61% van Valthe woont vrijstaand.
Groot dak, grote batterij.
61 procent van de woningen in Valthe staat vrij: grote daken en een hoger verbruik, waar een grotere batterij zich het snelst terugverdient. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Valthe beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Valthe: ruime huizen, grote daken
61 procent van de woningen in Valthe staat vrij, tegenover 29 procent gemiddeld in Drenthe. Een vrijstaande woning neemt hier gemiddeld 3.620 kWh per jaar af. Grote daken, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting: hier telt de keuze van de juiste maat batterij dubbel. Hieronder de cijfers van het CBS over Valthe, naast de gemeente Borger-Odoorn en de provincie Drenthe.
De huizen van Valthe
Valthe telt 542 woningen en 540 huishoudens, met 1.215 inwoners (gemiddeld 2,2 personen per huishouden). 80 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 66 procent gemiddeld in Drenthe en 74 procent in de gemeente Borger-Odoorn.
De woningvoorraad is typisch dorps: 61 procent van de woningen staat vrij, nog eens 32 procent is twee-onder-een-kap. Vrijstaande woningen hebben in onze praktijk doorgaans een groter dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat zijn de huizen waar een grotere batterij zichzelf het snelst terugverdient.
Er is nauwelijks recente nieuwbouw (1 procent van de woningen is jonger dan tien jaar), dus de meeste huizen hebben een bestaande meterkast waar tijdens de schouw naar de aansluiting en de groepenkast wordt gekeken. De gemiddelde WOZ-waarde ligt op € 335.000, 10 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een hoekwoning in Valthe neemt gemiddeld 1.690 kWh af, een vrijstaande woning 3.620 kWh, 114 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Valthe.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.770 kWh | 460 kWh | KNW6 | € 302 per jaar |
| Tussenwoning | 2.070 kWh | 820 kWh | KNW6 | € 387 per jaar |
| Hoekwoning | 1.690 kWh | 860 kWh | KNW6 | € 354 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.340 kWh | 1.010 kWh | KNW6 | € 453 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.620 kWh | 1.630 kWh | KNW6 | € 621 per jaar |
Afname per woningtype in Valthe uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Valthe
Bij 61 procent vrijstaande woningen is het gemiddelde huis in Valthe groter dan elders: meer dak voor panelen, 3.620 kWh afname per jaar en vaak al een 3-fase-aansluiting. Dat vraagt om een groter pakket, 10 tot 16 kWh, dat het middagoverschot van een groot dak ook echt tot de avond vasthoudt. Een te kleine batterij zit hier om drie uur 's middags al vol.
80 procent van de woningen is een koopwoning (Drenthe: 66 procent), en eigenaren beslissen zelf over dak, meterkast en batterij.
Hoe Valthe verandert
Tussen 2018 en 2022 kwamen er in Valthe 83 procent zonnestroominstallaties bij, van 130 naar 238. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 34 procent, van 1.700 naar 1.130 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 130 | 190 | 238 | |
| Stroomafname per woning | 3.200 kWh | 3.090 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.700 m³ | 1.130 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Valthe naast de buurdorpen
Met 1.610 kWh teruglevering per woning zit Valthe tussen de buurdorpen in: Odoornerveen levert het meest terug (2.310 kWh), Odoorn het minst (1.390 kWh). In aandeel zonnedaken (61 procent) zit Valthe tussen Klijndijk (64 procent) en Odoorn (52 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Valthe | 3.090 kWh | 1.610 kWh | 61 procent |
| Klijndijk | 3.090 kWh | 1.610 kWh | 64 procent |
| Odoorn | 2.680 kWh | 1.390 kWh | 52 procent |
| Exloo | 3.110 kWh | 1.580 kWh | 58 procent |
| Odoornerveen | 3.850 kWh | 2.310 kWh | 60 procent |
| 't Haantje | 3.471 kWh | 1.930 kWh | onbekend |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Gas, auto's en het net in Valthe
Het gemiddelde aardgasverbruik in Valthe is 1.130 kubieke meter per woning per jaar, 17 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 1.700 kubieke meter: 34 procent minder gas per woning in vier jaar. 10 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 4 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Huishoudens in Valthe hebben gemiddeld 1,4 auto's (Drenthe: 1,3). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Valthe is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Valthe een landelijke omgeving.
Wat een thuisbatterij in Valthe oplevert
Wij hebben het adviesmodel van onze eigen batterijcheck losgelaten op het gemiddelde huishouden van Valthe: 2 personen, 3.090 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.610 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 505 in het eerste jaar, gemiddeld € 603 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 9,6 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,4 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Zo gaat Valthe met stroom om
De stroomafname per woning in Valthe daalde sinds 2020 van 3.200 kWh naar 3.090 kWh in 2024, 3 procent minder; daarmee zit het dorp 13 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (2.735 kWh).
Van die afname gaat ongeveer de helft weer terug: 1.610 kWh per woning per jaar (Drenthe: 1.272 kWh). Nu wordt die 1.610 kWh nog gesaldeerd; na 2027 is het overschot dat 's middags het net op gaat een fractie waard van de stroom die 's avonds terugkomt. In Valthe zit de winst dus in opslaan: de middagpiek in de batterij, de avond uit de batterij.
Het gaat hard: van 130 installaties in 2018 naar 238 in 2022, een groei van 83 procent. Tussen 2018 en 2020 kwam er 46 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 25 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Valthe heeft 61 procent zonnepanelen, 9 procentpunt meer dan het gemiddelde van Drenthe (52 procent). In 2022 telde het CBS hier 238 installaties met samen 944 kWp, gemiddeld 4,0 kWp per dak, omgerekend ongeveer 10 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Borger-Odoorn staat het dorp gedeeld op plek 4 van 16 in aandeel daken met zonnepanelen en gedeeld op plek 15 van 25 in teruglevering per woning.
- Wat voor huizen staan er in Valthe?
- Valthe telt 542 woningen: 61 procent vrijstaand, 32 procent twee-onder-een-kap, 4 procent tussen- of hoekwoning, 4 procent appartement. 80 procent is een koopwoning en 1 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Valthe?
- Voor het gemiddelde huishouden van Valthe (3.090 kWh afname, 1.610 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 603 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,6 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel huizen in Valthe hebben zonnepanelen?
- 61 procent van de woningen in Valthe had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 238 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Drenthe is 52 procent.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Valthe?
- Een woning in Valthe verbruikt gemiddeld 1.130 kubieke meter aardgas per jaar, 17 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (969). In 2020 was dat 1.700 kubieke meter. 4 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Valthe?
- Een woning in Valthe nam in 2024 gemiddeld 3.090 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.610 kWh terug aan het net. In de gemeente Borger-Odoorn is de afname gemiddeld 3.070 kWh.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Valthe?
- Huishoudens in Valthe hebben gemiddeld 1,4 auto's (Drenthe: 1,3), bij 540 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Valthe: 31 kilometer ten zuidoosten van onze vestiging.
Valthe ligt in de gemeente Borger-Odoorn in Drenthe, 31 kilometer ten zuidoosten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 36 kilometer, ongeveer 35 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Klijndijk (3 km), Odoorn (4 km) en Exloo (5 km). Het stroomnet in Valthe is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Klijndijk | 3 km | ongeveer 35 min |
| Odoorn | 4 km | ongeveer 30 min |
| Exloo | 5 km | ongeveer 30 min |
| Odoornerveen | 5 km | ongeveer 40 min |
| 't Haantje | 6 km | ongeveer 35 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Valthe
In Valthe zelf doet nog geen club mee aan ClubWatt!, maar vlakbij wel: 4 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Valthe dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Valthe loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 35 minuten bij je in Valthe.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Valthe SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Valthe (gemeente Borger-Odoorn, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.