21% van Burgum woont in een appartement.
De rest heeft een eigen dak.
21 procent van de woningen in Burgum is een appartement; voor de eengezinswoningen met eigen dak is een thuisbatterij de volgende stap. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Burgum beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Burgum woont vaker gestapeld
Opvallend voor Friesland: 21 procent van de woningen in Burgum is een appartement, tegenover 12 procent in de gemeente Tytsjerksteradiel. Voor een appartement is een thuisbatterij alleen interessant met een eigen aansluiting en eigen panelen; de 79 procent eengezinswoningen zijn de logische kandidaten. Hieronder de cijfers van het CBS over Burgum, naast de gemeente Tytsjerksteradiel en de provincie Friesland.
De huizen van Burgum
In Burgum staan 4.560 woningen, verdeeld over 4.345 huishoudens met samen 10.095 inwoners (2,2 per huishouden). Van die woningen is 63 procent een koopwoning; in de gemeente Tytsjerksteradiel is dat 72 procent, in Friesland 62 procent.
De woningvoorraad is gemengd: 24 procent vrijstaand, 15 procent twee-onder-een-kap, 37 procent tussen- of hoekwoning, 21 procent appartement. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past.
9 procent van de woningen is jonger dan tien jaar. De gemiddelde WOZ-waarde ligt op € 276.000, 6 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een appartement in Burgum neemt gemiddeld 1.650 kWh af, een vrijstaande woning 3.220 kWh, 95 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Burgum.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.650 kWh | 110 kWh | KNW6 | € 262 per jaar |
| Tussenwoning | 2.030 kWh | 760 kWh | KNW6 | € 373 per jaar |
| Hoekwoning | 2.230 kWh | 830 kWh | KNW6 | € 408 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.530 kWh | 1.210 kWh | KNW6 | € 514 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.220 kWh | 1.480 kWh | KNW6 | € 601 per jaar |
Afname per woningtype in Burgum uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Burgum
Met 21 procent appartementen is Burgum geen doorsnee dorp. Een batterij hoort bij een eigen dak en een eigen meterkast, dus het verhaal gaat hier over de 79 procent eengezinswoningen: die nemen gemiddeld 2.350 kWh per jaar af en leveren 1.040 kWh terug. Voor een appartement met eigen panelen op het dak van de VvE geldt hetzelfde, mits de aansluiting van de woning zelf is.
9 procent van de woningen in Burgum is in de afgelopen tien jaar gebouwd (gemeente Tytsjerksteradiel: 6 procent). Nieuwbouw heeft een 3-fase-aansluiting en vaak een warmtepomp, en is daarmee direct klaar voor een 3-fase-batterij.
Hoe Burgum verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Burgum is tussen 2018 en 2022 minstens verdrievoudigd: van 591 naar 1.842, 212 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 32 procent, van 1.300 naar 890 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 591 | 1.153 | 1.842 | |
| Stroomafname per woning | 2.500 kWh | 2.350 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.300 m³ | 890 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Burgum naast de buurdorpen
In Burgum gaat per woning het minst terug van de dorpen in de buurt (Hurdegaryp, Sumar, Jistrum, Garyp): 1.040 kWh, terwijl Garyp op 1.577 kWh zit. Het aandeel zonnedaken is hier met 49 procent het laagst van de buurt; Sumar zit op 57 procent.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Burgum | 2.350 kWh | 1.040 kWh | 49 procent |
| Hurdegaryp | 2.490 kWh | 1.150 kWh | 55 procent |
| Sumar | 2.720 kWh | 1.380 kWh | 57 procent |
| Jistrum | 2.772 kWh | 1.320 kWh | 54 procent |
| Garyp | 3.247 kWh | 1.577 kWh | 52 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wat een thuisbatterij in Burgum oplevert
Voor de 4.560 woningen van Burgum rekent ons adviesmodel met het gemiddelde huishouden: 2 personen, 2.350 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.040 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 383 in het eerste jaar, gemiddeld € 461 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 12,5 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Voor de 10 procent elektrisch verwarmde woningen ligt het winterverbruik hoger, en dan weegt een grotere batterij op een dynamisch contract zwaarder. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Gas, auto's en het net in Burgum
Aan aardgas verbruikt een woning in Burgum 890 kubieke meter per jaar, 7 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente Tytsjerksteradiel (960). In 2020 was dat nog 1.300 kubieke meter: 32 procent minder gas per woning in vier jaar. 10 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 6 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Huishoudens in Burgum hebben gemiddeld 1,2 auto's (Friesland: 1,2). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het net in Burgum is van Liander, net als bijna overal in Friesland; hoe meer middagstroom thuis in de batterij blijft, hoe minder er tegelijk dat net op gaat. Volgens de indeling van het CBS is Burgum een weinig stedelijke omgeving.
Zo gaat Burgum met stroom om
De stroomafname per woning in Burgum daalde sinds 2020 van 2.500 kWh naar 2.350 kWh in 2024, 6 procent minder; daarmee zit het dorp 11 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente Tytsjerksteradiel (2.640 kWh).
Tegenover die afname staat 1.040 kWh teruglevering per woning, ruim een derde van het verbruik (Friesland: 1.110 kWh). Na 2027 telt dat aandeel: teruglevering brengt dan weinig op, terwijl de avondstroom het volle tarief kost. Een thuisbatterij bewaart dat overschot voor de avond en haalt zo een groot deel van die 1.040 kWh uit de rekening van Burgum.
De zonnestroom in Burgum is jong: in 2018 stonden er 591 installaties, in 2022 1.842, bijna een verdrievoudiging in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 95 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 60 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Zonnepanelen liggen in Burgum op 49 procent van de daken; in de gemeente Tytsjerksteradiel als geheel is dat 53 procent, dus 4 procentpunt meer dan hier, en in Friesland 46 procent. In 2022 telde het CBS hier 1.842 installaties met samen 6.649 kWp, gemiddeld 3,6 kWp per dak, omgerekend ongeveer 9 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Tytsjerksteradiel staat het dorp op plek 13 van 14 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 14 van 14 in teruglevering per woning.
- Wat voor huizen staan er in Burgum?
- Burgum telt 4.560 woningen: 24 procent vrijstaand, 15 procent twee-onder-een-kap, 37 procent tussen- of hoekwoning, 21 procent appartement. 63 procent is een koopwoning en 9 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Burgum?
- Voor het gemiddelde huishouden van Burgum (2.350 kWh afname, 1.040 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 461 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 12,5 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel huizen in Burgum hebben zonnepanelen?
- 49 procent van de woningen in Burgum had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 1.842 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Friesland is 46 procent.
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Burgum?
- Een woning in Burgum nam in 2024 gemiddeld 2.350 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.040 kWh terug aan het net. In de gemeente Tytsjerksteradiel is de afname gemiddeld 2.640 kWh.
- Wat is de gemiddelde WOZ-waarde in Burgum?
- De gemiddelde WOZ-waarde in Burgum is € 276.000, 6 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente Tytsjerksteradiel (€ 294.000) en 5 procent lager dan dat van Friesland (€ 290.000).
- Welke thuisbatterij past bij een vrijstaande woning in Burgum?
- Een vrijstaande woning in Burgum neemt gemiddeld 3.220 kWh per jaar af en houdt per saldo ongeveer 1.480 kWh over die naar het net gaat. Onze berekening voor precies dat profiel komt uit op een KNW6 met een gemiddelde besparing van € 601 per jaar. De gratis berekening rekent het na voor jullie eigen huis.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Burgum: 47 kilometer ten westen van onze vestiging.
Burgum ligt in de gemeente Tytsjerksteradiel in Friesland, 47 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 64 kilometer, ongeveer 55 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Hurdegaryp (3 km), Noardburgum (3 km) en Sumar (3 km). Het stroomnet in Burgum is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Hurdegaryp | 3 km | ongeveer 60 min |
| Noardburgum | 3 km | ongeveer 60 min |
| Sumar | 3 km | ongeveer 55 min |
| Jistrum | 4 km | ongeveer 60 min |
| Garyp | 5 km | ongeveer 55 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Burgum
In Burgum doen 2 clubs mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 2 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Burgum dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In Burgum loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 55 minuten bij je in Burgum.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Burgum SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Burgum (gemeente Tytsjerksteradiel, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.