1,4 auto's per huishouden in Woltersum.
Laad ze op eigen zonnestroom.
Huishoudens in Woltersum hebben gemiddeld 1,4 auto's; elke elektrische auto erbij maakt een batterij met slim laden waardevoller. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Woltersum beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Woltersum rijdt veel auto
Huishoudens in Woltersum hebben gemiddeld 1,4 auto's, tegenover 1,0 in Groningen, verdeeld over 155 huishoudens. Steeds meer van die auto's laden thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief. Hieronder de cijfers van het CBS over Woltersum, naast de gemeente Groningen en de provincie Groningen.
Gas, auto's en het net in Woltersum
Aan aardgas verbruikt een woning in Woltersum 1.090 kubieke meter per jaar, 45 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Groningen (750). In 2020 was dat nog 1.600 kubieke meter: 32 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (2.800 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 10 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 3 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Met 1,4 auto's per huishouden staan er in Woltersum meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Groningen (1,0). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Woltersum is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Woltersum een landelijke omgeving.
De huizen van Woltersum
Woltersum is een klein dorp: 174 woningen, 155 huishoudens en 335 inwoners, gemiddeld 2,2 per huishouden. Van die woningen is 70 procent een koopwoning; in de gemeente Groningen is dat 40 procent, in Groningen 54 procent.
De woningvoorraad is typisch dorps: 64 procent van de woningen staat vrij, nog eens 21 procent is twee-onder-een-kap. Bij een vrijstaand huis hoort een groter dak, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting; een grotere batterij verdient zich daar het snelst terug.
Van de woningen is 14 procent in de afgelopen tien jaar gebouwd. De gemiddelde WOZ-waarde ligt op € 253.000, 16 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente.
Een vrijstaande woning in Woltersum neemt met 3.100 kWh per jaar 107 procent meer af dan een hoekwoning (1.500 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Tussenwoning | 1.780 kWh | 400 kWh | KNW6 | € 298 per jaar |
| Hoekwoning | 1.500 kWh | 290 kWh | KNW6 | € 247 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.180 kWh | 1.070 kWh | KNW6 | € 449 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.100 kWh | 1.250 kWh | KNW6 | € 567 per jaar |
Afname per woningtype in Woltersum uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Woltersum
Met 1,4 auto's per huishouden wordt in Woltersum veel gereden, en elke auto die elektrisch wordt, voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe aan de 2.770 kWh die een woning hier nu afneemt. Een thuisbatterij en een slimme laadpaal horen dan bij elkaar: overdag de auto en de batterij op eigen zon, 's nachts bijladen in de goedkoopste uren van een dynamisch contract, en 's avonds het huis uit de batterij.
Verder staat 64 procent van de woningen in Woltersum vrij (Groningen: 23 procent): grote daken, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting, waar een groter pakket van 10 tot 16 kWh op zijn plaats is.
Woltersum naast de buurdorpen
Met 1.350 kWh teruglevering per woning zit Woltersum tussen de buurdorpen in: Lageland levert het meest terug (2.970 kWh), Lellens het minst (1.140 kWh).
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Woltersum | 2.770 kWh | 1.350 kWh | 56 procent |
| Luddeweer | 3.850 kWh | 2.960 kWh | onbekend |
| Lellens | 3.220 kWh | 1.140 kWh | onbekend |
| Lageland | 3.990 kWh | 2.970 kWh | onbekend |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wat een thuisbatterij in Woltersum oplevert
Voor een dorp van 174 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Woltersum: 2 personen, 2.770 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.350 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 464 in het eerste jaar, gemiddeld € 555 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 10,4 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,4 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Zo gaat Woltersum met stroom om
In de gemeente Groningen neemt een woning gemiddeld 2.040 kWh stroom per jaar af; in Woltersum was dat in 2024 2.770 kWh, 36 procent hoger dan dat gemiddelde en 14 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen (2.422 kWh).
Tegenover die afname staat 1.350 kWh teruglevering per woning, ongeveer de helft van het verbruik (Groningen: 976 kWh). Na 2027 telt dat aandeel: teruglevering brengt dan weinig op, terwijl de avondstroom het volle tarief kost. Een thuisbatterij bewaart dat overschot voor de avond en haalt zo een groot deel van die 1.350 kWh uit de rekening van Woltersum.
Zonnepanelen liggen in Woltersum op 56 procent van de daken; in de gemeente Groningen als geheel is dat 32 procent, dus 24 procentpunt minder dan hier, en in Groningen 44 procent. In 2022 telde het CBS hier 67 installaties met samen 226 kWp, gemiddeld 3,4 kWp per dak, omgerekend ongeveer 8 panelen van 400 wattpiek.
De groei is gestaag: 59 installaties in 2020, 67 in 2022 (14 procent meer). Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Binnen de gemeente Groningen staat het dorp op plek 3 van 3 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 7 van 8 in teruglevering per woning.
Hoe Woltersum verandert
De groei van zonnestroom in Woltersum is bescheiden: 59 installaties in 2020, 67 in 2022, 14 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 32 procent, van 1.600 naar 1.090 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 59 | 67 | |
| Stroomafname per woning | 2.800 kWh | 2.770 kWh | |
| Aardgas per woning | 1.600 m³ | 1.090 m³ |
CBS Zonnestroom (2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Woltersum?
- Huishoudens in Woltersum hebben gemiddeld 1,4 auto's (Groningen: 1,0), bij 155 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Wat voor huizen staan er in Woltersum?
- Woltersum telt 174 woningen: 64 procent vrijstaand, 21 procent twee-onder-een-kap, 15 procent tussen- of hoekwoning, 0 procent appartement. 70 procent is een koopwoning en 14 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Woltersum?
- Voor het gemiddelde huishouden van Woltersum (2.770 kWh afname, 1.350 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 555 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 10,4 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel huizen in Woltersum hebben zonnepanelen?
- 56 procent van de woningen in Woltersum had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 67 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Groningen is 44 procent.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Woltersum?
- Een woning in Woltersum verbruikt gemiddeld 1.090 kubieke meter aardgas per jaar, 22 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen (895). In 2020 was dat 1.600 kubieke meter. 3 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Woltersum: 21 kilometer ten noorden van onze vestiging.
Woltersum ligt in de gemeente Groningen in Groningen, 21 kilometer ten noorden van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 33 kilometer, ongeveer 40 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Ten Boer (2 km), Ten Post (2 km) en Lageland (3 km). Het stroomnet in Woltersum is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Ten Boer | 2 km | ongeveer 35 min |
| Ten Post | 2 km | ongeveer 40 min |
| Lageland | 3 km | ongeveer 30 min |
| Lellens | 3 km | ongeveer 40 min |
| Luddeweer | 3 km | ongeveer 35 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Woltersum
In Woltersum doet 1 club mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 3 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Woltersum dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Woltersum loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 40 minuten bij je in Woltersum.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Woltersum SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Woltersum (gemeente Groningen, Groningen). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.