26% van Oentsjerk woont in een appartement.
De rest heeft een eigen dak.
26 procent van de woningen in Oentsjerk is een appartement; voor de eengezinswoningen met eigen dak is een thuisbatterij de volgende stap. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Oentsjerk beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Oentsjerk woont vaker gestapeld
Opvallend voor Friesland: 26 procent van de woningen in Oentsjerk is een appartement, tegenover 12 procent in de gemeente Tytsjerksteradiel. Voor een appartement is een thuisbatterij alleen interessant met een eigen aansluiting en eigen panelen; de 74 procent eengezinswoningen zijn de logische kandidaten. Hieronder de cijfers van het CBS over Oentsjerk, naast de gemeente Tytsjerksteradiel en de provincie Friesland.
De huizen van Oentsjerk
Oentsjerk telt 996 woningen en 915 huishoudens, met 2.060 inwoners (gemiddeld 2,1 personen per huishouden). Van die woningen is 63 procent een koopwoning; in de gemeente Tytsjerksteradiel is dat 72 procent, in Friesland 62 procent.
Er staat van alles door elkaar: 29 procent vrijstaand, 18 procent twee-onder-een-kap, 26 procent tussen- of hoekwoning, 26 procent appartement. Welk pakket past, hangt dan van het type af; dat rekenen wij per woningtype door.
Van de woningen is 6 procent in de afgelopen tien jaar gebouwd. De gemiddelde WOZ-waarde ligt op € 272.000, 7 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente.
Een vrijstaande woning in Oentsjerk neemt met 3.603 kWh per jaar 113 procent meer af dan een appartement (1.694 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.694 kWh | 181 kWh | KNW6 | € 272 per jaar |
| Tussenwoning | 2.090 kWh | 840 kWh | KNW6 | € 393 per jaar |
| Hoekwoning | 1.830 kWh | 860 kWh | KNW6 | € 369 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.650 kWh | 1.020 kWh | KNW6 | € 490 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.603 kWh | 1.564 kWh | KNW6 | € 617 per jaar |
Afname per woningtype in Oentsjerk uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Oentsjerk
Met 26 procent appartementen is Oentsjerk geen doorsnee dorp. Een batterij hoort bij een eigen dak en een eigen meterkast, dus het verhaal gaat hier over de 74 procent eengezinswoningen: die nemen gemiddeld 2.526 kWh per jaar af en leveren 1.084 kWh terug. Voor een appartement met eigen panelen op het dak van de VvE geldt hetzelfde, mits de aansluiting van de woning zelf is.
Rijwoningen zijn hier de uitzondering: 26 procent tegenover 33 procent in de gemeente Tytsjerksteradiel. De ruimere huizen hebben meer dak en meer verbruik, en dus ruimte voor een groter pakket.
Hoe Oentsjerk verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Oentsjerk is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 161 naar 384, 139 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 28 procent, van 1.326 naar 952 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in Oentsjerk stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 161 | 281 | 384 | |
| Stroomafname per woning | 2.553 kWh | 2.526 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.326 m³ | 952 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Oentsjerk naast de buurdorpen
In Oentsjerk gaat per woning het minst terug van de dorpen in de buurt (Gytsjerk, Aldtsjerk, Mûnein, Readtsjerk): 1.084 kWh, terwijl Readtsjerk op 1.760 kWh zit. In aandeel zonnedaken (50 procent) zit Oentsjerk tussen Mûnein (62 procent) en Aldtsjerk (50 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Oentsjerk | 2.526 kWh | 1.084 kWh | 50 procent |
| Gytsjerk | 2.583 kWh | 1.210 kWh | 54 procent |
| Aldtsjerk | 2.997 kWh | 1.260 kWh | 50 procent |
| Mûnein | 3.064 kWh | 1.397 kWh | 62 procent |
| Readtsjerk | 3.580 kWh | 1.760 kWh | onbekend |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wat een thuisbatterij in Oentsjerk oplevert
Wij hebben het adviesmodel van onze eigen batterijcheck losgelaten op het gemiddelde huishouden van Oentsjerk: 2 personen, 2.526 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.084 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 406 in het eerste jaar, gemiddeld € 488 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 11,8 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Voor de 10 procent elektrisch verwarmde woningen ligt het winterverbruik hoger, en dan weegt een grotere batterij op een dynamisch contract zwaarder. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Gas, auto's en het net in Oentsjerk
Het gemiddelde aardgasverbruik in Oentsjerk is 952 kubieke meter per woning per jaar, 5 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland. In 2020 was dat nog 1.326 kubieke meter: 28 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (2.553 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 10 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 5 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Huishoudens in Oentsjerk hebben gemiddeld 1,2 auto's (Friesland: 1,2). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het net in Oentsjerk is van Liander, net als bijna overal in Friesland; hoe meer middagstroom thuis in de batterij blijft, hoe minder er tegelijk dat net op gaat. Volgens de indeling van het CBS is Oentsjerk een landelijke omgeving.
Zo gaat Oentsjerk met stroom om
In de gemeente Tytsjerksteradiel neemt een woning gemiddeld 2.640 kWh stroom per jaar af; in Oentsjerk was dat in 2024 2.526 kWh, 4 procent lager dan dat gemiddelde en vrijwel gelijk aan het gemiddelde van Friesland (2.504 kWh).
Tegenover die afname staat 1.084 kWh teruglevering per woning, ruim een derde van het verbruik (Friesland: 1.110 kWh). Na 2027 telt dat aandeel: teruglevering brengt dan weinig op, terwijl de avondstroom het volle tarief kost. Een thuisbatterij bewaart dat overschot voor de avond en haalt zo een groot deel van die 1.084 kWh uit de rekening van Oentsjerk.
De zonnestroom in Oentsjerk is jong: in 2018 stonden er 161 installaties, in 2022 384, ruim een verdubbeling in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 75 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 37 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Oentsjerk heeft 50 procent zonnepanelen, 4 procentpunt meer dan het gemiddelde van Friesland (46 procent). In 2022 telde het CBS hier 384 installaties met samen 1.352 kWp, gemiddeld 3,5 kWp per dak, omgerekend ongeveer 9 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Tytsjerksteradiel staat het dorp gedeeld op plek 11 van 14 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 13 van 14 in teruglevering per woning.
- Wat voor huizen staan er in Oentsjerk?
- Oentsjerk telt 996 woningen: 29 procent vrijstaand, 18 procent twee-onder-een-kap, 26 procent tussen- of hoekwoning, 26 procent appartement. 63 procent is een koopwoning en 6 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Oentsjerk?
- Voor het gemiddelde huishouden van Oentsjerk (2.526 kWh afname, 1.084 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 488 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 11,8 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel huizen in Oentsjerk hebben zonnepanelen?
- 50 procent van de woningen in Oentsjerk had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 384 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Friesland is 46 procent.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Oentsjerk?
- Een woning in Oentsjerk verbruikt gemiddeld 952 kubieke meter aardgas per jaar, 5 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (911). In 2020 was dat 1.326 kubieke meter. 5 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
- Wat is de gemiddelde WOZ-waarde in Oentsjerk?
- De gemiddelde WOZ-waarde in Oentsjerk is € 272.000, 7 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente Tytsjerksteradiel (€ 294.000) en 6 procent lager dan dat van Friesland (€ 290.000).
- Welke thuisbatterij past bij een vrijstaande woning in Oentsjerk?
- Een vrijstaande woning in Oentsjerk neemt gemiddeld 3.603 kWh per jaar af en houdt per saldo ongeveer 1.564 kWh over die naar het net gaat. Onze berekening voor precies dat profiel komt uit op een KNW6 met een gemiddelde besparing van € 617 per jaar. De gratis berekening rekent het na voor jullie eigen huis.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Oentsjerk: 56 kilometer ten westen van onze vestiging.
Oentsjerk ligt in de gemeente Tytsjerksteradiel in Friesland, 56 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 75 kilometer, ongeveer 65 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Gytsjerk (1 km), Aldtsjerk (2 km) en Mûnein (3 km). Het stroomnet in Oentsjerk is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Gytsjerk | 1 km | ongeveer 65 min |
| Aldtsjerk | 2 km | ongeveer 70 min |
| Mûnein | 3 km | ongeveer 65 min |
| Readtsjerk | 3 km | ongeveer 65 min |
| Wyns | 3 km | ongeveer 70 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Oentsjerk
In Oentsjerk doet 1 club mee aan ClubWatt!. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Oentsjerk dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In Oentsjerk loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 65 minuten bij je in Oentsjerk.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Oentsjerk SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Oentsjerk (gemeente Tytsjerksteradiel, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.