1.489 m³ gas per woning in Zuidvelde.
Stap voor stap naar stroom.
Een woning in Zuidvelde verbruikt 1.489 kubieke meter gas per jaar; elke stap naar stroom maakt een batterij waardevoller. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Zuidvelde beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Zuidvelde stookt meer gas dan gemiddeld
Een woning in Zuidvelde verbruikt 1.489 kubieke meter aardgas per jaar, 54 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (969). In 2020 was dat nog 2.306 kubieke meter, 35 procent meer. Elke stap van gas naar stroom, van inductie tot warmtepomp, verschuift een deel van die rekening naar stroom, en dat deel is met een batterij te sturen. Hieronder de cijfers van het CBS over Zuidvelde, naast de gemeente Noordenveld en de provincie Drenthe.
Gas, auto's en het net in Zuidvelde
Het gemiddelde aardgasverbruik in Zuidvelde is 1.489 kubieke meter per woning per jaar, 54 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 2.306 kubieke meter: 35 procent minder gas per woning in vier jaar.
Enexis beheert het stroomnet in Zuidvelde. Het CBS rekent Zuidvelde tot een landelijke omgeving.
De huizen van Zuidvelde
Zuidvelde is een klein dorp: 69 woningen, 70 huishoudens en 165 inwoners, gemiddeld 2,4 per huishouden. 84 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 66 procent gemiddeld in Drenthe en 71 procent in de gemeente Noordenveld.
Er is geen recente nieuwbouw (geen van de woningen is jonger dan tien jaar), dus alle huizen hebben een bestaande meterkast waar tijdens de schouw naar de aansluiting en de groepenkast wordt gekeken. Een huis is hier gemiddeld € 598.000 waard (WOZ), 95 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe.
De woningvoorraad is typisch dorps: 93 procent van de woningen staat vrij. Vrijstaande woningen hebben in onze praktijk doorgaans een groter dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat zijn de huizen waar een grotere batterij zichzelf het snelst terugverdient.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Vrijstaande woning | 3.610 kWh | 1.547 kWh | KNW6 | € 615 per jaar |
Afname per woningtype in Zuidvelde uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Zuidvelde
1.489 kubieke meter gas per woning: in Zuidvelde zit een groot deel van de energierekening nog in de gasmeter. Wie de komende jaren een (hybride) warmtepomp neemt, ziet dat verbruik naar stroom verhuizen, vooral in de winter en in de avond. Een thuisbatterij die dan al staat, laadt op goedkope uren en voedt de warmtepomp op de dure; nu al vangt hij het zonoverschot van 2.166 kWh per woning voor de avond.
De gemiddelde WOZ-waarde van € 598.000 ligt 95 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe; duurdere huizen zijn meestal ruimere huizen met meer dak en meer verbruik.
Hoe Zuidvelde verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Zuidvelde is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 11 naar 23, 109 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 35 procent, van 2.306 naar 1.489 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 11 | 17 | 23 | |
| Stroomafname per woning | 4.222 kWh | 3.599 kWh | ||
| Aardgas per woning | 2.306 m³ | 1.489 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Zuidvelde naast de buurdorpen
Met 2.166 kWh teruglevering per woning zit Zuidvelde tussen de buurdorpen in: Zeijerveld levert het meest terug (3.490 kWh), Veenhuizen het minst (1.319 kWh).
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Zuidvelde | 3.599 kWh | 2.166 kWh | onbekend |
| Westervelde | 3.630 kWh | 1.720 kWh | onbekend |
| Peest | 2.986 kWh | 1.902 kWh | onbekend |
| Zeijerveld | 4.280 kWh | 3.490 kWh | onbekend |
| Veenhuizen | 2.871 kWh | 1.319 kWh | 54 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wat een thuisbatterij in Zuidvelde oplevert
Voor een dorp van 69 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Zuidvelde: 2 personen, 3.599 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 2.166 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 558 in het eerste jaar en gemiddeld € 661 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 5.781; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 8,7 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Een elektrische auto, een warmtepomp, meer of minder panelen of een 3-fase-aansluiting veranderen de uitkomst; daarom is de echte berekening persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
Zo gaat Zuidvelde met stroom om
De stroomafname per woning in Zuidvelde daalde sinds 2020 van 4.222 kWh naar 3.599 kWh in 2024, 15 procent minder; daarmee zit het dorp 35 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Noordenveld (2.670 kWh).
Daar staat 2.166 kWh teruglevering per woning tegenover, bijna twee derde van de afname (Drenthe: 1.272 kWh). Voor Zuidvelde is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 2.166 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.
Binnen de gemeente Noordenveld staat het dorp op plek 3 van 17 in teruglevering per woning.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Zuidvelde?
- Een woning in Zuidvelde verbruikt gemiddeld 1.489 kubieke meter aardgas per jaar, 54 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (969). In 2020 was dat 2.306 kubieke meter.
- Wat is de gemiddelde WOZ-waarde in Zuidvelde?
- De gemiddelde WOZ-waarde in Zuidvelde is € 598.000, 64 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Noordenveld (€ 364.000) en 95 procent hoger dan dat van Drenthe (€ 307.000).
- Wat bespaart een thuisbatterij in Zuidvelde?
- Voor het gemiddelde huishouden van Zuidvelde (3.599 kWh afname, 2.166 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 661 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 8,7 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Wat voor huizen staan er in Zuidvelde?
- Zuidvelde telt 69 woningen: 93 procent vrijstaand, 0 procent twee-onder-een-kap, 0 procent tussen- of hoekwoning, 7 procent appartement. 84 procent is een koopwoning en 0 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Zuidvelde?
- Een woning in Zuidvelde nam in 2024 gemiddeld 3.599 kWh stroom af en leverde gemiddeld 2.166 kWh terug aan het net. In de gemeente Noordenveld is de afname gemiddeld 2.670 kWh.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Zuidvelde: 16 kilometer ten westen van onze vestiging.
Zuidvelde ligt in de gemeente Noordenveld in Drenthe, 16 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 20 kilometer, ongeveer 30 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Huis ter Heide (2 km), Peest (3 km) en Westervelde (3 km). Het stroomnet in Zuidvelde is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Huis ter Heide | 2 km | ongeveer 35 min |
| Peest | 3 km | ongeveer 25 min |
| Westervelde | 3 km | ongeveer 30 min |
| Veenhuizen | 4 km | ongeveer 35 min |
| Zeijerveld | 4 km | ongeveer 25 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Zuidvelde
In Zuidvelde zelf doet nog geen club mee aan ClubWatt!, maar vlakbij wel: 1 club. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Zuidvelde dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Zuidvelde loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 30 minuten bij je in Zuidvelde.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Zuidvelde SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Zuidvelde (gemeente Noordenveld, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.