friesland 46 procent. In 2022 telde het CBS hier 52 installaties met samen 182 kWp, gemiddeld 3,5 kWp per dak, omgerekend ongeveer 9 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Súdwest-Fryslân staat het dorp gedeeld op plek 26 van 45 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 34 van 83 in teruglevering per woning.
Molkwerum naast de buurdorpen
Van Molkwerum en de omliggende dorpen Koudum, Hemelum, Bakhuizen, Hindeloopen, Stavoren levert Molkwerum per woning het meest terug: 1.718 kWh, tegen 1.570 kWh in Hemelum en 721 kWh in Hindeloopen. In aandeel zonnedaken (48 procent) zit Molkwerum tussen Hemelum (59 procent) en Hindeloopen (28 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Molkwerum | 2.937 kWh | 1.718 kWh | 48 procent |
| Koudum | 2.559 kWh | 1.545 kWh | 57 procent |
| Hemelum | 2.902 kWh | 1.570 kWh | 59 procent |
| Bakhuizen | 2.570 kWh | 1.410 kWh | 59 procent |
| Hindeloopen | 2.314 kWh | 721 kWh | 28 procent |
| Stavoren | 2.367 kWh | 1.204 kWh | 51 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
- Wat voor huizen staan er in Molkwerum?
- Molkwerum telt 166 woningen: 78 procent vrijstaand, 16 procent twee-onder-een-kap, 4 procent tussen- of hoekwoning, 2 procent appartement. 82 procent is een koopwoning en 2 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Molkwerum?
- Een woning in Molkwerum verbruikt gemiddeld 1.173 kubieke meter aardgas per jaar, 29 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (911). In 2020 was dat 1.661 kubieke meter. 4 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Molkwerum?
- Voor het gemiddelde huishouden van Molkwerum (2.937 kWh afname, 1.718 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 597 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,7 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel stroom levert Molkwerum terug aan het net?
- Gemiddeld 1.718 kWh per woning per jaar, ruim de helft van de 2.937 kWh die een woning in Molkwerum afneemt (Friesland: 1.110 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Molkwerum?
- Huishoudens in Molkwerum hebben gemiddeld 1,4 auto's (Friesland: 1,2), bij 150 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Molkwerum: 89 kilometer ten westen van onze vestiging.
Molkwerum ligt in de gemeente Súdwest-Fryslân in Friesland, 89 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 117 kilometer. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Koudum (4 km), Bakhuizen (5 km) en Hemelum (5 km). Het stroomnet in Molkwerum is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Koudum | 4 km | op afspraak |
| Bakhuizen | 5 km | op afspraak |
| Hemelum | 5 km | op afspraak |
| Hindeloopen | 5 km | op afspraak |
| Stavoren | 7 km | op afspraak |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Molkwerum
In Molkwerum zelf doet nog geen club mee aan ClubWatt!, maar vlakbij wel: 7 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Molkwerum dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In Molkwerum loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Ook in Molkwerum komt onze technicus gewoon bij je langs.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Molkwerum SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Molkwerum (gemeente Súdwest-Fryslân, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.