87% van De Knipe woont in een koophuis.
Eigen dak, eigen stroom.
87 procent van de woningen in De Knipe is een koopwoning; eigenaren beslissen zelf over dak, meterkast en batterij. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen De Knipe beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
De Knipe is een dorp van eigenaren
87 procent van de woningen in De Knipe is een koopwoning, tegenover 62 procent gemiddeld in Friesland en 60 procent in de gemeente Heerenveen. Eigenaren beslissen zelf over dak en meterkast, en daar begint elke thuisbatterij. Hieronder de cijfers van het CBS over De Knipe, naast de gemeente Heerenveen en de provincie Friesland.
De huizen van De Knipe
De Knipe telt 579 woningen en 570 huishoudens, met 1.370 inwoners (gemiddeld 2,4 personen per huishouden). Van die woningen is 87 procent een koopwoning; in de gemeente Heerenveen is dat 60 procent, in Friesland 62 procent.
De woningvoorraad is typisch dorps: 64 procent van de woningen staat vrij, nog eens 26 procent is twee-onder-een-kap. Bij een vrijstaand huis hoort een groter dak, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting; een grotere batterij verdient zich daar het snelst terug.
Maar 2 procent van de woningen is jonger dan tien jaar; vrijwel elke installatie begint hier dus met een schouw van de bestaande meterkast, de aansluiting en de groepenkast. Een huis is hier gemiddeld € 394.000 waard (WOZ), 36 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland.
Een appartement in De Knipe neemt met 3.430 kWh per jaar 60 procent meer af dan een hoekwoning (2.150 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 3.430 kWh | 1.190 kWh | KNW6 | € 583 per jaar |
| Tussenwoning | 2.300 kWh | 530 kWh | KNW6 | € 386 per jaar |
| Hoekwoning | 2.150 kWh | 690 kWh | KNW6 | € 378 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.560 kWh | 910 kWh | KNW10 | € 462 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.270 kWh | 1.480 kWh | KNW6 | € 603 per jaar |
Afname per woningtype in De Knipe uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in De Knipe
In De Knipe is 87 procent van de woningen een koopwoning, dus vrijwel elk huis kan zelf beslissen over panelen en een batterij. Dat is terug te zien in de cijfers: 1.500 kWh teruglevering per woning op 3.010 kWh afname. Voor een eigenaar is de rekensom simpel: de batterij houdt het middagoverschot thuis voor de avond en gaat mee zolang het huis van jullie is.
Rijwoningen zijn hier de uitzondering: 8 procent tegenover 31 procent in de gemeente Heerenveen. De ruimere huizen hebben meer dak en meer verbruik, en dus ruimte voor een groter pakket.
Hoe De Knipe verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in De Knipe is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 102 naar 256, 151 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 32 procent, van 1.500 naar 1.020 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in De Knipe stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 102 | 168 | 256 | |
| Stroomafname per woning | 3.160 kWh | 3.010 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.500 m³ | 1.020 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Gas, auto's en het net in De Knipe
Aan aardgas verbruikt een woning in De Knipe 1.020 kubieke meter per jaar, 16 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Heerenveen (880). In 2020 was dat nog 1.500 kubieke meter: 32 procent minder gas per woning in vier jaar. 10 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 3 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Met 1,4 auto's per huishouden staan er in De Knipe meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Friesland (1,2). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het net in De Knipe is van Liander, net als bijna overal in Friesland; hoe meer middagstroom thuis in de batterij blijft, hoe minder er tegelijk dat net op gaat. Volgens de indeling van het CBS is De Knipe een landelijke omgeving.
De Knipe naast de buurdorpen
Met 1.500 kWh teruglevering per woning zit De Knipe tussen de buurdorpen in: Bontebok levert het meest terug (1.850 kWh), Mildam het minst (1.420 kWh). In aandeel zonnedaken (56 procent) zit De Knipe tussen Bontebok (65 procent) en Langezwaag (48 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| De Knipe | 3.010 kWh | 1.500 kWh | 56 procent |
| Oranjewoud | 3.380 kWh | 1.580 kWh | 55 procent |
| Mildam | 2.990 kWh | 1.420 kWh | 54 procent |
| Langezwaag | 3.320 kWh | 1.450 kWh | 48 procent |
| Jonkerslân | 3.730 kWh | 1.720 kWh | 57 procent |
| Bontebok | 3.710 kWh | 1.850 kWh | 65 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wat een thuisbatterij in De Knipe oplevert
Wij hebben het adviesmodel van onze eigen batterijcheck losgelaten op het gemiddelde huishouden van De Knipe: 2 personen, 3.010 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.500 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 494 in het eerste jaar, gemiddeld € 590 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 9,8 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,4 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Zo gaat De Knipe met stroom om
De stroomafname per woning in De Knipe daalde sinds 2020 van 3.160 kWh naar 3.010 kWh in 2024, 5 procent minder; daarmee zit het dorp 20 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (2.504 kWh).
Tegenover die afname staat 1.500 kWh teruglevering per woning, ongeveer de helft van het verbruik (Friesland: 1.110 kWh). Na 2027 telt dat aandeel: teruglevering brengt dan weinig op, terwijl de avondstroom het volle tarief kost. Een thuisbatterij bewaart dat overschot voor de avond en haalt zo een groot deel van die 1.500 kWh uit de rekening van De Knipe.
De zonnestroom in De Knipe is jong: in 2018 stonden er 102 installaties, in 2022 256, ruim een verdubbeling in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 65 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 52 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Zonnepanelen liggen in De Knipe op 56 procent van de daken; in de gemeente Heerenveen als geheel is dat 42 procent, dus 14 procentpunt minder dan hier, en in Friesland 46 procent. In 2022 telde het CBS hier 256 installaties met samen 1.152 kWp, gemiddeld 4,5 kWp per dak, omgerekend ongeveer 11 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Heerenveen staat het dorp op plek 4 van 17 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 11 van 20 in teruglevering per woning.
- Wat voor huizen staan er in De Knipe?
- De Knipe telt 579 woningen: 64 procent vrijstaand, 26 procent twee-onder-een-kap, 8 procent tussen- of hoekwoning, 2 procent appartement. 87 procent is een koopwoning en 2 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in De Knipe?
- Voor het gemiddelde huishouden van De Knipe (3.010 kWh afname, 1.500 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 590 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,8 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Wat is de gemiddelde WOZ-waarde in De Knipe?
- De gemiddelde WOZ-waarde in De Knipe is € 394.000, 21 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Heerenveen (€ 325.000) en 36 procent hoger dan dat van Friesland (€ 290.000).
- Hoeveel huizen in De Knipe hebben zonnepanelen?
- 56 procent van de woningen in De Knipe had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 256 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Friesland is 46 procent.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in De Knipe?
- Huishoudens in De Knipe hebben gemiddeld 1,4 auto's (Friesland: 1,2), bij 570 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in De Knipe?
- Een woning in De Knipe nam in 2024 gemiddeld 3.010 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.500 kWh terug aan het net. In de gemeente Heerenveen is de afname gemiddeld 2.570 kWh.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
De Knipe: 49 kilometer ten westen van onze vestiging.
De Knipe ligt in de gemeente Heerenveen in Friesland, 49 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 70 kilometer, ongeveer 65 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Oranjewoud (2 km), Bontebok (3 km) en Jonkerslân (3 km). Het stroomnet in De Knipe is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Oranjewoud | 2 km | ongeveer 65 min |
| Bontebok | 3 km | ongeveer 65 min |
| Jonkerslân | 3 km | ongeveer 60 min |
| Langezwaag | 3 km | ongeveer 60 min |
| Mildam | 3 km | ongeveer 70 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond De Knipe
In De Knipe doen 2 clubs mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 4 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in De Knipe dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In De Knipe loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 65 minuten bij je in De Knipe.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in De Knipe SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in De Knipe (gemeente Heerenveen, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.