94% van de 175 woningen in Odoornerveen staat vrij.
Groot dak, grote batterij.
In Odoornerveen staat 94 procent van de 175 woningen vrij: grote daken en een hoger verbruik, waar een grotere batterij zich het snelst terugverdient. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Odoornerveen beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Odoornerveen: een klein dorp met grote daken
Odoornerveen telt 175 woningen en 94 procent daarvan staat vrij (Drenthe: 29 procent). Zo'n vrijstaande woning neemt hier gemiddeld 3.850 kWh per jaar af. Veel dak, een hoger verbruik en meestal een 3-fase-aansluiting: in een dorp als dit gaat het om de juiste maat batterij. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Borger-Odoorn en de provincie Drenthe, staan hieronder.
De huizen van Odoornerveen
Odoornerveen is een klein dorp: 175 woningen, 170 huishoudens en 400 inwoners, gemiddeld 2,4 per huishouden. 93 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 66 procent gemiddeld in Drenthe en 74 procent in de gemeente Borger-Odoorn.
De woningvoorraad is typisch dorps: 94 procent van de woningen staat vrij, nog eens 5 procent is twee-onder-een-kap. Vrijstaande woningen hebben in onze praktijk doorgaans een groter dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat zijn de huizen waar een grotere batterij zichzelf het snelst terugverdient.
4 procent van de woningen is jonger dan tien jaar. De gemiddelde WOZ-waarde ligt op € 407.000, 34 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente.
De woningtypen in Odoornerveen ontlopen elkaar in verbruik nauwelijks (3.850 kWh tot 3.940 kWh). De tabel hieronder geeft per type de uitkomst van onze berekening.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Twee-onder-een-kapwoning | 3.940 kWh | 1.700 kWh | KNW10 | € 763 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.850 kWh | 1.740 kWh | KNW10 | € 762 per jaar |
Afname per woningtype in Odoornerveen uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Zo gaat Odoornerveen met stroom om
De stroomafname per woning in Odoornerveen steeg sinds 2020 van 3.720 kWh naar 3.850 kWh in 2024, 3 procent meer; daarmee zit het dorp 41 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (2.735 kWh).
Daar staat 2.310 kWh teruglevering per woning tegenover, bijna twee derde van de afname (Drenthe: 1.272 kWh). Voor Odoornerveen is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 2.310 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.
Het gaat hard: van 36 installaties in 2018 naar 63 in 2022, een groei van 75 procent. Tussen 2018 en 2020 kwam er 47 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 19 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Odoornerveen heeft 60 procent zonnepanelen, 8 procentpunt meer dan het gemiddelde van Drenthe (52 procent). In 2022 telde het CBS hier 63 installaties met samen 341 kWp, gemiddeld 5,4 kWp per dak, omgerekend ongeveer 14 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Borger-Odoorn staat het dorp gedeeld op plek 7 van 16 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 7 van 25 in teruglevering per woning.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Odoornerveen
In een dorp van 175 woningen waarvan 94 procent vrijstaand, is het gemiddelde dak groot en de afname hoog: 3.850 kWh per jaar. Zo'n dak levert op een zonnige middag meer dan een kleine batterij kan bergen. Een pakket van 10 tot 16 kWh, bij een 3-fase-aansluiting als 3-fase-batterij, houdt het hele overschot vast tot de avond.
De afname van 3.850 kWh per woning ligt 41 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe; hoe hoger het verbruik, hoe meer avondstroom een batterij kan vervangen.
Hoe Odoornerveen verandert
Tussen 2018 en 2022 kwamen er in Odoornerveen 75 procent zonnestroominstallaties bij, van 36 naar 63. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 41 procent, van 2.000 naar 1.190 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in Odoornerveen stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 36 | 53 | 63 | |
| Stroomafname per woning | 3.720 kWh | 3.850 kWh | ||
| Aardgas per woning | 2.000 m³ | 1.190 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Wat een thuisbatterij in Odoornerveen oplevert
Voor een dorp van 175 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Odoornerveen: 2 personen, 3.850 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 2.310 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW10 (8,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 704 in het eerste jaar en gemiddeld € 836 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 7.021; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 8,4 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Met 1,6 auto's per huishouden telt hier vooral of er een elektrische auto bij komt: die voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe en maakt een grotere batterij met slim laden interessanter. De echte berekening is persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
Gas, auto's en het net in Odoornerveen
Het gemiddelde aardgasverbruik in Odoornerveen is 1.190 kubieke meter per woning per jaar, 23 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 2.000 kubieke meter: 40 procent minder gas per woning in vier jaar. 21 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 7 procent is helemaal aardgasvrij. Dat is veel (Drenthe: 11 procent); elektrisch verwarmen verhoogt het stroomverbruik in de winter en maakt een grotere batterij met een dynamisch contract extra interessant.
Met 1,6 auto's per huishouden staan er in Odoornerveen meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Drenthe (1,3). In een dorp gebeurt laden vrijwel altijd thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief.
Enexis beheert het stroomnet in Odoornerveen. Het CBS rekent Odoornerveen tot een landelijke omgeving.
Odoornerveen naast de buurdorpen
Met 2.310 kWh teruglevering per woning zit Odoornerveen tussen de buurdorpen in: Eeserveen levert het meest terug (2.950 kWh), Odoorn het minst (1.390 kWh). In aandeel zonnedaken (60 procent) zit Odoornerveen tussen Schoonoord (67 procent) en Odoorn (52 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Odoornerveen | 3.850 kWh | 2.310 kWh | 60 procent |
| Schoonoord | 2.731 kWh | 1.411 kWh | 67 procent |
| Odoorn | 2.680 kWh | 1.390 kWh | 52 procent |
| Klijndijk | 3.090 kWh | 1.610 kWh | 64 procent |
| 't Haantje | 3.471 kWh | 1.930 kWh | onbekend |
| Eeserveen | 3.410 kWh | 2.950 kWh | onbekend |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
- Wat voor huizen staan er in Odoornerveen?
- Odoornerveen telt 175 woningen: 94 procent vrijstaand, 5 procent twee-onder-een-kap, 0 procent tussen- of hoekwoning, 1 procent appartement. 93 procent is een koopwoning en 4 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Odoornerveen?
- Een woning in Odoornerveen nam in 2024 gemiddeld 3.850 kWh stroom af en leverde gemiddeld 2.310 kWh terug aan het net. In de gemeente Borger-Odoorn is de afname gemiddeld 3.070 kWh.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Odoornerveen?
- Voor het gemiddelde huishouden van Odoornerveen (3.850 kWh afname, 2.310 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW10: ongeveer € 836 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 8,4 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 7.021).
- Wie is de netbeheerder in Odoornerveen en hoe wordt er verwarmd?
- Enexis is de netbeheerder in Odoornerveen. 21 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 1.190 kubieke meter per woning per jaar.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Odoornerveen?
- Huishoudens in Odoornerveen hebben gemiddeld 1,6 auto's (Drenthe: 1,3), bij 170 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Odoornerveen: 29 kilometer ten zuiden van onze vestiging.
Odoornerveen ligt in de gemeente Borger-Odoorn in Drenthe, 29 kilometer ten zuiden van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 36 kilometer, ongeveer 40 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Schoonoord (2 km), Klijndijk (3 km) en Odoorn (3 km). Het stroomnet in Odoornerveen is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Schoonoord | 2 km | ongeveer 40 min |
| Klijndijk | 3 km | ongeveer 35 min |
| Odoorn | 3 km | ongeveer 30 min |
| 't Haantje | 4 km | ongeveer 35 min |
| Eeserveen | 5 km | ongeveer 30 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Odoornerveen
In Odoornerveen zelf doet nog geen club mee aan ClubWatt!, maar vlakbij wel: 4 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Odoornerveen dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Odoornerveen loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 40 minuten bij je in Odoornerveen.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Odoornerveen SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Odoornerveen (gemeente Borger-Odoorn, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.