83% van de 151 woningen in Ees staat vrij.
Groot dak, grote batterij.
In Ees staat 83 procent van de 151 woningen vrij: grote daken en een hoger verbruik, waar een grotere batterij zich het snelst terugverdient. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Ees beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Ees: een klein dorp met grote daken
Ees telt 151 woningen en 83 procent daarvan staat vrij (Drenthe: 29 procent). Zo'n vrijstaande woning neemt hier gemiddeld 3.670 kWh per jaar af. Veel dak, een hoger verbruik en meestal een 3-fase-aansluiting: in een dorp als dit gaat het om de juiste maat batterij. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Borger-Odoorn en de provincie Drenthe, staan hieronder.
De huizen van Ees
Ees is een klein dorp: 151 woningen, 155 huishoudens en 340 inwoners, gemiddeld 2,2 per huishouden. 85 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 66 procent gemiddeld in Drenthe en 74 procent in de gemeente Borger-Odoorn.
De woningvoorraad is typisch dorps: 83 procent van de woningen staat vrij, nog eens 13 procent is twee-onder-een-kap. Bij een vrijstaand huis hoort een groter dak, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting; een grotere batterij verdient zich daar het snelst terug.
Maar 1 procent van de woningen is jonger dan tien jaar; vrijwel elke installatie begint hier dus met een schouw van de bestaande meterkast, de aansluiting en de groepenkast. Een huis is hier gemiddeld € 423.000 waard (WOZ), 38 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe.
Een vrijstaande woning in Ees neemt met 3.670 kWh per jaar 128 procent meer af dan een appartement (1.610 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.610 kWh | 0 kWh | KNW6 | € 372 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 1.770 kWh | 470 kWh | KNW6 | € 302 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.670 kWh | 1.720 kWh | KNW6 | € 624 per jaar |
Afname per woningtype in Ees uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Gas, auto's en het net in Ees
Het gemiddelde aardgasverbruik in Ees is 1.310 kubieke meter per woning per jaar, 35 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 1.991 kubieke meter: 34 procent minder gas per woning in vier jaar. 13 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 4 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Met 1,6 auto's per huishouden staan er in Ees meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Drenthe (1,3). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Ees is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Ees een landelijke omgeving.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Ees
In een dorp van 151 woningen waarvan 83 procent vrijstaand, is het gemiddelde dak groot en de afname hoog: 3.670 kWh per jaar. Zo'n dak levert op een zonnige middag meer dan een kleine batterij kan bergen. Een pakket van 10 tot 16 kWh, bij een 3-fase-aansluiting als 3-fase-batterij, houdt het hele overschot vast tot de avond.
Het gasverbruik ligt met 1.310 kubieke meter per woning 35 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. Elke stap van gas naar stroom, van inductie tot warmtepomp, maakt het stroomdeel groter en de batterij waardevoller.
Ees naast de buurdorpen
Met 1.850 kWh teruglevering per woning zit Ees tussen de buurdorpen in: Eeserveen levert het meest terug (2.950 kWh), Exloo het minst (1.580 kWh). In aandeel zonnedaken (57 procent) zit Ees tussen Exloo (58 procent) en Buinen (57 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Ees | 3.330 kWh | 1.850 kWh | 57 procent |
| Eesergroen | 4.130 kWh | 2.430 kWh | onbekend |
| Buinen | 3.520 kWh | 1.930 kWh | 57 procent |
| Westdorp | 4.060 kWh | 2.560 kWh | onbekend |
| Exloo | 3.110 kWh | 1.580 kWh | 58 procent |
| Eeserveen | 3.410 kWh | 2.950 kWh | onbekend |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wat een thuisbatterij in Ees oplevert
Voor een dorp van 151 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Ees: 2 personen, 3.330 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.850 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 531 in het eerste jaar, gemiddeld € 633 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 9,1 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,6 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Zo gaat Ees met stroom om
De stroomafname per woning in Ees daalde sinds 2020 van 3.448 kWh naar 3.330 kWh in 2024, 3 procent minder; daarmee zit het dorp 22 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (2.735 kWh).
Van die afname gaat ruim de helft weer terug: 1.850 kWh per woning per jaar (Drenthe: 1.272 kWh). Nu wordt die 1.850 kWh nog gesaldeerd; na 2027 is het overschot dat 's middags het net op gaat een fractie waard van de stroom die 's avonds terugkomt. In Ees zit de winst dus in opslaan: de middagpiek in de batterij, de avond uit de batterij.
Van de woningen in Ees heeft 57 procent zonnepanelen, 5 procentpunt meer dan het gemiddelde van Drenthe (52 procent). In 2022 telde het CBS hier 58 installaties met samen 272 kWp, gemiddeld 4,7 kWp per dak, omgerekend ongeveer 12 panelen van 400 wattpiek.
De groei is gestaag: 45 installaties in 2020, 58 in 2022 (29 procent meer). Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Binnen de gemeente Borger-Odoorn staat het dorp gedeeld op plek 11 van 16 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 14 van 25 in teruglevering per woning.
Hoe Ees verandert
De groei van zonnestroom in Ees is bescheiden: 45 installaties in 2020, 58 in 2022, 29 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 34 procent, van 1.991 naar 1.310 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 45 | 58 | |
| Stroomafname per woning | 3.448 kWh | 3.330 kWh | |
| Aardgas per woning | 1.991 m³ | 1.310 m³ |
CBS Zonnestroom (2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
- Wat voor huizen staan er in Ees?
- Ees telt 151 woningen: 83 procent vrijstaand, 13 procent twee-onder-een-kap, 0 procent tussen- of hoekwoning, 4 procent appartement. 85 procent is een koopwoning en 1 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Ees?
- Een woning in Ees verbruikt gemiddeld 1.310 kubieke meter aardgas per jaar, 35 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (969). In 2020 was dat 1.991 kubieke meter. 4 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Ees?
- Voor het gemiddelde huishouden van Ees (3.330 kWh afname, 1.850 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 633 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,1 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Ees?
- Huishoudens in Ees hebben gemiddeld 1,6 auto's (Drenthe: 1,3), bij 155 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Wat is de gemiddelde WOZ-waarde in Ees?
- De gemiddelde WOZ-waarde in Ees is € 423.000, 39 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Borger-Odoorn (€ 304.000) en 38 procent hoger dan dat van Drenthe (€ 307.000).
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Ees: 23 kilometer ten zuiden van onze vestiging.
Ees ligt in de gemeente Borger-Odoorn in Drenthe, 23 kilometer ten zuiden van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 27 kilometer, ongeveer 25 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Eesergroen (2 km), Buinen (3 km) en Eeserveen (4 km). Het stroomnet in Ees is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Eesergroen | 2 km | ongeveer 30 min |
| Buinen | 3 km | ongeveer 30 min |
| Eeserveen | 4 km | ongeveer 30 min |
| Exloo | 4 km | ongeveer 30 min |
| Westdorp | 4 km | ongeveer 25 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Ees
In Ees doen 2 clubs mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 3 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Ees dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Ees loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 25 minuten bij je in Ees.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Ees SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Ees (gemeente Borger-Odoorn, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.