9% nieuwbouw en 14% elektrisch verwarmd in Beilen.
Klaar voor een batterij.
9 procent van de woningen in Beilen is jonger dan tien jaar en 14 procent wordt elektrisch verwarmd: 3-fase, warmtepomp, klaar voor een batterij. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Beilen beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Beilen bouwt nieuw en verwarmt elektrisch
9 procent van de woningen in Beilen is jonger dan tien jaar (gemeente Midden-Drenthe: 5 procent), en 14 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd. Die combinatie geeft een stroomprofiel met een stevige winterpiek, precies het profiel waar een batterij op een dynamisch contract het meest oplevert. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Midden-Drenthe en de provincie Drenthe, staan hieronder.
De huizen van Beilen
In Beilen staan 5.151 woningen, verdeeld over 5.095 huishoudens met samen 11.665 inwoners (2,2 per huishouden). Van die woningen is 65 procent een koopwoning; in de gemeente Midden-Drenthe is dat 71 procent, in Drenthe 66 procent.
Van de woningen is 9 procent in de afgelopen tien jaar gebouwd. Een huis is hier gemiddeld € 321.000 waard (WOZ), 5 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 52 procent van de voorraad, tegenover 18 procent tussenwoningen. Ruimte voor panelen op het dak en voor een batterij in de berging is er bij deze huizen meestal wel.
Een vrijstaande woning in Beilen neemt met 3.800 kWh per jaar 116 procent meer af dan een appartement (1.760 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.760 kWh | 130 kWh | KNW6 | € 280 per jaar |
| Tussenwoning | 2.150 kWh | 920 kWh | KNW6 | € 415 per jaar |
| Hoekwoning | 2.450 kWh | 950 kWh | KNW6 | € 455 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.820 kWh | 1.250 kWh | KNW6 | € 548 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.800 kWh | 1.920 kWh | KNW10 | € 791 per jaar |
Afname per woningtype in Beilen uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Beilen
9 procent nieuwbouw en 14 procent elektrisch verwarmd: de jonge huizen in Beilen hebben een 3-fase-aansluiting, een warmtepomp en daardoor het hoogste verbruik op koude avonden. Een 3-fase-batterij van 10 kWh of meer laadt 's nachts en rond het middaguur goedkoop en draait de warmtepomp 's avonds op die stroom; in de zomer bewaart hij de 1.390 kWh teruglevering per woning voor de avond.
17 procent van de woningen in Beilen is een appartement (gemeente Midden-Drenthe: 12 procent). Een batterij hoort bij een eigen dak en meterkast, dus het verhaal gaat hier over de eengezinswoningen.
Hoe Beilen verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Beilen is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 1.079 naar 2.324, 115 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 31 procent, van 1.370 naar 950 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 1.079 | 1.614 | 2.324 | |
| Stroomafname per woning | 2.820 kWh | 2.770 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.370 m³ | 950 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Beilen naast de buurdorpen
Met 1.390 kWh teruglevering per woning zit Beilen tussen de buurdorpen in: Spier levert het meest terug (2.070 kWh), Oranje het minst (1.040 kWh). In aandeel zonnedaken (58 procent) zit Beilen tussen Wijster (63 procent) en Hijken (57 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Beilen | 2.770 kWh | 1.390 kWh | 58 procent |
| Hijken | 3.632 kWh | 1.817 kWh | 57 procent |
| Spier | 3.870 kWh | 2.070 kWh | 58 procent |
| Wijster | 3.480 kWh | 1.840 kWh | 63 procent |
| Oranje | 3.430 kWh | 1.040 kWh | onbekend |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wat een thuisbatterij in Beilen oplevert
Voor de 5.151 woningen van Beilen rekent ons adviesmodel met het gemiddelde huishouden: 2 personen, 2.770 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.390 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 468 in het eerste jaar, gemiddeld € 559 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 10,3 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Voor de 14 procent elektrisch verwarmde woningen ligt het winterverbruik hoger, en dan weegt een grotere batterij op een dynamisch contract zwaarder. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Zo gaat Beilen met stroom om
In de gemeente Midden-Drenthe neemt een woning gemiddeld 2.940 kWh stroom per jaar af; in Beilen was dat in 2024 2.770 kWh, 6 procent lager dan dat gemiddelde en vrijwel gelijk aan het gemiddelde van Drenthe (2.735 kWh).
Van die afname gaat ongeveer de helft weer terug: 1.390 kWh per woning per jaar (Drenthe: 1.272 kWh). Nu wordt die 1.390 kWh nog gesaldeerd; na 2027 is het overschot dat 's middags het net op gaat een fractie waard van de stroom die 's avonds terugkomt. In Beilen zit de winst dus in opslaan: de middagpiek in de batterij, de avond uit de batterij.
De zonnestroom in Beilen is jong: in 2018 stonden er 1.079 installaties, in 2022 2.324, een verdubbeling in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 50 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 44 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Beilen heeft 58 procent zonnepanelen, 6 procentpunt meer dan het gemiddelde van Drenthe (52 procent). In 2022 telde het CBS hier 2.324 installaties met samen 8.647 kWp, gemiddeld 3,7 kWp per dak, omgerekend ongeveer 9 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Midden-Drenthe staat het dorp gedeeld op plek 8 van 15 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 20 van 22 in teruglevering per woning.
Gas, auto's en het net in Beilen
Aan aardgas verbruikt een woning in Beilen 950 kubieke meter per jaar, 7 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente Midden-Drenthe (1.020). In 2020 was dat nog 1.370 kubieke meter: 31 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (2.820 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 14 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 6 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Huishoudens in Beilen hebben gemiddeld 1,2 auto's, minder dan gemiddeld in Drenthe (1,3). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Beilen is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Beilen een weinig stedelijke omgeving.
- Wat voor huizen staan er in Beilen?
- Beilen telt 5.151 woningen: 29 procent vrijstaand, 23 procent twee-onder-een-kap, 31 procent tussen- of hoekwoning, 17 procent appartement. 65 procent is een koopwoning en 9 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Beilen?
- Voor het gemiddelde huishouden van Beilen (2.770 kWh afname, 1.390 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 559 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 10,3 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel huizen in Beilen hebben zonnepanelen?
- 58 procent van de woningen in Beilen had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 2.324 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Drenthe is 52 procent.
- Wie is de netbeheerder in Beilen en hoe wordt er verwarmd?
- Enexis is de netbeheerder in Beilen. 14 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 950 kubieke meter per woning per jaar.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Beilen?
- Huishoudens in Beilen hebben gemiddeld 1,2 auto's (Drenthe: 1,3), bij 5.095 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Hoeveel stroom levert Beilen terug aan het net?
- Gemiddeld 1.390 kWh per woning per jaar, ongeveer de helft van de 2.770 kWh die een woning in Beilen afneemt (Drenthe: 1.272 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Beilen: 28 kilometer ten zuidwesten van onze vestiging.
Beilen ligt in de gemeente Midden-Drenthe in Drenthe, 28 kilometer ten zuidwesten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 33 kilometer, ongeveer 30 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Hijken (5 km), Spier (5 km) en Spier (5 km). Het stroomnet in Beilen is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Hijken | 5 km | ongeveer 35 min |
| Spier | 5 km | ongeveer 35 min |
| Spier | 5 km | ongeveer 40 min |
| Wijster | 6 km | ongeveer 45 min |
| Oranje | 7 km | ongeveer 40 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Beilen
In Beilen doen 3 clubs mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 3 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Beilen dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Beilen loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 30 minuten bij je in Beilen.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Beilen SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Beilen (gemeente Midden-Drenthe, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.