1,7 auto's per huishouden in Westervelde.
Laad ze op eigen zonnestroom.
Huishoudens in Westervelde hebben gemiddeld 1,7 auto's; elke elektrische auto erbij maakt een batterij met slim laden waardevoller. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Westervelde beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Westervelde rijdt veel auto
Huishoudens in Westervelde hebben gemiddeld 1,7 auto's, tegenover 1,3 in Drenthe, verdeeld over 70 huishoudens. Steeds meer van die auto's laden thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief. Hieronder de cijfers van het CBS over Westervelde, naast de gemeente Noordenveld en de provincie Drenthe.
Gas, auto's en het net in Westervelde
Het gemiddelde aardgasverbruik in Westervelde is 1.330 kubieke meter per woning per jaar, 37 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 2.140 kubieke meter: 38 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (3.640 kWh) vrijwel gelijk gebleven.
Met 1,7 auto's per huishouden staan er in Westervelde meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Drenthe (1,3). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Westervelde is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Westervelde een landelijke omgeving.
De huizen van Westervelde
Westervelde is een klein dorp: 69 woningen, 70 huishoudens en 170 inwoners, gemiddeld 2,4 per huishouden. 85 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 66 procent gemiddeld in Drenthe en 71 procent in de gemeente Noordenveld.
De woningvoorraad is typisch dorps: 81 procent van de woningen staat vrij, nog eens 3 procent is twee-onder-een-kap. Bij een vrijstaand huis hoort een groter dak, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting; een grotere batterij verdient zich daar het snelst terug.
Van de woningen is 4 procent in de afgelopen tien jaar gebouwd. Een huis is hier gemiddeld € 496.000 waard (WOZ), 62 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe.
Tussen een appartement (3.120 kWh) en een vrijstaande woning (3.840 kWh) zit in Westervelde een beperkt verschil; per type staat de uitkomst van onze berekening in de tabel.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 3.120 kWh | 760 kWh | KNW6 | € 504 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.840 kWh | 1.430 kWh | KNW6 | € 593 per jaar |
Afname per woningtype in Westervelde uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Westervelde
Met 1,7 auto's per huishouden wordt in Westervelde veel gereden, en elke auto die elektrisch wordt, voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe aan de 3.630 kWh die een woning hier nu afneemt. Een thuisbatterij en een slimme laadpaal horen dan bij elkaar: overdag de auto en de batterij op eigen zon, 's nachts bijladen in de goedkoopste uren van een dynamisch contract, en 's avonds het huis uit de batterij.
Rijwoningen zijn hier de uitzondering: 4 procent tegenover 32 procent in de gemeente Noordenveld. De ruimere huizen hebben meer dak en meer verbruik, en dus ruimte voor een groter pakket.
Hoe Westervelde verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Westervelde is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 10 naar 20, 100 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 38 procent, van 2.140 naar 1.330 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in Westervelde stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 10 | 17 | 20 | |
| Stroomafname per woning | 3.640 kWh | 3.630 kWh | ||
| Aardgas per woning | 2.140 m³ | 1.330 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Zo gaat Westervelde met stroom om
In de gemeente Noordenveld neemt een woning gemiddeld 2.670 kWh stroom per jaar af; in Westervelde was dat in 2024 3.630 kWh, 36 procent hoger dan dat gemiddelde en 33 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (2.735 kWh).
Tegenover die afname staat 1.720 kWh teruglevering per woning, ongeveer de helft van het verbruik (Drenthe: 1.272 kWh). Na 2027 telt dat aandeel: teruglevering brengt dan weinig op, terwijl de avondstroom het volle tarief kost. Een thuisbatterij bewaart dat overschot voor de avond en haalt zo een groot deel van die 1.720 kWh uit de rekening van Westervelde.
Binnen de gemeente Noordenveld staat het dorp gedeeld op plek 10 van 17 in teruglevering per woning.
Wat een thuisbatterij in Westervelde oplevert
Voor een dorp van 69 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Westervelde: 2 personen, 3.630 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.720 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 523 in het eerste jaar, gemiddeld € 627 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 9,2 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,7 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Westervelde naast de buurdorpen
Met 1.720 kWh teruglevering per woning zit Westervelde tussen de buurdorpen in: Zuidvelde levert het meest terug (2.166 kWh), Norg het minst (1.138 kWh).
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Westervelde | 3.630 kWh | 1.720 kWh | onbekend |
| Zuidvelde | 3.599 kWh | 2.166 kWh | onbekend |
| Norg | 2.537 kWh | 1.138 kWh | 49 procent |
| Veenhuizen | 2.871 kWh | 1.319 kWh | 54 procent |
| Peest | 2.986 kWh | 1.902 kWh | onbekend |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Westervelde?
- Huishoudens in Westervelde hebben gemiddeld 1,7 auto's (Drenthe: 1,3), bij 70 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Wat voor huizen staan er in Westervelde?
- Westervelde telt 69 woningen: 81 procent vrijstaand, 3 procent twee-onder-een-kap, 4 procent tussen- of hoekwoning, 12 procent appartement. 85 procent is een koopwoning en 4 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Westervelde?
- Voor het gemiddelde huishouden van Westervelde (3.630 kWh afname, 1.720 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 627 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,2 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Westervelde?
- Een woning in Westervelde verbruikt gemiddeld 1.330 kubieke meter aardgas per jaar, 37 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (969). In 2020 was dat 2.140 kubieke meter.
- Wat is de gemiddelde WOZ-waarde in Westervelde?
- De gemiddelde WOZ-waarde in Westervelde is € 496.000, 36 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Noordenveld (€ 364.000) en 62 procent hoger dan dat van Drenthe (€ 307.000).
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Westervelde: 18 kilometer ten westen van onze vestiging.
Westervelde ligt in de gemeente Noordenveld in Drenthe, 18 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 20 kilometer, ongeveer 30 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Norg (3 km), Veenhuizen (3 km) en Zuidvelde (3 km). Het stroomnet in Westervelde is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Norg | 3 km | ongeveer 25 min |
| Veenhuizen | 3 km | ongeveer 35 min |
| Zuidvelde | 3 km | ongeveer 30 min |
| Huis ter Heide | 5 km | ongeveer 35 min |
| Peest | 5 km | ongeveer 25 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Westervelde
In Westervelde zelf doet nog geen club mee aan ClubWatt!, maar vlakbij wel: 3 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Westervelde dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Westervelde loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 30 minuten bij je in Westervelde.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Westervelde SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Westervelde (gemeente Noordenveld, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.