69% van de 278 woningen in Mûnein staat vrij.
Groot dak, grote batterij.
In Mûnein staat 69 procent van de 278 woningen vrij: grote daken en een hoger verbruik, waar een grotere batterij zich het snelst terugverdient. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Mûnein beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Mûnein: een klein dorp met grote daken
Mûnein telt 278 woningen en 69 procent daarvan staat vrij (Friesland: 29 procent). Zo'n vrijstaande woning neemt hier gemiddeld 3.293 kWh per jaar af. Veel dak, een hoger verbruik en meestal een 3-fase-aansluiting: in een dorp als dit gaat het om de juiste maat batterij. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Tytsjerksteradiel en de provincie Friesland, staan hieronder.
De huizen van Mûnein
Mûnein is een klein dorp: 278 woningen, 275 huishoudens en 685 inwoners, gemiddeld 2,4 per huishouden. 79 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 62 procent gemiddeld in Friesland en 72 procent in de gemeente Tytsjerksteradiel.
De woningvoorraad is typisch dorps: 69 procent van de woningen staat vrij, nog eens 9 procent is twee-onder-een-kap. Vrijstaande woningen hebben in onze praktijk doorgaans een groter dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat zijn de huizen waar een grotere batterij zichzelf het snelst terugverdient.
11 procent van de woningen is jonger dan tien jaar. De gemiddelde WOZ-waarde ligt op € 338.000, 15 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een appartement in Mûnein neemt gemiddeld 1.460 kWh af, een vrijstaande woning 3.293 kWh, 126 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Mûnein.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.460 kWh | 0 kWh | KNW6 | € 337 per jaar |
| Tussenwoning | 2.190 kWh | 1.160 kWh | KNW6 | € 468 per jaar |
| Hoekwoning | 2.290 kWh | 1.340 kWh | KNW6 | € 508 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 3.170 kWh | 1.580 kWh | KNW6 | € 606 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.293 kWh | 1.224 kWh | KNW6 | € 577 per jaar |
Afname per woningtype in Mûnein uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Zo gaat Mûnein met stroom om
Een woning in Mûnein nam in 2024 gemiddeld 3.064 kWh stroom van het net af, 22 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (2.504 kWh); de gemeente Tytsjerksteradiel zit op 2.640 kWh.
Tegenover die afname staat 1.397 kWh teruglevering per woning, ruim een derde van het verbruik (Friesland: 1.110 kWh). Na 2027 telt dat aandeel: teruglevering brengt dan weinig op, terwijl de avondstroom het volle tarief kost. Een thuisbatterij bewaart dat overschot voor de avond en haalt zo een groot deel van die 1.397 kWh uit de rekening van Mûnein.
Het gaat hard: van 63 installaties in 2020 naar 109 in 2022, een groei van 73 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Mûnein heeft 62 procent zonnepanelen, 16 procentpunt meer dan het gemiddelde van Friesland (46 procent). In 2022 telde het CBS hier 109 installaties met samen 440 kWp, gemiddeld 4,0 kWp per dak, omgerekend ongeveer 10 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Tytsjerksteradiel staat het dorp op plek 3 van 14 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 5 van 14 in teruglevering per woning.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Mûnein
In een dorp van 278 woningen waarvan 69 procent vrijstaand, is het gemiddelde dak groot en de afname hoog: 3.293 kWh per jaar. Zo'n dak levert op een zonnige middag meer dan een kleine batterij kan bergen. Een pakket van 10 tot 16 kWh, bij een 3-fase-aansluiting als 3-fase-batterij, houdt het hele overschot vast tot de avond.
Daar komt bij dat 62 procent van de woningen in Mûnein al zonnepanelen heeft, tegenover 46 procent gemiddeld in Friesland. Voor die huizen is de batterij de tweede stap: het middagoverschot vasthouden in plaats van terugleveren.
Hoe Mûnein verandert
Tussen 2020 en 2022 kwamen er in Mûnein 73 procent zonnestroominstallaties bij, van 63 naar 109. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 37 procent, van 1.618 naar 1.023 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in Mûnein stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.
| Reeks | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 63 | 109 | |
| Stroomafname per woning | 3.014 kWh | 3.064 kWh | |
| Aardgas per woning | 1.618 m³ | 1.023 m³ |
CBS Zonnestroom (2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Wat een thuisbatterij in Mûnein oplevert
Voor een dorp van 278 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Mûnein: 2 personen, 3.064 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.397 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 485 in het eerste jaar, gemiddeld € 583 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 9,9 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,4 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Gas, auto's en het net in Mûnein
Het gemiddelde aardgasverbruik in Mûnein is 1.023 kubieke meter per woning per jaar, 12 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland. In 2020 was dat nog 1.618 kubieke meter: 37 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (3.014 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 17 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 14 procent is helemaal aardgasvrij; in Friesland is 10 procent elektrisch verwarmd. Die huizen verbruiken de meeste stroom in de winter, en dan loont een grotere batterij die op een dynamisch contract goedkoop laadt.
Met 1,4 auto's per huishouden staan er in Mûnein meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Friesland (1,2). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het net in Mûnein is van Liander, net als bijna overal in Friesland; hoe meer middagstroom thuis in de batterij blijft, hoe minder er tegelijk dat net op gaat. Volgens de indeling van het CBS is Mûnein een landelijke omgeving.
Mûnein naast de buurdorpen
Met 1.397 kWh teruglevering per woning zit Mûnein tussen de buurdorpen in: Readtsjerk levert het meest terug (1.760 kWh), Oentsjerk het minst (1.084 kWh). In aandeel zonnedaken (62 procent) zit Mûnein tussen Feanwâlden (67 procent) en Oentsjerk (50 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Mûnein | 3.064 kWh | 1.397 kWh | 62 procent |
| Ryptsjerk | 2.950 kWh | 1.610 kWh | 63 procent |
| Readtsjerk | 3.580 kWh | 1.760 kWh | onbekend |
| Oentsjerk | 2.526 kWh | 1.084 kWh | 50 procent |
| Gytsjerk | 2.583 kWh | 1.210 kWh | 54 procent |
| Feanwâlden | 2.362 kWh | 1.354 kWh | 67 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
- Wat voor huizen staan er in Mûnein?
- Mûnein telt 278 woningen: 69 procent vrijstaand, 9 procent twee-onder-een-kap, 19 procent tussen- of hoekwoning, 2 procent appartement. 79 procent is een koopwoning en 11 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Hoeveel huizen in Mûnein hebben zonnepanelen?
- 62 procent van de woningen in Mûnein had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 109 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Friesland is 46 procent.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Mûnein?
- Voor het gemiddelde huishouden van Mûnein (3.064 kWh afname, 1.397 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 583 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,9 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Wie is de netbeheerder in Mûnein en hoe wordt er verwarmd?
- Liander is de netbeheerder in Mûnein. 17 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 1.023 kubieke meter per woning per jaar.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Mûnein?
- Huishoudens in Mûnein hebben gemiddeld 1,4 auto's (Friesland: 1,2), bij 275 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Mûnein: 53 kilometer ten westen van onze vestiging.
Mûnein ligt in de gemeente Tytsjerksteradiel in Friesland, 53 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 74 kilometer, ongeveer 65 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Readtsjerk (2 km), Ryptsjerk (2 km) en Feanwâlden (3 km). Het stroomnet in Mûnein is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Readtsjerk | 2 km | ongeveer 65 min |
| Ryptsjerk | 2 km | ongeveer 65 min |
| Feanwâlden | 3 km | ongeveer 65 min |
| Gytsjerk | 3 km | ongeveer 65 min |
| Oentsjerk | 3 km | ongeveer 65 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Mûnein
In Mûnein zelf doet nog geen club mee aan ClubWatt!, maar vlakbij wel: 2 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Mûnein dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In Mûnein loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 65 minuten bij je in Mûnein.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Mûnein SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Mûnein (gemeente Tytsjerksteradiel, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.