72% van de 366 woningen in Hijken staat vrij.
Groot dak, grote batterij.
In Hijken staat 72 procent van de 366 woningen vrij: grote daken en een hoger verbruik, waar een grotere batterij zich het snelst terugverdient. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Hijken beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Hijken: een klein dorp met grote daken
Hijken telt 366 woningen en 72 procent daarvan staat vrij (Drenthe: 29 procent). Zo'n vrijstaande woning neemt hier gemiddeld 3.974 kWh per jaar af. Veel dak, een hoger verbruik en meestal een 3-fase-aansluiting: in een dorp als dit gaat het om de juiste maat batterij. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Midden-Drenthe en de provincie Drenthe, staan hieronder.
De huizen van Hijken
Hijken is een klein dorp: 366 woningen, 380 huishoudens en 950 inwoners, gemiddeld 2,5 per huishouden. 86 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 66 procent gemiddeld in Drenthe en 71 procent in de gemeente Midden-Drenthe.
De woningvoorraad is typisch dorps: 72 procent van de woningen staat vrij, nog eens 18 procent is twee-onder-een-kap. Vrijstaande woningen hebben in onze praktijk doorgaans een groter dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat zijn de huizen waar een grotere batterij zichzelf het snelst terugverdient.
6 procent van de woningen is jonger dan tien jaar. Een huis is hier gemiddeld € 368.000 waard (WOZ), 20 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een tussenwoning in Hijken neemt gemiddeld 2.060 kWh af, een vrijstaande woning 3.974 kWh, 93 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Hijken.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 2.610 kWh | 330 kWh | KNW10 | € 422 per jaar |
| Tussenwoning | 2.060 kWh | 360 kWh | KNW6 | € 337 per jaar |
| Hoekwoning | 2.790 kWh | 860 kWh | KNW6 | € 482 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 3.043 kWh | 1.138 kWh | KNW6 | € 546 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.974 kWh | 1.716 kWh | KNW10 | € 770 per jaar |
Afname per woningtype in Hijken uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Zo gaat Hijken met stroom om
Een woning in Hijken nam in 2024 gemiddeld 3.632 kWh stroom van het net af, 33 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (2.735 kWh); de gemeente Midden-Drenthe zit op 2.940 kWh.
Daar staat 1.817 kWh teruglevering per woning tegenover, ongeveer de helft van de afname (Drenthe: 1.272 kWh). Voor Hijken is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 1.817 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.
De zonnestroom in Hijken is jong: in 2018 stonden er 60 installaties, in 2022 131, een verdubbeling in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 48 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 47 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Hijken heeft 57 procent zonnepanelen, 5 procentpunt meer dan het gemiddelde van Drenthe (52 procent). In 2022 telde het CBS hier 131 installaties met samen 645 kWp, gemiddeld 4,9 kWp per dak, omgerekend ongeveer 12 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Midden-Drenthe staat het dorp gedeeld op plek 10 van 15 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 12 van 22 in teruglevering per woning.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Hijken
In een dorp van 366 woningen waarvan 72 procent vrijstaand, is het gemiddelde dak groot en de afname hoog: 3.974 kWh per jaar. Zo'n dak levert op een zonnige middag meer dan een kleine batterij kan bergen. Een pakket van 10 tot 16 kWh, bij een 3-fase-aansluiting als 3-fase-batterij, houdt het hele overschot vast tot de avond.
De afname van 3.632 kWh per woning ligt 33 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe; hoe hoger het verbruik, hoe meer avondstroom een batterij kan vervangen.
Hoe Hijken verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Hijken is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 60 naar 131, 118 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 35 procent, van 1.804 naar 1.173 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 60 | 89 | 131 | |
| Stroomafname per woning | 3.589 kWh | 3.632 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.804 m³ | 1.173 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Wat een thuisbatterij in Hijken oplevert
Voor een dorp van 366 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Hijken: 3 personen, 3.632 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.817 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 530 in het eerste jaar en gemiddeld € 634 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 5.781; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 9,1 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Met 1,6 auto's per huishouden telt hier vooral of er een elektrische auto bij komt: die voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe en maakt een grotere batterij met slim laden interessanter. De echte berekening is persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
Gas, auto's en het net in Hijken
Het gemiddelde aardgasverbruik in Hijken is 1.173 kubieke meter per woning per jaar, 21 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 1.804 kubieke meter: 35 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (3.589 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 13 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 5 procent is helemaal aardgasvrij. Elke woning die van het gas af gaat, verschuift verbruik naar stroom, en juist dat winterverbruik is met een batterij op een dynamisch contract goedkoper in te kopen.
Met 1,6 auto's per huishouden staan er in Hijken meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Drenthe (1,3). In een dorp gebeurt laden vrijwel altijd thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief.
Enexis beheert het stroomnet in Hijken. Het CBS rekent Hijken tot een landelijke omgeving.
Hijken naast de buurdorpen
Met 1.817 kWh teruglevering per woning zit Hijken tussen de buurdorpen in: Hooghalen levert het meest terug (2.000 kWh), Oranje het minst (1.040 kWh). In aandeel zonnedaken (57 procent) zit Hijken tussen Hooghalen (62 procent) en Hoogersmilde (57 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Hijken | 3.632 kWh | 1.817 kWh | 57 procent |
| Oranje | 3.430 kWh | 1.040 kWh | onbekend |
| Hooghalen | 3.500 kWh | 2.000 kWh | 62 procent |
| Beilen | 2.770 kWh | 1.390 kWh | 58 procent |
| Smilde | 2.690 kWh | 1.290 kWh | 60 procent |
| Hoogersmilde | 3.040 kWh | 1.480 kWh | 57 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
- Wat voor huizen staan er in Hijken?
- Hijken telt 366 woningen: 72 procent vrijstaand, 18 procent twee-onder-een-kap, 6 procent tussen- of hoekwoning, 3 procent appartement. 86 procent is een koopwoning en 6 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Hijken?
- Een woning in Hijken nam in 2024 gemiddeld 3.632 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.817 kWh terug aan het net. In de gemeente Midden-Drenthe is de afname gemiddeld 2.940 kWh.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Hijken?
- Voor het gemiddelde huishouden van Hijken (3.632 kWh afname, 1.817 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 634 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,1 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Hijken?
- Huishoudens in Hijken hebben gemiddeld 1,6 auto's (Drenthe: 1,3), bij 380 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Hijken?
- Een woning in Hijken verbruikt gemiddeld 1.173 kubieke meter aardgas per jaar, 21 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (969). In 2020 was dat 1.804 kubieke meter. 5 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Hijken: 25 kilometer ten zuidwesten van onze vestiging.
Hijken ligt in de gemeente Midden-Drenthe in Drenthe, 25 kilometer ten zuidwesten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 35 kilometer, ongeveer 35 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Oranje (3 km), Hooghalen (4 km) en Beilen (5 km). Het stroomnet in Hijken is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Oranje | 3 km | ongeveer 40 min |
| Hooghalen | 4 km | ongeveer 30 min |
| Beilen | 5 km | ongeveer 30 min |
| Smilde | 5 km | ongeveer 30 min |
| Hoogersmilde | 6 km | ongeveer 40 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Hijken
In Hijken doen 2 clubs mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 6 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Hijken dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Hijken loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 35 minuten bij je in Hijken.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Hijken SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Hijken (gemeente Midden-Drenthe, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.