1,6 auto's per huishouden in Veenhuizen.
Laad ze op eigen zonnestroom.
Huishoudens in Veenhuizen hebben gemiddeld 1,6 auto's; elke elektrische auto erbij maakt een batterij met slim laden waardevoller. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Veenhuizen beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Veenhuizen rijdt veel auto
Huishoudens in Veenhuizen hebben gemiddeld 1,6 auto's, tegenover 1,3 in Drenthe, verdeeld over 445 huishoudens. Steeds meer van die auto's laden thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief. Hieronder de cijfers van het CBS over Veenhuizen, naast de gemeente Noordenveld en de provincie Drenthe.
Gas, auto's en het net in Veenhuizen
Het gemiddelde aardgasverbruik in Veenhuizen is 1.033 kubieke meter per woning per jaar, 7 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 1.478 kubieke meter: 30 procent minder gas per woning in vier jaar. 8 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 2 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Met 1,6 auto's per huishouden staan er in Veenhuizen meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Drenthe (1,3). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Veenhuizen is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Veenhuizen een landelijke omgeving.
De huizen van Veenhuizen
Veenhuizen is een klein dorp: 476 woningen, 445 huishoudens en 1.250 inwoners, gemiddeld 2,3 per huishouden. 82 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 66 procent gemiddeld in Drenthe en 71 procent in de gemeente Noordenveld.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 53 procent van de voorraad, tegenover 23 procent tussenwoningen. Ruimte voor panelen op het dak en voor een batterij in de berging is er bij deze huizen meestal wel.
Maar 1 procent van de woningen is jonger dan tien jaar; vrijwel elke installatie begint hier dus met een schouw van de bestaande meterkast, de aansluiting en de groepenkast. De gemiddelde WOZ-waarde ligt op € 320.000, 12 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente.
Een vrijstaande woning in Veenhuizen neemt met 3.484 kWh per jaar 39 procent meer af dan een tussenwoning (2.508 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 3.055 kWh | 672 kWh | KNW6 | € 488 per jaar |
| Tussenwoning | 2.508 kWh | 738 kWh | KNW10 | € 435 per jaar |
| Hoekwoning | 2.732 kWh | 892 kWh | KNW6 | € 478 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.877 kWh | 1.271 kWh | KNW6 | € 555 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.484 kWh | 1.503 kWh | KNW6 | € 615 per jaar |
Afname per woningtype in Veenhuizen uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Veenhuizen
Met 1,6 auto's per huishouden wordt in Veenhuizen veel gereden, en elke auto die elektrisch wordt, voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe aan de 2.871 kWh die een woning hier nu afneemt. Een thuisbatterij en een slimme laadpaal horen dan bij elkaar: overdag de auto en de batterij op eigen zon, 's nachts bijladen in de goedkoopste uren van een dynamisch contract, en 's avonds het huis uit de batterij.
82 procent van de woningen is een koopwoning (Drenthe: 66 procent), en eigenaren beslissen zelf over dak, meterkast en batterij.
Hoe Veenhuizen verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Veenhuizen is tussen 2018 en 2022 minstens verdrievoudigd: van 38 naar 170, 347 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 30 procent, van 1.478 naar 1.033 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 38 | 111 | 170 | |
| Stroomafname per woning | 3.091 kWh | 2.871 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.478 m³ | 1.033 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Veenhuizen naast de buurdorpen
In Veenhuizen gaat per woning het minst terug van de dorpen in de buurt (Westervelde, Zuidvelde, Fochteloo, Haulerwijk): 1.319 kWh, terwijl Zuidvelde op 2.166 kWh zit. Het aandeel zonnedaken is hier met 54 procent het laagst van de buurt; Haulerwijk zit op 62 procent.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Veenhuizen | 2.871 kWh | 1.319 kWh | 54 procent |
| Westervelde | 3.630 kWh | 1.720 kWh | onbekend |
| Zuidvelde | 3.599 kWh | 2.166 kWh | onbekend |
| Fochteloo | 3.280 kWh | 1.820 kWh | 56 procent |
| Haulerwijk | 2.730 kWh | 1.330 kWh | 62 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wat een thuisbatterij in Veenhuizen oplevert
Voor een dorp van 476 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Veenhuizen: 2 personen, 2.871 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.319 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 466 in het eerste jaar, gemiddeld € 560 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 10,3 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,6 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Zo gaat Veenhuizen met stroom om
De stroomafname per woning in Veenhuizen daalde sinds 2020 van 3.091 kWh naar 2.871 kWh in 2024, 7 procent minder; daarmee zit het dorp 8 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Noordenveld (2.670 kWh).
Tegenover die afname staat 1.319 kWh teruglevering per woning, ruim een derde van het verbruik (Drenthe: 1.272 kWh). Na 2027 telt dat aandeel: teruglevering brengt dan weinig op, terwijl de avondstroom het volle tarief kost. Een thuisbatterij bewaart dat overschot voor de avond en haalt zo een groot deel van die 1.319 kWh uit de rekening van Veenhuizen.
De zonnestroom in Veenhuizen is jong: in 2018 stonden er 38 installaties, in 2022 170, meer dan een verdrievoudiging in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 192 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 53 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Zonnepanelen liggen in Veenhuizen op 54 procent van de daken; in de gemeente Noordenveld als geheel is dat 56 procent, en in Drenthe 52 procent. In 2022 telde het CBS hier 170 installaties met samen 629 kWp, gemiddeld 3,7 kWp per dak, omgerekend ongeveer 9 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Noordenveld staat het dorp op plek 5 van 8 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 15 van 17 in teruglevering per woning.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Veenhuizen?
- Huishoudens in Veenhuizen hebben gemiddeld 1,6 auto's (Drenthe: 1,3), bij 445 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Wat voor huizen staan er in Veenhuizen?
- Veenhuizen telt 476 woningen: 14 procent vrijstaand, 39 procent twee-onder-een-kap, 43 procent tussen- of hoekwoning, 5 procent appartement. 82 procent is een koopwoning en 1 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Veenhuizen?
- Voor het gemiddelde huishouden van Veenhuizen (2.871 kWh afname, 1.319 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 560 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 10,3 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Wie is de netbeheerder in Veenhuizen en hoe wordt er verwarmd?
- Enexis is de netbeheerder in Veenhuizen. 8 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 1.033 kubieke meter per woning per jaar.
- Hoe snel groeit zonnestroom in Veenhuizen?
- In 2018 telde het CBS in Veenhuizen 38 zonnestroominstallaties bij woningen, in 2022 170: 347 procent meer in 4 jaar. Elk nieuw dak levert op zonnige middagen stroom terug die met een thuisbatterij voor de avond bewaard kan worden.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Veenhuizen: 20 kilometer ten westen van onze vestiging.
Veenhuizen ligt in de gemeente Noordenveld in Drenthe, 20 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 24 kilometer, ongeveer 35 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Westervelde (3 km), Zuidvelde (4 km) en Fochteloo (5 km). Het stroomnet in Veenhuizen is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Westervelde | 3 km | ongeveer 30 min |
| Zuidvelde | 4 km | ongeveer 30 min |
| Fochteloo | 5 km | ongeveer 45 min |
| Huis ter Heide | 5 km | ongeveer 35 min |
| Haulerwijk | 6 km | ongeveer 35 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Veenhuizen
In Veenhuizen doet 1 club mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 3 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Veenhuizen dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Veenhuizen loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 35 minuten bij je in Veenhuizen.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Veenhuizen SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Veenhuizen (gemeente Noordenveld, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.