19% van Odoorn woont in een appartement.
De rest heeft een eigen dak.
19 procent van de woningen in Odoorn is een appartement; voor de eengezinswoningen met eigen dak is een thuisbatterij de volgende stap. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Odoorn beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Odoorn woont vaker gestapeld
Opvallend voor Drenthe: 19 procent van de woningen in Odoorn is een appartement, tegenover 8 procent in de gemeente Borger-Odoorn. Voor een appartement is een thuisbatterij alleen interessant met een eigen aansluiting en eigen panelen; de 81 procent eengezinswoningen zijn de logische kandidaten. Hieronder de cijfers van het CBS over Odoorn, naast de gemeente Borger-Odoorn en de provincie Drenthe.
De huizen van Odoorn
Odoorn telt 945 woningen en 805 huishoudens, met 1.960 inwoners (gemiddeld 2,2 personen per huishouden). Van die woningen is 65 procent een koopwoning; in de gemeente Borger-Odoorn is dat 74 procent, in Drenthe 66 procent.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 61 procent van de voorraad, tegenover 11 procent tussenwoningen. Ruimte voor panelen op het dak en voor een batterij in de berging is er bij deze huizen meestal wel.
Van de woningen is 4 procent in de afgelopen tien jaar gebouwd. Een huis is hier gemiddeld € 330.000 waard (WOZ), 7 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe.
Een vrijstaande woning in Odoorn neemt met 3.610 kWh per jaar 128 procent meer af dan een appartement (1.580 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.580 kWh | 0 kWh | KNW6 | € 365 per jaar |
| Tussenwoning | 2.040 kWh | 900 kWh | KNW6 | € 399 per jaar |
| Hoekwoning | 1.940 kWh | 820 kWh | KNW6 | € 372 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.520 kWh | 1.230 kWh | KNW6 | € 517 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.610 kWh | 1.780 kWh | KNW6 | € 632 per jaar |
Afname per woningtype in Odoorn uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Gas, auto's en het net in Odoorn
Het gemiddelde aardgasverbruik in Odoorn is 1.080 kubieke meter per woning per jaar, 11 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 1.610 kubieke meter: 33 procent minder gas per woning in vier jaar. 10 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 3 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Huishoudens in Odoorn hebben gemiddeld 1,4 auto's (Drenthe: 1,3). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Odoorn is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Odoorn een landelijke omgeving.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Odoorn
Met 19 procent appartementen is Odoorn geen doorsnee dorp. Een batterij hoort bij een eigen dak en een eigen meterkast, dus het verhaal gaat hier over de 81 procent eengezinswoningen: die nemen gemiddeld 2.680 kWh per jaar af en leveren 1.390 kWh terug. Voor een appartement met eigen panelen op het dak van de VvE geldt hetzelfde, mits de aansluiting van de woning zelf is.
Het gasverbruik ligt met 1.080 kubieke meter per woning 11 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. Elke stap van gas naar stroom, van inductie tot warmtepomp, maakt het stroomdeel groter en de batterij waardevoller.
Hoe Odoorn verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Odoorn is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 155 naar 364, 135 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 33 procent, van 1.610 naar 1.080 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 155 | 253 | 364 | |
| Stroomafname per woning | 2.980 kWh | 2.680 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.610 m³ | 1.080 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Odoorn naast de buurdorpen
In Odoorn gaat per woning het minst terug van de dorpen in de buurt (Odoornerveen, Exloo, Klijndijk, Valthe, Ees): 1.390 kWh, terwijl Odoornerveen op 2.310 kWh zit. Het aandeel zonnedaken is hier met 52 procent het laagst van de buurt; Klijndijk zit op 64 procent.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Odoorn | 2.680 kWh | 1.390 kWh | 52 procent |
| Odoornerveen | 3.850 kWh | 2.310 kWh | 60 procent |
| Exloo | 3.110 kWh | 1.580 kWh | 58 procent |
| Klijndijk | 3.090 kWh | 1.610 kWh | 64 procent |
| Valthe | 3.090 kWh | 1.610 kWh | 61 procent |
| Ees | 3.330 kWh | 1.850 kWh | 57 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wat een thuisbatterij in Odoorn oplevert
Wij hebben het adviesmodel van onze eigen batterijcheck losgelaten op het gemiddelde huishouden van Odoorn: 2 personen, 2.680 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.390 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 462 in het eerste jaar, gemiddeld € 552 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 10,5 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,4 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Zo gaat Odoorn met stroom om
De stroomafname per woning in Odoorn daalde sinds 2020 van 2.980 kWh naar 2.680 kWh in 2024, 10 procent minder; daarmee zit het dorp 13 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente Borger-Odoorn (3.070 kWh).
Van die afname gaat ongeveer de helft weer terug: 1.390 kWh per woning per jaar (Drenthe: 1.272 kWh). Nu wordt die 1.390 kWh nog gesaldeerd; na 2027 is het overschot dat 's middags het net op gaat een fractie waard van de stroom die 's avonds terugkomt. In Odoorn zit de winst dus in opslaan: de middagpiek in de batterij, de avond uit de batterij.
De zonnestroom in Odoorn is jong: in 2018 stonden er 155 installaties, in 2022 364, ruim een verdubbeling in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 63 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 44 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Zonnepanelen liggen in Odoorn op 52 procent van de daken; in de gemeente Borger-Odoorn als geheel is dat 59 procent, dus 7 procentpunt meer dan hier, en in Drenthe 52 procent. In 2022 telde het CBS hier 364 installaties met samen 1.486 kWp, gemiddeld 4,1 kWp per dak, omgerekend ongeveer 10 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Borger-Odoorn staat het dorp gedeeld op plek 15 van 16 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 24 van 25 in teruglevering per woning.
- Wat voor huizen staan er in Odoorn?
- Odoorn telt 945 woningen: 38 procent vrijstaand, 23 procent twee-onder-een-kap, 20 procent tussen- of hoekwoning, 19 procent appartement. 65 procent is een koopwoning en 4 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Odoorn?
- Een woning in Odoorn verbruikt gemiddeld 1.080 kubieke meter aardgas per jaar, 11 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (969). In 2020 was dat 1.610 kubieke meter. 3 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Odoorn?
- Voor het gemiddelde huishouden van Odoorn (2.680 kWh afname, 1.390 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 552 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 10,5 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Odoorn?
- Huishoudens in Odoorn hebben gemiddeld 1,4 auto's (Drenthe: 1,3), bij 805 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Hoeveel stroom levert Odoorn terug aan het net?
- Gemiddeld 1.390 kWh per woning per jaar, ongeveer de helft van de 2.680 kWh die een woning in Odoorn afneemt (Drenthe: 1.272 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
- Wat is de gemiddelde WOZ-waarde in Odoorn?
- De gemiddelde WOZ-waarde in Odoorn is € 330.000, 9 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Borger-Odoorn (€ 304.000) en 7 procent hoger dan dat van Drenthe (€ 307.000).
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Odoorn: 27 kilometer ten zuiden van onze vestiging.
Odoorn ligt in de gemeente Borger-Odoorn in Drenthe, 27 kilometer ten zuiden van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 32 kilometer, ongeveer 30 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Exloo (3 km), Odoornerveen (3 km) en Ees (4 km). Het stroomnet in Odoorn is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Exloo | 3 km | ongeveer 30 min |
| Odoornerveen | 3 km | ongeveer 40 min |
| Ees | 4 km | ongeveer 25 min |
| Klijndijk | 4 km | ongeveer 35 min |
| Valthe | 4 km | ongeveer 35 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Odoorn
In Odoorn doen 2 clubs mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 4 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Odoorn dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Odoorn loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 30 minuten bij je in Odoorn.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Odoorn SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Odoorn (gemeente Borger-Odoorn, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.