65% vrijstaand, 11% rijtjeshuizen in Hemelum.
Ruimte voor een grotere batterij.
In Hemelum staat 65 procent van de woningen vrij en is maar 11 procent een rijtjeshuis; de ruimere huizen vragen om een groter pakket. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Hemelum beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Hemelum staat vooral vrij
65 procent van de woningen in Hemelum staat vrij en maar 11 procent is een tussen- of hoekwoning (gemeente Súdwest-Fryslân: 39 procent). Vrijstaande huizen hebben meer dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat vraagt om een grotere batterij. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Súdwest-Fryslân en de provincie Friesland, staan hieronder.
De huizen van Hemelum
Hemelum is een klein dorp: 254 woningen, 255 huishoudens en 570 inwoners, gemiddeld 2,3 per huishouden. 80 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 62 procent gemiddeld in Friesland en 65 procent in de gemeente Súdwest-Fryslân.
De woningvoorraad is typisch dorps: 65 procent van de woningen staat vrij, nog eens 22 procent is twee-onder-een-kap. Vrijstaande woningen hebben in onze praktijk doorgaans een groter dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat zijn de huizen waar een grotere batterij zichzelf het snelst terugverdient.
Er is geen recente nieuwbouw (geen van de woningen is jonger dan tien jaar), dus alle huizen hebben een bestaande meterkast waar tijdens de schouw naar de aansluiting en de groepenkast wordt gekeken. Een huis is hier gemiddeld € 319.000 waard (WOZ), 10 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een hoekwoning in Hemelum neemt gemiddeld 1.890 kWh af, een vrijstaande woning 3.120 kWh, 65 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Hemelum.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Tussenwoning | 2.650 kWh | 750 kWh | KNW10 | € 457 per jaar |
| Hoekwoning | 1.890 kWh | 770 kWh | KNW6 | € 357 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.500 kWh | 570 kWh | KNW10 | € 419 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.120 kWh | 1.588 kWh | KNW6 | € 604 per jaar |
Afname per woningtype in Hemelum uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Zo gaat Hemelum met stroom om
De stroomafname per woning in Hemelum daalde sinds 2020 van 3.069 kWh naar 2.902 kWh in 2024, 5 procent minder; daarmee zit het dorp 16 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (2.504 kWh).
Daar staat 1.570 kWh teruglevering per woning tegenover, ruim de helft van de afname (Friesland: 1.110 kWh). Voor Hemelum is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 1.570 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.
De zonnestroom in Hemelum is jong: in 2018 stonden er 50 installaties, in 2022 107, een verdubbeling in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 64 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 30 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Zonnepanelen liggen in Hemelum op 59 procent van de daken; in de gemeente Súdwest-Fryslân als geheel is dat 45 procent, dus 14 procentpunt minder dan hier, en in Friesland 46 procent. In 2022 telde het CBS hier 107 installaties met samen 420 kWp, gemiddeld 3,9 kWp per dak, omgerekend ongeveer 10 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Súdwest-Fryslân staat het dorp op plek 3 van 45 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 47 van 83 in teruglevering per woning.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Hemelum
Met 65 procent vrijstaande woningen en 11 procent rijwoningen heeft het gemiddelde huis in Hemelum een dak dat op een zonnige middag meer oplevert dan een 6 kWh-batterij kan bergen; de afname ligt op 2.902 kWh per jaar. Hier past een pakket van 10 kWh of meer, bij een 3-fase-aansluiting als 3-fase-batterij, zodat het hele middagoverschot de avond haalt.
Daar komt bij dat 59 procent van de woningen in Hemelum al zonnepanelen heeft, tegenover 46 procent gemiddeld in Friesland. Voor die huizen is de batterij de tweede stap: het middagoverschot vasthouden in plaats van terugleveren.
Hoe Hemelum verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Hemelum is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 50 naar 107, 114 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 29 procent, van 1.536 naar 1.095 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in Hemelum stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 50 | 82 | 107 | |
| Stroomafname per woning | 3.069 kWh | 2.902 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.536 m³ | 1.095 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Wat een thuisbatterij in Hemelum oplevert
Voor een dorp van 254 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Hemelum: 2 personen, 2.902 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.570 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 491 in het eerste jaar en gemiddeld € 586 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 5.781; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 9,9 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Met 1,3 auto's per huishouden telt hier vooral of er een elektrische auto bij komt: die voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe en maakt een grotere batterij met slim laden interessanter. De echte berekening is persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
Gas, auto's en het net in Hemelum
Aan aardgas verbruikt een woning in Hemelum 1.095 kubieke meter per jaar, 19 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Súdwest-Fryslân (920). In 2020 was dat nog 1.536 kubieke meter: 29 procent minder gas per woning in vier jaar. 8 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 2 procent is helemaal aardgasvrij. Elke woning die van het gas af gaat, verschuift verbruik naar stroom, en juist dat winterverbruik is met een batterij op een dynamisch contract goedkoper in te kopen.
Met 1,3 auto's per huishouden staan er in Hemelum meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Friesland (1,2). In een dorp gebeurt laden vrijwel altijd thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief.
Liander is in Hemelum de netbeheerder, zoals in vrijwel heel Friesland. Een batterij die de middagpiek van de zonnepanelen thuis houdt, zet minder stroom tegelijk op dat net. Het CBS rekent Hemelum tot een landelijke omgeving.
Hemelum naast de buurdorpen
Met 1.570 kWh teruglevering per woning zit Hemelum tussen de buurdorpen in: Kolderwolde levert het meest terug (3.020 kWh), Bakhuizen het minst (1.410 kWh). In aandeel zonnedaken (59 procent) zit Hemelum tussen Oudega (67 procent) en Molkwerum (48 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Hemelum | 2.902 kWh | 1.570 kWh | 59 procent |
| Bakhuizen | 2.570 kWh | 1.410 kWh | 59 procent |
| Kolderwolde | 3.310 kWh | 3.020 kWh | onbekend |
| Koudum | 2.559 kWh | 1.545 kWh | 57 procent |
| Oudega | 3.370 kWh | 2.290 kWh | 67 procent |
| Molkwerum | 2.937 kWh | 1.718 kWh | 48 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
- Wat voor huizen staan er in Hemelum?
- Hemelum telt 254 woningen: 65 procent vrijstaand, 22 procent twee-onder-een-kap, 11 procent tussen- of hoekwoning, 1 procent appartement. 80 procent is een koopwoning en 0 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Hoeveel huizen in Hemelum hebben zonnepanelen?
- 59 procent van de woningen in Hemelum had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 107 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Friesland is 46 procent.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Hemelum?
- Voor het gemiddelde huishouden van Hemelum (2.902 kWh afname, 1.570 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 586 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,9 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Hemelum?
- Een woning in Hemelum verbruikt gemiddeld 1.095 kubieke meter aardgas per jaar, 20 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (911). In 2020 was dat 1.536 kubieke meter. 2 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Hemelum?
- Een woning in Hemelum nam in 2024 gemiddeld 2.902 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.570 kWh terug aan het net. In de gemeente Súdwest-Fryslân is de afname gemiddeld 2.500 kWh.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Hemelum: 85 kilometer ten westen van onze vestiging.
Hemelum ligt in de gemeente Súdwest-Fryslân in Friesland, 85 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 111 kilometer. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Bakhuizen (2 km), Kolderwolde (3 km) en Koudum (4 km). Het stroomnet in Hemelum is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Bakhuizen | 2 km | op afspraak |
| Kolderwolde | 3 km | op afspraak |
| Koudum | 4 km | op afspraak |
| Molkwerum | 5 km | op afspraak |
| Oudega | 5 km | op afspraak |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Hemelum
In Hemelum zelf doet nog geen club mee aan ClubWatt!, maar vlakbij wel: 5 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Hemelum dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In Hemelum loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Ook in Hemelum komt onze technicus gewoon bij je langs.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Hemelum SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Hemelum (gemeente Súdwest-Fryslân, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.