44% nieuwbouw en 32% elektrisch verwarmd in Overschild.
Klaar voor een batterij.
44 procent van de woningen in Overschild is jonger dan tien jaar en 32 procent wordt elektrisch verwarmd: 3-fase, warmtepomp, klaar voor een batterij. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Overschild beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Overschild bouwt nieuw en verwarmt elektrisch
44 procent van de woningen in Overschild is jonger dan tien jaar (gemeente Midden-Groningen: 5 procent), en 32 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd. Die combinatie geeft een stroomprofiel met een stevige winterpiek, precies het profiel waar een batterij op een dynamisch contract het meest oplevert. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Midden-Groningen en de provincie Groningen, staan hieronder.
De huizen van Overschild
Overschild is een klein dorp: 250 woningen, 225 huishoudens en 515 inwoners, gemiddeld 2,2 per huishouden. 82 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 54 procent gemiddeld in Groningen en 62 procent in de gemeente Midden-Groningen.
44 procent van de woningen is in de afgelopen tien jaar gebouwd; nieuwbouw heeft vrijwel altijd al een 3-fase-aansluiting en vaak een warmtepomp, wat de keuze voor een batterij eenvoudiger maakt. Een huis is hier gemiddeld € 377.000 waard (WOZ), 35 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen.
De woningvoorraad is typisch dorps: 89 procent van de woningen staat vrij, nog eens 5 procent is twee-onder-een-kap. Vrijstaande woningen hebben in onze praktijk doorgaans een groter dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat zijn de huizen waar een grotere batterij zichzelf het snelst terugverdient.
De woningtypen in Overschild ontlopen elkaar in verbruik nauwelijks (4.150 kWh tot 4.175 kWh). De tabel hieronder geeft per type de uitkomst van onze berekening.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Twee-onder-een-kapwoning | 4.150 kWh | 2.480 kWh | KNW10 | € 874 per jaar |
| Vrijstaande woning | 4.175 kWh | 2.041 kWh | KNW10 | € 839 per jaar |
Afname per woningtype in Overschild uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Gas, auto's en het net in Overschild
Het gemiddelde aardgasverbruik in Overschild is 992 kubieke meter per woning per jaar, 11 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen. In 2020 was dat nog 1.980 kubieke meter: 50 procent minder gas per woning in vier jaar. 32 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 28 procent is helemaal aardgasvrij; in Groningen is 11 procent elektrisch verwarmd. Die huizen verbruiken de meeste stroom in de winter, en dan loont een grotere batterij die op een dynamisch contract goedkoop laadt.
Met 1,5 auto's per huishouden staan er in Overschild meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Groningen (1,0). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Overschild is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Overschild een landelijke omgeving.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Overschild
44 procent nieuwbouw en 32 procent elektrisch verwarmd: de jonge huizen in Overschild hebben een 3-fase-aansluiting, een warmtepomp en daardoor het hoogste verbruik op koude avonden. Een 3-fase-batterij van 10 kWh of meer laadt 's nachts en rond het middaguur goedkoop en draait de warmtepomp 's avonds op die stroom; in de zomer bewaart hij de 2.606 kWh teruglevering per woning voor de avond.
Daarnaast wordt 32 procent van de woningen in Overschild hoofdzakelijk elektrisch verwarmd (Groningen: 11 procent). Die huizen verbruiken de meeste stroom op koude avonden, en juist dat verbruik is met een batterij op een dynamisch contract goedkoper in te kopen.
Hoe Overschild verandert
Tussen 2018 en 2022 kwamen er in Overschild 73 procent zonnestroominstallaties bij, van 71 naar 123. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 50 procent, van 1.980 naar 992 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 71 | 82 | 123 | |
| Stroomafname per woning | 3.400 kWh | 4.104 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.980 m³ | 992 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Zo gaat Overschild met stroom om
De stroomafname per woning in Overschild steeg sinds 2020 van 3.400 kWh naar 4.104 kWh in 2024, 21 procent meer; daarmee zit het dorp 69 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen (2.422 kWh).
Daar staat 2.606 kWh teruglevering per woning tegenover, bijna twee derde van de afname (Groningen: 976 kWh). Voor Overschild is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 2.606 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.
Het gaat hard: van 71 installaties in 2018 naar 123 in 2022, een groei van 73 procent. Tussen 2018 en 2020 kwam er 15 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 50 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Overschild heeft 60 procent zonnepanelen, 16 procentpunt meer dan het gemiddelde van Groningen (44 procent). In 2022 telde het CBS hier 123 installaties met samen 643 kWp, gemiddeld 5,2 kWp per dak, omgerekend ongeveer 13 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Midden-Groningen staat het dorp gedeeld op plek 11 van 17 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 6 van 25 in teruglevering per woning.
Wat een thuisbatterij in Overschild oplevert
Voor een dorp van 250 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Overschild: 2 personen, 4.104 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 2.606 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW10 (8,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 742 in het eerste jaar en gemiddeld € 879 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 7.021; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 8,0 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Met 1,5 auto's per huishouden telt hier vooral of er een elektrische auto bij komt: die voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe en maakt een grotere batterij met slim laden interessanter. De echte berekening is persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
Overschild naast de buurdorpen
Met 2.606 kWh teruglevering per woning zit Overschild tussen de buurdorpen in: Luddeweer levert het meest terug (2.960 kWh), Woltersum het minst (1.350 kWh). In aandeel zonnedaken (60 procent) zit Overschild tussen Garrelsweer (66 procent) en Woltersum (56 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Overschild | 4.104 kWh | 2.606 kWh | 60 procent |
| Woltersum | 2.770 kWh | 1.350 kWh | 56 procent |
| Garrelsweer | 3.150 kWh | 1.800 kWh | 66 procent |
| Luddeweer | 3.850 kWh | 2.960 kWh | onbekend |
| Hellum | 3.410 kWh | 1.500 kWh | 60 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
- Wat voor huizen staan er in Overschild?
- Overschild telt 250 woningen: 89 procent vrijstaand, 5 procent twee-onder-een-kap, 7 procent tussen- of hoekwoning, 0 procent appartement. 82 procent is een koopwoning en 44 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wie is de netbeheerder in Overschild en hoe wordt er verwarmd?
- Enexis is de netbeheerder in Overschild. 32 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 992 kubieke meter per woning per jaar.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Overschild?
- Voor het gemiddelde huishouden van Overschild (4.104 kWh afname, 2.606 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW10: ongeveer € 879 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 8,0 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 7.021).
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Overschild?
- Een woning in Overschild nam in 2024 gemiddeld 4.104 kWh stroom af en leverde gemiddeld 2.606 kWh terug aan het net. In de gemeente Midden-Groningen is de afname gemiddeld 2.660 kWh.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Overschild?
- Huishoudens in Overschild hebben gemiddeld 1,5 auto's (Groningen: 1,0), bij 225 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Overschild: 21 kilometer ten noorden van onze vestiging.
Overschild ligt in de gemeente Midden-Groningen in Groningen, 21 kilometer ten noorden van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 29 kilometer, ongeveer 40 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Ten Post (3 km), Garrelsweer (4 km) en Hellum (4 km). Het stroomnet in Overschild is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Ten Post | 3 km | ongeveer 40 min |
| Garrelsweer | 4 km | ongeveer 50 min |
| Hellum | 4 km | ongeveer 35 min |
| Luddeweer | 4 km | ongeveer 35 min |
| Woltersum | 4 km | ongeveer 40 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Overschild
In Overschild zelf doet nog geen club mee aan ClubWatt!, maar vlakbij wel: 2 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Overschild dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Overschild loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 40 minuten bij je in Overschild.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Overschild SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Overschild (gemeente Midden-Groningen, Groningen). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.