1.190 m³ gas per woning in Exloo, 11% al elektrisch.
Stap voor stap naar stroom.
Een woning in Exloo verbruikt 1.190 kubieke meter gas per jaar, terwijl 11 procent van de woningen al elektrisch wordt verwarmd. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Exloo beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Exloo stookt veel gas en verwarmt toch al vaker elektrisch
Een woning in Exloo verbruikt 1.190 kubieke meter aardgas per jaar, 23 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (969), terwijl al 11 procent van de woningen hoofdzakelijk elektrisch wordt verwarmd. Het dorp zit dus midden in de overstap: veel gas in de bestaande huizen, stroom in de huizen die al over zijn. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Borger-Odoorn en de provincie Drenthe, staan hieronder.
Gas, auto's en het net in Exloo
Het gemiddelde aardgasverbruik in Exloo is 1.190 kubieke meter per woning per jaar, 23 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 1.720 kubieke meter: 31 procent minder gas per woning in vier jaar. 11 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 5 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Huishoudens in Exloo hebben gemiddeld 1,4 auto's (Drenthe: 1,3). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Exloo is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Exloo een landelijke omgeving.
De huizen van Exloo
Exloo telt 759 woningen en 805 huishoudens, met 1.735 inwoners (gemiddeld 2,1 personen per huishouden). 78 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 66 procent gemiddeld in Drenthe en 74 procent in de gemeente Borger-Odoorn.
De woningvoorraad is typisch dorps: 59 procent van de woningen staat vrij, nog eens 27 procent is twee-onder-een-kap. Vrijstaande woningen hebben in onze praktijk doorgaans een groter dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat zijn de huizen waar een grotere batterij zichzelf het snelst terugverdient.
5 procent van de woningen is jonger dan tien jaar. Een huis is hier gemiddeld € 379.000 waard (WOZ), 23 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een tussenwoning in Exloo neemt gemiddeld 1.830 kWh af, een vrijstaande woning 3.650 kWh, 99 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Exloo.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 2.190 kWh | 80 kWh | KNW6 | € 350 per jaar |
| Tussenwoning | 1.830 kWh | 620 kWh | KNW6 | € 325 per jaar |
| Hoekwoning | 1.930 kWh | 880 kWh | KNW6 | € 384 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.450 kWh | 1.160 kWh | KNW6 | € 496 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.650 kWh | 1.600 kWh | KNW6 | € 617 per jaar |
Afname per woningtype in Exloo uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Exloo
11 procent elektrisch verwarmde woningen naast 1.190 kubieke meter gas per woning: in Exloo lopen twee soorten huizen door elkaar. Voor de elektrisch verwarmde huizen telt de winter, en dan laadt een grote batterij (10 kWh of meer) 's nachts goedkoop op een dynamisch contract. Voor de huizen op gas telt de zomer: het zonoverschot van 1.580 kWh per woning vasthouden voor de avond. Een modulair systeem past bij allebei.
Verder staat 59 procent van de woningen in Exloo vrij (Drenthe: 29 procent): grote daken, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting, waar een groter pakket van 10 tot 16 kWh op zijn plaats is.
Hoe Exloo verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Exloo is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 152 naar 323, 113 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 31 procent, van 1.720 naar 1.190 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in Exloo stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 152 | 230 | 323 | |
| Stroomafname per woning | 3.020 kWh | 3.110 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.720 m³ | 1.190 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Exloo naast de buurdorpen
Met 1.580 kWh teruglevering per woning zit Exloo tussen de buurdorpen in: Exloërveen levert het meest terug (2.370 kWh), Odoorn het minst (1.390 kWh). In aandeel zonnedaken (58 procent) zit Exloo tussen Valthe (61 procent) en Odoorn (52 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Exloo | 3.110 kWh | 1.580 kWh | 58 procent |
| Exloërveen | 4.230 kWh | 2.370 kWh | onbekend |
| Odoorn | 2.680 kWh | 1.390 kWh | 52 procent |
| Ees | 3.330 kWh | 1.850 kWh | 57 procent |
| Buinen | 3.520 kWh | 1.930 kWh | 57 procent |
| Valthe | 3.090 kWh | 1.610 kWh | 61 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wat een thuisbatterij in Exloo oplevert
Wij hebben het adviesmodel van onze eigen batterijcheck losgelaten op het gemiddelde huishouden van Exloo: 2 personen, 3.110 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.580 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 504 in het eerste jaar, gemiddeld € 603 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 9,6 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,4 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Zo gaat Exloo met stroom om
De stroomafname per woning in Exloo steeg sinds 2020 van 3.020 kWh naar 3.110 kWh in 2024, 3 procent meer; daarmee zit het dorp 14 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (2.735 kWh).
Van die afname gaat ongeveer de helft weer terug: 1.580 kWh per woning per jaar (Drenthe: 1.272 kWh). Nu wordt die 1.580 kWh nog gesaldeerd; na 2027 is het overschot dat 's middags het net op gaat een fractie waard van de stroom die 's avonds terugkomt. In Exloo zit de winst dus in opslaan: de middagpiek in de batterij, de avond uit de batterij.
De zonnestroom in Exloo is jong: in 2018 stonden er 152 installaties, in 2022 323, een verdubbeling in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 51 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 40 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Exloo heeft 58 procent zonnepanelen, 6 procentpunt meer dan het gemiddelde van Drenthe (52 procent). In 2022 telde het CBS hier 323 installaties met samen 1.398 kWp, gemiddeld 4,3 kWp per dak, omgerekend ongeveer 11 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Borger-Odoorn staat het dorp gedeeld op plek 9 van 16 in aandeel daken met zonnepanelen en gedeeld op plek 17 van 25 in teruglevering per woning.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Exloo?
- Een woning in Exloo verbruikt gemiddeld 1.190 kubieke meter aardgas per jaar, 23 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (969). In 2020 was dat 1.720 kubieke meter. 5 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
- Wat voor huizen staan er in Exloo?
- Exloo telt 759 woningen: 59 procent vrijstaand, 27 procent twee-onder-een-kap, 6 procent tussen- of hoekwoning, 7 procent appartement. 78 procent is een koopwoning en 5 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Exloo?
- Voor het gemiddelde huishouden van Exloo (3.110 kWh afname, 1.580 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 603 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,6 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Wat is de gemiddelde WOZ-waarde in Exloo?
- De gemiddelde WOZ-waarde in Exloo is € 379.000, 25 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Borger-Odoorn (€ 304.000) en 23 procent hoger dan dat van Drenthe (€ 307.000).
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Exloo?
- Een woning in Exloo nam in 2024 gemiddeld 3.110 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.580 kWh terug aan het net. In de gemeente Borger-Odoorn is de afname gemiddeld 3.070 kWh.
- Hoeveel huizen in Exloo hebben zonnepanelen?
- 58 procent van de woningen in Exloo had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 323 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Drenthe is 52 procent.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Exloo: 26 kilometer ten zuidoosten van onze vestiging.
Exloo ligt in de gemeente Borger-Odoorn in Drenthe, 26 kilometer ten zuidoosten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 31 kilometer, ongeveer 30 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Exloërveen (3 km), Odoorn (3 km) en Ees (4 km). Het stroomnet in Exloo is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Exloërveen | 3 km | ongeveer 35 min |
| Odoorn | 3 km | ongeveer 30 min |
| Ees | 4 km | ongeveer 25 min |
| Buinen | 5 km | ongeveer 30 min |
| Valthe | 5 km | ongeveer 35 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Exloo
In Exloo doen 2 clubs mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 5 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Exloo dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Exloo loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 30 minuten bij je in Exloo.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Exloo SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Exloo (gemeente Borger-Odoorn, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.