4.370 kWh stroom per woning in Winde, 4.062 kWh in 2020.
Koop 'm in als hij goedkoop is.
Een woning in Winde neemt gemiddeld 4.370 kWh per jaar af, 8 procent meer dan in 2020; een batterij verschuift dat verbruik naar de goedkope uren. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Winde beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Winde verbruikt veel stroom, en steeds meer
Een woning in Winde nam in 2024 gemiddeld 4.370 kWh stroom af; in 2020 was dat 4.062 kWh, dus 8 procent meer in vier jaar. Het gemiddelde van Drenthe ligt op 2.735 kWh. Hoe hoger het verbruik, hoe meer avondstroom tegen het volle tarief, en hoe meer een batterij daarvan vervangt. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Tynaarlo en de provincie Drenthe, staan hieronder.
Zo gaat Winde met stroom om
De stroomafname per woning in Winde steeg sinds 2020 van 4.062 kWh naar 4.370 kWh in 2024, 8 procent meer; daarmee zit het dorp 60 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (2.735 kWh).
Daar staat 3.420 kWh teruglevering per woning tegenover, ruim twee derde van de afname (Drenthe: 1.272 kWh). Voor Winde is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 3.420 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.
Binnen de gemeente Tynaarlo staat het dorp op plek 1 van 18 in teruglevering per woning.
De huizen van Winde
Winde is een klein dorp: 38 woningen, 40 huishoudens en 95 inwoners, gemiddeld 2,5 per huishouden. 100 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 66 procent gemiddeld in Drenthe en 77 procent in de gemeente Tynaarlo.
De woningvoorraad is typisch dorps: 100 procent van de woningen staat vrij. Bij een vrijstaand huis hoort een groter dak, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting; een grotere batterij verdient zich daar het snelst terug.
Van de woningen is 9 procent in de afgelopen tien jaar gebouwd. Een huis is hier gemiddeld € 540.000 waard (WOZ), 76 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Vrijstaande woning | 4.370 kWh | 2.750 kWh | KNW10 | € 910 per jaar |
Afname per woningtype in Winde uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Winde
Van 4.062 kWh in 2020 naar 4.370 kWh nu: het stroomverbruik in Winde groeit, en het grootste deel valt in de avonduren als stroom het duurst is. Een thuisbatterij van 10 kWh of meer vervangt die avondstroom door eigen middagopwek (3.420 kWh teruglevering per woning) of door stroom die op een dynamisch contract 's nachts en rond het middaguur goedkoop is ingekocht.
Verder staat 100 procent van de woningen in Winde vrij (Drenthe: 29 procent): grote daken, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting, waar een groter pakket van 10 tot 16 kWh op zijn plaats is.
Hoe Winde verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Winde is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 8 naar 18, 125 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 48 procent, van 1.935 naar 1.010 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in Winde stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 8 | 11 | 18 | |
| Stroomafname per woning | 4.062 kWh | 4.370 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.935 m³ | 1.010 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Winde naast de buurdorpen
Van Winde en de omliggende dorpen Bunne, Peize, Eelde, Donderen, Paterswolde levert Winde per woning het meest terug: 3.420 kWh, tegen 2.735 kWh in Bunne en 1.440 kWh in Eelde.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Winde | 4.370 kWh | 3.420 kWh | onbekend |
| Bunne | 4.185 kWh | 2.735 kWh | onbekend |
| Peize | 2.870 kWh | 1.550 kWh | 62 procent |
| Eelde | 2.480 kWh | 1.440 kWh | 63 procent |
| Donderen | 3.760 kWh | 2.310 kWh | 64 procent |
| Paterswolde | 2.760 kWh | 1.490 kWh | 63 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wat een thuisbatterij in Winde oplevert
Voor een dorp van 38 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Winde: 3 personen, 4.370 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 3.420 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW10 (8,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 819 in het eerste jaar en gemiddeld € 962 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 7.021; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 7,3 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Een elektrische auto, een warmtepomp, meer of minder panelen of een 3-fase-aansluiting veranderen de uitkomst; daarom is de echte berekening persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
Gas, auto's en het net in Winde
Aan aardgas verbruikt een woning in Winde 1.010 kubieke meter per jaar, 6 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente Tynaarlo (1.080). In 2020 was dat nog 1.935 kubieke meter: 48 procent minder gas per woning in vier jaar.
Het stroomnet in Winde is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Winde een landelijke omgeving.
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Winde?
- Een woning in Winde nam in 2024 gemiddeld 4.370 kWh stroom af en leverde gemiddeld 3.420 kWh terug aan het net. In de gemeente Tynaarlo is de afname gemiddeld 2.860 kWh.
- Wat voor huizen staan er in Winde?
- Winde telt 38 woningen: 100 procent vrijstaand, 0 procent twee-onder-een-kap, 0 procent tussen- of hoekwoning, 0 procent appartement. 100 procent is een koopwoning en 9 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Winde?
- Voor het gemiddelde huishouden van Winde (4.370 kWh afname, 3.420 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW10: ongeveer € 962 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 7,3 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 7.021).
- Hoeveel stroom levert Winde terug aan het net?
- Gemiddeld 3.420 kWh per woning per jaar, ruim twee derde van de 4.370 kWh die een woning in Winde afneemt (Drenthe: 1.272 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
- Wat is de gemiddelde WOZ-waarde in Winde?
- De gemiddelde WOZ-waarde in Winde is € 540.000, 32 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Tynaarlo (€ 410.000) en 76 procent hoger dan dat van Drenthe (€ 307.000).
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Winde: 11 kilometer ten westen van onze vestiging.
Winde ligt in de gemeente Tynaarlo in Drenthe, 11 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 15 kilometer, ongeveer 20 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Bunne (2 km), Eelde (3 km) en Peize (3 km). Het stroomnet in Winde is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Bunne | 2 km | ongeveer 20 min |
| Eelde | 3 km | ongeveer 20 min |
| Peize | 3 km | ongeveer 25 min |
| Donderen | 4 km | ongeveer 15 min |
| Paterswolde | 4 km | ongeveer 25 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Winde
In Winde zelf doet nog geen club mee aan ClubWatt!, maar vlakbij wel: 5 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Winde dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Winde loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 20 minuten bij je in Winde.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Winde SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Winde (gemeente Tynaarlo, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.