67% van de daken in Feanwâlden heeft zonnepanelen.
Nu de batterij erbij.
67 procent van de woningen in Feanwâlden heeft al zonnepanelen; die stroom gaat 's middags grotendeels het net op. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Feanwâlden beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Feanwâlden ligt vol met zonnepanelen
In Feanwâlden heeft 67 procent van de woningen zonnepanelen, 21 procentpunt meer dan gemiddeld in Friesland (46 procent). Het CBS telde in 2022 933 installaties bij woningen. Al die daken leveren op zonnige middagen stroom terug die vanaf 2027 veel minder opbrengt. Hieronder de cijfers van het CBS over Feanwâlden, naast de gemeente Dantumadiel en de provincie Friesland.
Zo gaat Feanwâlden met stroom om
De stroomafname per woning in Feanwâlden daalde sinds 2020 van 2.495 kWh naar 2.362 kWh in 2024, 5 procent minder; daarmee zit het dorp 8 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente Dantumadiel (2.570 kWh).
Van die afname gaat ruim de helft weer terug: 1.354 kWh per woning per jaar (Friesland: 1.110 kWh). Nu wordt die 1.354 kWh nog gesaldeerd; na 2027 is het overschot dat 's middags het net op gaat een fractie waard van de stroom die 's avonds terugkomt. In Feanwâlden zit de winst dus in opslaan: de middagpiek in de batterij, de avond uit de batterij.
De zonnestroom in Feanwâlden is jong: in 2018 stonden er 212 installaties, in 2022 933, meer dan een verdrievoudiging in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 121 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 99 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Feanwâlden heeft 67 procent zonnepanelen, 21 procentpunt meer dan het gemiddelde van Friesland (46 procent). In 2022 telde het CBS hier 933 installaties met samen 3.086 kWp, gemiddeld 3,3 kWp per dak, omgerekend ongeveer 8 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Dantumadiel staat het dorp op plek 2 van 7 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 7 van 10 in teruglevering per woning.
De huizen van Feanwâlden
Feanwâlden telt 1.629 woningen en 1.545 huishoudens, met 3.580 inwoners (gemiddeld 2,2 personen per huishouden). Van die woningen is 59 procent een koopwoning; in de gemeente Dantumadiel is dat 63 procent, in Friesland 62 procent.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 59 procent van de voorraad, tegenover 17 procent tussenwoningen. Ruimte voor panelen op het dak en voor een batterij in de berging is er bij deze huizen meestal wel.
Maar 3 procent van de woningen is jonger dan tien jaar; vrijwel elke installatie begint hier dus met een schouw van de bestaande meterkast, de aansluiting en de groepenkast. De gemiddelde WOZ-waarde ligt op € 296.000, 4 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente.
Een vrijstaande woning in Feanwâlden neemt met 3.132 kWh per jaar 145 procent meer af dan een appartement (1.280 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.280 kWh | 210 kWh | KNW6 | € 209 per jaar |
| Tussenwoning | 1.650 kWh | 940 kWh | KNW6 | € 366 per jaar |
| Hoekwoning | 1.760 kWh | 1.030 kWh | KNW6 | € 397 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.210 kWh | 1.020 kWh | KNW6 | € 442 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.132 kWh | 1.503 kWh | KNW6 | € 598 per jaar |
Afname per woningtype in Feanwâlden uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Feanwâlden
Met 67 procent zonnedaken en 1.354 kWh teruglevering per woning gaat in Feanwâlden elke zonnige middag veel stroom het net op. Zolang er gesaldeerd wordt, merkt niemand dat; vanaf 2027 brengt die stroom een fractie op van wat de stroom 's avonds kost. Een thuisbatterij houdt het middagoverschot thuis tot de avond, en dat is bij dit aandeel zonnedaken de grootste winst die er in Feanwâlden te halen valt.
Verder staat 45 procent van de woningen in Feanwâlden vrij (Friesland: 29 procent): grote daken, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting, waar een groter pakket van 10 tot 16 kWh op zijn plaats is.
Hoe Feanwâlden verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Feanwâlden is tussen 2018 en 2022 minstens verdrievoudigd: van 212 naar 933, 340 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 30 procent, van 1.382 naar 973 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 212 | 468 | 933 | |
| Stroomafname per woning | 2.495 kWh | 2.362 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.382 m³ | 973 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Feanwâlden naast de buurdorpen
Met 1.354 kWh teruglevering per woning zit Feanwâlden tussen de buurdorpen in: De Falom levert het meest terug (2.350 kWh), Hurdegaryp het minst (1.150 kWh). In aandeel daken met zonnepanelen staat Feanwâlden bovenaan in de buurt: 67 procent, tegenover 62 procent in Mûnein.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Feanwâlden | 2.362 kWh | 1.354 kWh | 67 procent |
| Broeksterwâld | 2.913 kWh | 1.479 kWh | 60 procent |
| De Falom | 3.810 kWh | 2.350 kWh | onbekend |
| Mûnein | 3.064 kWh | 1.397 kWh | 62 procent |
| Hurdegaryp | 2.490 kWh | 1.150 kWh | 55 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wat een thuisbatterij in Feanwâlden oplevert
Wij hebben het adviesmodel van onze eigen batterijcheck losgelaten op het gemiddelde huishouden van Feanwâlden: 2 personen, 2.362 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.354 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 435 in het eerste jaar, gemiddeld € 517 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 11,2 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis: met een warmtepomp, een elektrische auto, een ander dak of een 3-fase-aansluiting valt de som anders uit. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Gas, auto's en het net in Feanwâlden
Het gemiddelde aardgasverbruik in Feanwâlden is 973 kubieke meter per woning per jaar, 7 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland. In 2020 was dat nog 1.382 kubieke meter: 30 procent minder gas per woning in vier jaar. 7 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 6 procent is helemaal aardgasvrij. Gas is hier dus nog de norm voor verwarmen; stroom gaat naar koken, wassen, koelen en steeds vaker naar de auto.
Huishoudens in Feanwâlden hebben gemiddeld 1,2 auto's (Friesland: 1,2). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het net in Feanwâlden is van Liander, net als bijna overal in Friesland; hoe meer middagstroom thuis in de batterij blijft, hoe minder er tegelijk dat net op gaat. Volgens de indeling van het CBS is Feanwâlden een landelijke omgeving.
- Hoeveel huizen in Feanwâlden hebben zonnepanelen?
- 67 procent van de woningen in Feanwâlden had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 933 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Friesland is 46 procent.
- Wat voor huizen staan er in Feanwâlden?
- Feanwâlden telt 1.629 woningen: 45 procent vrijstaand, 14 procent twee-onder-een-kap, 29 procent tussen- of hoekwoning, 12 procent appartement. 59 procent is een koopwoning en 3 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Feanwâlden?
- Voor het gemiddelde huishouden van Feanwâlden (2.362 kWh afname, 1.354 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 517 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 11,2 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel stroom levert Feanwâlden terug aan het net?
- Gemiddeld 1.354 kWh per woning per jaar, ruim de helft van de 2.362 kWh die een woning in Feanwâlden afneemt (Friesland: 1.110 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
- Wie is de netbeheerder in Feanwâlden en hoe wordt er verwarmd?
- Liander is de netbeheerder in Feanwâlden. 7 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 973 kubieke meter per woning per jaar.
- Hoe snel groeit zonnestroom in Feanwâlden?
- In 2018 telde het CBS in Feanwâlden 212 zonnestroominstallaties bij woningen, in 2022 933: 340 procent meer in 4 jaar. Elk nieuw dak levert op zonnige middagen stroom terug die met een thuisbatterij voor de avond bewaard kan worden.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Feanwâlden: 50 kilometer ten westen van onze vestiging.
Feanwâlden ligt in de gemeente Dantumadiel in Friesland, 50 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 70 kilometer, ongeveer 65 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Broeksterwâld (3 km), De Falom (3 km) en Mûnein (3 km). Het stroomnet in Feanwâlden is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Broeksterwâld | 3 km | ongeveer 65 min |
| De Falom | 3 km | ongeveer 65 min |
| Mûnein | 3 km | ongeveer 65 min |
| Noardburgum | 3 km | ongeveer 60 min |
| Hurdegaryp | 4 km | ongeveer 60 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Feanwâlden
In Feanwâlden doet 1 club mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 1 club. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Feanwâlden dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In Feanwâlden loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 65 minuten bij je in Feanwâlden.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Feanwâlden SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Feanwâlden (gemeente Dantumadiel, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.