60% van de daken in Smilde heeft zonnepanelen.
Nu de batterij erbij.
60 procent van de woningen in Smilde heeft al zonnepanelen; die stroom gaat 's middags grotendeels het net op. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Smilde beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Smilde ligt vol met zonnepanelen
In Smilde heeft 60 procent van de woningen zonnepanelen, 8 procentpunt meer dan gemiddeld in Drenthe (52 procent). Het CBS telde in 2022 1.033 installaties bij woningen. Al die daken leveren op zonnige middagen stroom terug die vanaf 2027 veel minder opbrengt. Hieronder de cijfers van het CBS over Smilde, naast de gemeente Midden-Drenthe en de provincie Drenthe.
Zo gaat Smilde met stroom om
In de gemeente Midden-Drenthe neemt een woning gemiddeld 2.940 kWh stroom per jaar af; in Smilde was dat in 2024 2.690 kWh, 9 procent lager dan dat gemiddelde en vrijwel gelijk aan het gemiddelde van Drenthe (2.735 kWh).
Tegelijk ging er per woning gemiddeld 1.290 kWh de andere kant op: zonnestroom die niet op het moment van opwekken gebruikt werd en aan het net is teruggeleverd, ongeveer de helft van wat Smilde afneemt. Ter vergelijking: in Drenthe is dat gemiddeld 1.272 kWh per woning. Dat aandeel is fors genoeg om na 2027 het verschil te maken. Nu wordt die 1.290 kWh nog gesaldeerd; straks brengt teruglevering veel minder op dan wat een huishouden 's avonds betaalt voor stroom die het overdag zelf opwekte. Een thuisbatterij vangt dat overschot op en gebruikt het 's avonds, waardoor een groot deel van die teruglevering uit de rekening verdwijnt.
Van de woningen in Smilde heeft 60 procent zonnepanelen, 8 procentpunt meer dan het gemiddelde van Drenthe (52 procent). In 2022 telde het CBS hier 1.033 installaties met samen 3.452 kWp, gemiddeld 3,3 kWp per dak, omgerekend ongeveer 8 panelen van 400 wattpiek.
Het gaat hard: van 695 installaties in 2018 naar 1.033 in 2022, een groei van 49 procent. Tussen 2018 en 2020 kwam er 21 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 22 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Binnen de gemeente Midden-Drenthe staat het dorp gedeeld op plek 6 van 15 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 21 van 22 in teruglevering per woning.
De huizen van Smilde
Smilde telt 2.094 woningen en 2.000 huishoudens, met 4.575 inwoners (gemiddeld 2,2 personen per huishouden). Van die woningen is 65 procent een koopwoning; in de gemeente Midden-Drenthe is dat 71 procent, in Drenthe 66 procent.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 60 procent van de voorraad, tegenover 13 procent tussenwoningen. Dat zijn huizen met ruimte voor panelen en voor een batterij in de meterkast of de berging.
Er is nauwelijks recente nieuwbouw (2 procent van de woningen is jonger dan tien jaar), dus de meeste huizen hebben een bestaande meterkast waar tijdens de schouw naar de aansluiting en de groepenkast wordt gekeken. De gemiddelde WOZ-waarde ligt op € 283.000, 14 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een appartement in Smilde neemt gemiddeld 1.550 kWh af, een vrijstaande woning 3.680 kWh, 137 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Smilde.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.550 kWh | 140 kWh | KNW6 | € 248 per jaar |
| Tussenwoning | 2.060 kWh | 860 kWh | KNW6 | € 393 per jaar |
| Hoekwoning | 2.190 kWh | 850 kWh | KNW6 | € 407 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.720 kWh | 1.140 kWh | KNW6 | € 518 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.680 kWh | 1.770 kWh | KNW6 | € 628 per jaar |
Afname per woningtype in Smilde uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Smilde
Met 60 procent zonnedaken en 1.290 kWh teruglevering per woning gaat in Smilde elke zonnige middag veel stroom het net op. Zolang er gesaldeerd wordt, merkt niemand dat; vanaf 2027 brengt die stroom een fractie op van wat de stroom 's avonds kost. Een thuisbatterij houdt het middagoverschot thuis tot de avond, en dat is bij dit aandeel zonnedaken de grootste winst die er in Smilde te halen valt.
17 procent van de woningen in Smilde is een appartement (gemeente Midden-Drenthe: 12 procent). Een batterij hoort bij een eigen dak en meterkast, dus het verhaal gaat hier over de eengezinswoningen.
Hoe Smilde verandert
Tussen 2018 en 2022 kwamen er in Smilde 49 procent zonnestroominstallaties bij, van 695 naar 1.033. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 30 procent, van 1.380 naar 960 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 695 | 844 | 1.033 | |
| Stroomafname per woning | 2.720 kWh | 2.690 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.380 m³ | 960 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Wat een thuisbatterij in Smilde oplevert
Wij hebben het adviesmodel van onze eigen batterijcheck losgelaten op het gemiddelde huishouden van Smilde: 2 personen, 2.690 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.290 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 452 in het eerste jaar, gemiddeld € 542 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 10,7 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,3 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Gas, auto's en het net in Smilde
Aan aardgas verbruikt een woning in Smilde 960 kubieke meter per jaar, 6 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente Midden-Drenthe (1.020). In 2020 was dat nog 1.380 kubieke meter: 30 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (2.720 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 9 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 4 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Huishoudens in Smilde hebben gemiddeld 1,3 auto's (Drenthe: 1,3). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Smilde is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Smilde een landelijke omgeving.
Smilde naast de buurdorpen
Met 1.290 kWh teruglevering per woning zit Smilde tussen de buurdorpen in: Hijken levert het meest terug (1.817 kWh), Oranje het minst (1.040 kWh). In aandeel zonnedaken (60 procent) zit Smilde tussen Bovensmilde (66 procent) en Hoogersmilde (57 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Smilde | 2.690 kWh | 1.290 kWh | 60 procent |
| Oranje | 3.430 kWh | 1.040 kWh | onbekend |
| Bovensmilde | 2.890 kWh | 1.430 kWh | 66 procent |
| Ravenswoud | 3.240 kWh | 1.580 kWh | 64 procent |
| Hijken | 3.632 kWh | 1.817 kWh | 57 procent |
| Hoogersmilde | 3.040 kWh | 1.480 kWh | 57 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
- Hoeveel huizen in Smilde hebben zonnepanelen?
- 60 procent van de woningen in Smilde had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 1.033 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Drenthe is 52 procent.
- Wat voor huizen staan er in Smilde?
- Smilde telt 2.094 woningen: 32 procent vrijstaand, 28 procent twee-onder-een-kap, 24 procent tussen- of hoekwoning, 17 procent appartement. 65 procent is een koopwoning en 2 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Smilde?
- Voor het gemiddelde huishouden van Smilde (2.690 kWh afname, 1.290 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 542 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 10,7 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Wie is de netbeheerder in Smilde en hoe wordt er verwarmd?
- Enexis is de netbeheerder in Smilde. 9 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 960 kubieke meter per woning per jaar.
- Wat is de gemiddelde WOZ-waarde in Smilde?
- De gemiddelde WOZ-waarde in Smilde is € 283.000, 14 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente Midden-Drenthe (€ 328.000) en 8 procent lager dan dat van Drenthe (€ 307.000).
- Hoeveel stroom levert Smilde terug aan het net?
- Gemiddeld 1.290 kWh per woning per jaar, ongeveer de helft van de 2.690 kWh die een woning in Smilde afneemt (Drenthe: 1.272 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Smilde: 23 kilometer ten zuidwesten van onze vestiging.
Smilde ligt in de gemeente Midden-Drenthe in Drenthe, 23 kilometer ten zuidwesten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 27 kilometer, ongeveer 30 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Oranje (3 km), Bovensmilde (5 km) en Hijken (5 km). Het stroomnet in Smilde is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Oranje | 3 km | ongeveer 40 min |
| Bovensmilde | 5 km | ongeveer 25 min |
| Hijken | 5 km | ongeveer 35 min |
| Ravenswoud | 5 km | ongeveer 40 min |
| Hoogersmilde | 6 km | ongeveer 40 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Smilde
In Smilde doen 2 clubs mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 4 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Smilde dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Smilde loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 30 minuten bij je in Smilde.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Smilde SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Smilde (gemeente Midden-Drenthe, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.