62% zonnedaken in Erica, 51% in de gemeente.
Nu de batterij erbij.
In Erica heeft 62 procent van de woningen zonnepanelen, meer dan in de rest van de gemeente Emmen; die stroom gaat 's middags grotendeels het net op. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Erica beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Erica heeft meer zonnedaken dan de rest van Emmen
Binnen de gemeente Emmen springt Erica eruit: 62 procent van de woningen heeft zonnepanelen, tegenover 51 procent in de gemeente als geheel en 52 procent in Drenthe. Het CBS telde in 2022 828 installaties bij woningen. Per woning gaat er 1.660 kWh per jaar terug het net op, en juist die stroom brengt vanaf 2027 weinig meer op. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Emmen en de provincie Drenthe, staan hieronder.
Zo gaat Erica met stroom om
De stroomafname per woning in Erica daalde sinds 2020 van 3.210 kWh naar 3.100 kWh in 2024, 3 procent minder; daarmee zit het dorp 14 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Emmen (2.730 kWh).
Daar staat 1.660 kWh teruglevering per woning tegenover, ruim de helft van de afname (Drenthe: 1.272 kWh). Voor Erica is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 1.660 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.
De zonnestroom in Erica is jong: in 2018 stonden er 277 installaties, in 2022 828, bijna een verdrievoudiging in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 86 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 61 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Erica heeft 62 procent zonnepanelen, 10 procentpunt meer dan het gemiddelde van Drenthe (52 procent). In 2022 telde het CBS hier 828 installaties met samen 3.732 kWp, gemiddeld 4,5 kWp per dak, omgerekend ongeveer 11 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Emmen staat het dorp op plek 5 van 14 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 2 van 14 in teruglevering per woning.
De huizen van Erica
Erica telt 2.080 woningen en 2.035 huishoudens, met 4.750 inwoners (gemiddeld 2,3 personen per huishouden). Van die woningen is 73 procent een koopwoning; in de gemeente Emmen is dat 63 procent, in Drenthe 66 procent.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 69 procent van de voorraad, tegenover 13 procent tussenwoningen. Dat zijn huizen met ruimte voor panelen en voor een batterij in de meterkast of de berging.
Er is nauwelijks recente nieuwbouw (3 procent van de woningen is jonger dan tien jaar), dus de meeste huizen hebben een bestaande meterkast waar tijdens de schouw naar de aansluiting en de groepenkast wordt gekeken. De gemiddelde WOZ-waarde ligt op € 290.000, 16 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een appartement in Erica neemt gemiddeld 1.750 kWh af, een vrijstaande woning 3.840 kWh, 119 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Erica.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.750 kWh | 400 kWh | KNW6 | € 293 per jaar |
| Tussenwoning | 1.990 kWh | 980 kWh | KNW6 | € 410 per jaar |
| Hoekwoning | 2.080 kWh | 1.040 kWh | KNW6 | € 432 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 3.130 kWh | 1.300 kWh | KNW6 | € 574 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.840 kWh | 1.850 kWh | KNW10 | € 784 per jaar |
Afname per woningtype in Erica uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Erica
1.660 kWh teruglevering per woning bij 62 procent zonnedaken: Erica zet op zonnige middagen meer stroom op het net dan de rest van de gemeente Emmen (51 procent zonnedaken). Na het einde van salderen is dat overschot het meest waard als het thuis blijft. Een thuisbatterij van 6 tot 10 kWh houdt het vast tot de avond, wanneer de stroom anders tegen het volle tarief van het net komt.
Rijwoningen zijn hier de uitzondering: 23 procent tegenover 38 procent in de gemeente Emmen. De ruimere huizen hebben meer dak en meer verbruik, en dus ruimte voor een groter pakket.
Hoe Erica verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Erica is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 277 naar 828, 199 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 30 procent, van 1.520 naar 1.060 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 277 | 514 | 828 | |
| Stroomafname per woning | 3.210 kWh | 3.100 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.520 m³ | 1.060 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Erica naast de buurdorpen
Van Erica en de omliggende dorpen Nieuw-Amsterdam, Nieuw-Dordrecht, Zandpol, Schoonebeek levert Erica per woning het meest terug: 1.660 kWh, tegen 1.580 kWh in Nieuw-Dordrecht en 1.160 kWh in Zandpol. In aandeel zonnedaken (62 procent) zit Erica tussen Zandpol (64 procent) en Nieuw-Amsterdam (55 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Erica | 3.100 kWh | 1.660 kWh | 62 procent |
| Nieuw-Amsterdam | 3.070 kWh | 1.450 kWh | 55 procent |
| Nieuw-Dordrecht | 3.440 kWh | 1.580 kWh | 59 procent |
| Zandpol | 3.060 kWh | 1.160 kWh | 64 procent |
| Schoonebeek | 2.995 kWh | 1.404 kWh | 64 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Gas, auto's en het net in Erica
Het gemiddelde aardgasverbruik in Erica is 1.060 kubieke meter per woning per jaar, 9 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 1.520 kubieke meter: 30 procent minder gas per woning in vier jaar. 10 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 4 procent is helemaal aardgasvrij. Elke woning die van het gas af gaat, verschuift verbruik naar stroom, en juist dat winterverbruik is met een batterij op een dynamisch contract goedkoper in te kopen.
Huishoudens in Erica hebben gemiddeld 1,4 auto's (Drenthe: 1,3). In een dorp gebeurt laden vrijwel altijd thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief.
Enexis beheert het stroomnet in Erica. Het CBS rekent Erica tot een landelijke omgeving.
Wat een thuisbatterij in Erica oplevert
Wij hebben het adviesmodel van onze eigen batterijcheck losgelaten op het gemiddelde huishouden van Erica: 2 personen, 3.100 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.660 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 509 in het eerste jaar en gemiddeld € 607 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 5.781; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 9,5 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Met 1,4 auto's per huishouden telt hier vooral of er een elektrische auto bij komt: die voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe en maakt een grotere batterij met slim laden interessanter. De echte berekening is persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
- Hoeveel huizen in Erica hebben zonnepanelen?
- 62 procent van de woningen in Erica had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 828 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Drenthe is 52 procent.
- Wat voor huizen staan er in Erica?
- Erica telt 2.080 woningen: 47 procent vrijstaand, 22 procent twee-onder-een-kap, 23 procent tussen- of hoekwoning, 8 procent appartement. 73 procent is een koopwoning en 3 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Erica?
- Voor het gemiddelde huishouden van Erica (3.100 kWh afname, 1.660 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 607 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,5 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Erica?
- Een woning in Erica nam in 2024 gemiddeld 3.100 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.660 kWh terug aan het net. In de gemeente Emmen is de afname gemiddeld 2.730 kWh.
- Hoeveel stroom levert Erica terug aan het net?
- Gemiddeld 1.660 kWh per woning per jaar, ruim de helft van de 3.100 kWh die een woning in Erica afneemt (Drenthe: 1.272 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Erica?
- Huishoudens in Erica hebben gemiddeld 1,4 auto's (Drenthe: 1,3), bij 2.035 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Erica: 46 kilometer ten zuiden van onze vestiging.
Erica ligt in de gemeente Emmen in Drenthe, 46 kilometer ten zuiden van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 55 kilometer, ongeveer 50 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Nieuw-Amsterdam (4 km), Klazienaveen (5 km) en Nieuw-Dordrecht (5 km). Het stroomnet in Erica is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Nieuw-Amsterdam | 4 km | ongeveer 45 min |
| Klazienaveen | 5 km | ongeveer 55 min |
| Nieuw-Dordrecht | 5 km | ongeveer 50 min |
| Schoonebeek | 5 km | ongeveer 50 min |
| Zandpol | 5 km | ongeveer 50 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Erica
In Erica doen 4 clubs mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 5 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Erica dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Erica loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 50 minuten bij je in Erica.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Erica SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Erica (gemeente Emmen, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.