55% van de daken in Hurdegaryp heeft zonnepanelen.
Nu de batterij erbij.
55 procent van de woningen in Hurdegaryp heeft al zonnepanelen; die stroom gaat 's middags grotendeels het net op. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Hurdegaryp beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Hurdegaryp ligt vol met zonnepanelen
In Hurdegaryp heeft 55 procent van de woningen zonnepanelen, 9 procentpunt meer dan gemiddeld in Friesland (46 procent). Het CBS telde in 2022 982 installaties bij woningen. Al die daken leveren op zonnige middagen stroom terug die vanaf 2027 veel minder opbrengt. Hieronder de cijfers van het CBS over Hurdegaryp, naast de gemeente Tytsjerksteradiel en de provincie Friesland.
Zo gaat Hurdegaryp met stroom om
De stroomafname per woning in Hurdegaryp daalde sinds 2020 van 2.610 kWh naar 2.490 kWh in 2024, 5 procent minder; daarmee zit het dorp 6 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente Tytsjerksteradiel (2.640 kWh).
Tegenover die afname staat 1.150 kWh teruglevering per woning, ruim een derde van het verbruik (Friesland: 1.110 kWh). Na 2027 telt dat aandeel: teruglevering brengt dan weinig op, terwijl de avondstroom het volle tarief kost. Een thuisbatterij bewaart dat overschot voor de avond en haalt zo een groot deel van die 1.150 kWh uit de rekening van Hurdegaryp.
De zonnestroom in Hurdegaryp is jong: in 2018 stonden er 351 installaties, in 2022 982, bijna een verdrievoudiging in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 76 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 59 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Hurdegaryp heeft 55 procent zonnepanelen, 9 procentpunt meer dan het gemiddelde van Friesland (46 procent). In 2022 telde het CBS hier 982 installaties met samen 3.550 kWp, gemiddeld 3,6 kWp per dak, omgerekend ongeveer 9 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Tytsjerksteradiel staat het dorp op plek 7 van 14 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 12 van 14 in teruglevering per woning.
De huizen van Hurdegaryp
Hurdegaryp telt 2.341 woningen en 2.255 huishoudens, met 5.095 inwoners (gemiddeld 2,2 personen per huishouden). 74 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 62 procent gemiddeld in Friesland en 72 procent in de gemeente Tytsjerksteradiel.
Er staat van alles door elkaar: 25 procent vrijstaand, 20 procent twee-onder-een-kap, 44 procent tussen- of hoekwoning, 10 procent appartement. Welk pakket past, hangt dan van het type af; dat rekenen wij per woningtype door.
Van de woningen is 8 procent in de afgelopen tien jaar gebouwd. Een huis is hier gemiddeld € 267.000 waard (WOZ), 8 procent lager dan het gemiddelde van Friesland.
Een vrijstaande woning in Hurdegaryp neemt met 3.270 kWh per jaar 114 procent meer af dan een appartement (1.530 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.530 kWh | 50 kWh | KNW6 | € 245 per jaar |
| Tussenwoning | 2.160 kWh | 800 kWh | KNW6 | € 395 per jaar |
| Hoekwoning | 2.220 kWh | 890 kWh | KNW6 | € 417 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.720 kWh | 1.170 kWh | KNW6 | € 524 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.270 kWh | 1.530 kWh | KNW6 | € 607 per jaar |
Afname per woningtype in Hurdegaryp uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Hurdegaryp
Met 55 procent zonnedaken en 1.150 kWh teruglevering per woning gaat in Hurdegaryp elke zonnige middag veel stroom het net op. Zolang er gesaldeerd wordt, merkt niemand dat; vanaf 2027 brengt die stroom een fractie op van wat de stroom 's avonds kost. Een thuisbatterij houdt het middagoverschot thuis tot de avond, en dat is bij dit aandeel zonnedaken de grootste winst die er in Hurdegaryp te halen valt.
74 procent van de woningen is een koopwoning (Friesland: 62 procent), en eigenaren beslissen zelf over dak, meterkast en batterij.
Hoe Hurdegaryp verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Hurdegaryp is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 351 naar 982, 180 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 34 procent, van 1.360 naar 900 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 351 | 618 | 982 | |
| Stroomafname per woning | 2.610 kWh | 2.490 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.360 m³ | 900 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Wat een thuisbatterij in Hurdegaryp oplevert
Wij hebben het adviesmodel van onze eigen batterijcheck losgelaten op het gemiddelde huishouden van Hurdegaryp: 2 personen, 2.490 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.150 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 415 in het eerste jaar, gemiddeld € 498 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 11,6 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Voor de 13 procent elektrisch verwarmde woningen ligt het winterverbruik hoger, en dan weegt een grotere batterij op een dynamisch contract zwaarder. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Gas, auto's en het net in Hurdegaryp
Aan aardgas verbruikt een woning in Hurdegaryp 900 kubieke meter per jaar, 6 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente Tytsjerksteradiel (960). In 2020 was dat nog 1.360 kubieke meter: 34 procent minder gas per woning in vier jaar. 13 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 8 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Huishoudens in Hurdegaryp hebben gemiddeld 1,2 auto's (Friesland: 1,2). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het net in Hurdegaryp is van Liander, net als bijna overal in Friesland; hoe meer middagstroom thuis in de batterij blijft, hoe minder er tegelijk dat net op gaat. Volgens de indeling van het CBS is Hurdegaryp een weinig stedelijke omgeving.
Hurdegaryp naast de buurdorpen
Met 1.150 kWh teruglevering per woning zit Hurdegaryp tussen de buurdorpen in: Ryptsjerk levert het meest terug (1.610 kWh), Burgum het minst (1.040 kWh). In aandeel zonnedaken (55 procent) zit Hurdegaryp tussen Feanwâlden (67 procent) en Burgum (49 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Hurdegaryp | 2.490 kWh | 1.150 kWh | 55 procent |
| Ryptsjerk | 2.950 kWh | 1.610 kWh | 63 procent |
| Burgum | 2.350 kWh | 1.040 kWh | 49 procent |
| Feanwâlden | 2.362 kWh | 1.354 kWh | 67 procent |
| Mûnein | 3.064 kWh | 1.397 kWh | 62 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
- Hoeveel huizen in Hurdegaryp hebben zonnepanelen?
- 55 procent van de woningen in Hurdegaryp had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 982 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Friesland is 46 procent.
- Wat voor huizen staan er in Hurdegaryp?
- Hurdegaryp telt 2.341 woningen: 25 procent vrijstaand, 20 procent twee-onder-een-kap, 44 procent tussen- of hoekwoning, 10 procent appartement. 74 procent is een koopwoning en 8 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Hurdegaryp?
- Voor het gemiddelde huishouden van Hurdegaryp (2.490 kWh afname, 1.150 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 498 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 11,6 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Wie is de netbeheerder in Hurdegaryp en hoe wordt er verwarmd?
- Liander is de netbeheerder in Hurdegaryp. 13 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 900 kubieke meter per woning per jaar.
- Wat is de gemiddelde WOZ-waarde in Hurdegaryp?
- De gemiddelde WOZ-waarde in Hurdegaryp is € 267.000, 9 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente Tytsjerksteradiel (€ 294.000) en 8 procent lager dan dat van Friesland (€ 290.000).
- Hoeveel stroom levert Hurdegaryp terug aan het net?
- Gemiddeld 1.150 kWh per woning per jaar, ruim een derde van de 2.490 kWh die een woning in Hurdegaryp afneemt (Friesland: 1.110 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Hurdegaryp: 51 kilometer ten westen van onze vestiging.
Hurdegaryp ligt in de gemeente Tytsjerksteradiel in Friesland, 51 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 69 kilometer, ongeveer 60 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Burgum (3 km), Ryptsjerk (3 km) en Feanwâlden (4 km). Het stroomnet in Hurdegaryp is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Burgum | 3 km | ongeveer 55 min |
| Ryptsjerk | 3 km | ongeveer 65 min |
| Feanwâlden | 4 km | ongeveer 65 min |
| Mûnein | 4 km | ongeveer 65 min |
| Noardburgum | 4 km | ongeveer 60 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Hurdegaryp
In Hurdegaryp doet 1 club mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 3 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Hurdegaryp dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In Hurdegaryp loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 60 minuten bij je in Hurdegaryp.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Hurdegaryp SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Hurdegaryp (gemeente Tytsjerksteradiel, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.