1,7 auto's per huishouden in Buinen.
Laad ze op eigen zonnestroom.
Huishoudens in Buinen hebben gemiddeld 1,7 auto's; elke elektrische auto erbij maakt een batterij met slim laden waardevoller. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Buinen beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Buinen rijdt veel auto
Huishoudens in Buinen hebben gemiddeld 1,7 auto's, tegenover 1,3 in Drenthe, verdeeld over 335 huishoudens. Steeds meer van die auto's laden thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief. Hieronder de cijfers van het CBS over Buinen, naast de gemeente Borger-Odoorn en de provincie Drenthe.
Gas, auto's en het net in Buinen
Het gemiddelde aardgasverbruik in Buinen is 1.220 kubieke meter per woning per jaar, 26 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 1.840 kubieke meter: 34 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (3.490 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 16 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 4 procent is helemaal aardgasvrij. Dat is veel (Drenthe: 11 procent); elektrisch verwarmen verhoogt het stroomverbruik in de winter en maakt een grotere batterij met een dynamisch contract extra interessant.
Met 1,7 auto's per huishouden staan er in Buinen meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Drenthe (1,3). In een dorp gebeurt laden vrijwel altijd thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief.
Enexis beheert het stroomnet in Buinen. Het CBS rekent Buinen tot een landelijke omgeving.
De huizen van Buinen
Buinen is een klein dorp: 342 woningen, 335 huishoudens en 795 inwoners, gemiddeld 2,4 per huishouden. 88 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 66 procent gemiddeld in Drenthe en 74 procent in de gemeente Borger-Odoorn.
De woningvoorraad is typisch dorps: 78 procent van de woningen staat vrij, nog eens 15 procent is twee-onder-een-kap. Vrijstaande woningen hebben in onze praktijk doorgaans een groter dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat zijn de huizen waar een grotere batterij zichzelf het snelst terugverdient.
Er is nauwelijks recente nieuwbouw (1 procent van de woningen is jonger dan tien jaar), dus de meeste huizen hebben een bestaande meterkast waar tijdens de schouw naar de aansluiting en de groepenkast wordt gekeken. Een huis is hier gemiddeld € 366.000 waard (WOZ), 19 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een tussenwoning in Buinen neemt gemiddeld 1.740 kWh af, een appartement 4.450 kWh, 156 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Buinen.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 4.450 kWh | 1.320 kWh | KNW10 | € 755 per jaar |
| Tussenwoning | 1.740 kWh | 440 kWh | KNW6 | € 295 per jaar |
| Hoekwoning | 2.810 kWh | 490 kWh | KNW10 | € 460 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.770 kWh | 1.210 kWh | KNW6 | € 537 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.710 kWh | 1.740 kWh | KNW6 | € 624 per jaar |
Afname per woningtype in Buinen uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Buinen
Met 1,7 auto's per huishouden wordt in Buinen veel gereden, en elke auto die elektrisch wordt, voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe aan de 3.520 kWh die een woning hier nu afneemt. Een thuisbatterij en een slimme laadpaal horen dan bij elkaar: overdag de auto en de batterij op eigen zon, 's nachts bijladen in de goedkoopste uren van een dynamisch contract, en 's avonds het huis uit de batterij.
Verder staat 78 procent van de woningen in Buinen vrij (Drenthe: 29 procent): grote daken, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting, waar een groter pakket van 10 tot 16 kWh op zijn plaats is.
Hoe Buinen verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Buinen is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 60 naar 130, 117 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 34 procent, van 1.840 naar 1.220 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 60 | 95 | 130 | |
| Stroomafname per woning | 3.490 kWh | 3.520 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.840 m³ | 1.220 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Zo gaat Buinen met stroom om
Een woning in Buinen nam in 2024 gemiddeld 3.520 kWh stroom van het net af, 29 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (2.735 kWh); de gemeente Borger-Odoorn zit op 3.070 kWh.
Daar staat 1.930 kWh teruglevering per woning tegenover, ruim de helft van de afname (Drenthe: 1.272 kWh). Voor Buinen is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 1.930 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.
De zonnestroom in Buinen is jong: in 2018 stonden er 60 installaties, in 2022 130, een verdubbeling in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 58 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 37 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Buinen heeft 57 procent zonnepanelen, 5 procentpunt meer dan het gemiddelde van Drenthe (52 procent). In 2022 telde het CBS hier 130 installaties met samen 646 kWp, gemiddeld 5,0 kWp per dak, omgerekend ongeveer 12 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Borger-Odoorn staat het dorp gedeeld op plek 11 van 16 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 12 van 25 in teruglevering per woning.
Wat een thuisbatterij in Buinen oplevert
Voor een dorp van 342 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Buinen: 2 personen, 3.520 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.930 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 544 in het eerste jaar en gemiddeld € 648 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 5.781; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 8,9 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Met 1,7 auto's per huishouden telt hier vooral of er een elektrische auto bij komt: die voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe en maakt een grotere batterij met slim laden interessanter. De echte berekening is persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
Buinen naast de buurdorpen
Met 1.930 kWh teruglevering per woning zit Buinen tussen de buurdorpen in: Bronneger levert het meest terug (2.200 kWh), Bronnegerveen het minst (1.500 kWh). In aandeel zonnedaken (57 procent) zit Buinen tussen Buinerveen (63 procent) en Ees (57 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Buinen | 3.520 kWh | 1.930 kWh | 57 procent |
| Buinerveen | 3.420 kWh | 1.900 kWh | 63 procent |
| Bronneger | 3.510 kWh | 2.200 kWh | onbekend |
| Ees | 3.330 kWh | 1.850 kWh | 57 procent |
| Bronnegerveen | 3.670 kWh | 1.500 kWh | onbekend |
| Exloo | 3.110 kWh | 1.580 kWh | 58 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Buinen?
- Huishoudens in Buinen hebben gemiddeld 1,7 auto's (Drenthe: 1,3), bij 335 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Wat voor huizen staan er in Buinen?
- Buinen telt 342 woningen: 78 procent vrijstaand, 15 procent twee-onder-een-kap, 4 procent tussen- of hoekwoning, 4 procent appartement. 88 procent is een koopwoning en 1 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Buinen?
- Voor het gemiddelde huishouden van Buinen (3.520 kWh afname, 1.930 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 648 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 8,9 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Buinen?
- Een woning in Buinen nam in 2024 gemiddeld 3.520 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.930 kWh terug aan het net. In de gemeente Borger-Odoorn is de afname gemiddeld 3.070 kWh.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Buinen?
- Een woning in Buinen verbruikt gemiddeld 1.220 kubieke meter aardgas per jaar, 26 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (969). In 2020 was dat 1.840 kubieke meter. 4 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Buinen: 21 kilometer ten zuidoosten van onze vestiging.
Buinen ligt in de gemeente Borger-Odoorn in Drenthe, 21 kilometer ten zuidoosten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 28 kilometer, ongeveer 30 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Bronneger (3 km), Buinerveen (3 km) en Ees (3 km). Het stroomnet in Buinen is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Bronneger | 3 km | ongeveer 25 min |
| Buinerveen | 3 km | ongeveer 30 min |
| Ees | 3 km | ongeveer 25 min |
| Bronnegerveen | 4 km | ongeveer 25 min |
| Exloo | 5 km | ongeveer 30 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Buinen
In Buinen doet 1 club mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 5 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Buinen dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Buinen loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 30 minuten bij je in Buinen.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Buinen SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Buinen (gemeente Borger-Odoorn, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.