69% van de daken in De Groeve heeft zonnepanelen.
Nu de batterij erbij.
69 procent van de woningen in De Groeve heeft al zonnepanelen; die stroom gaat 's middags grotendeels het net op. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen De Groeve beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
De Groeve ligt vol met zonnepanelen
In De Groeve heeft 69 procent van de woningen zonnepanelen, 17 procentpunt meer dan gemiddeld in Drenthe (52 procent). Het CBS telde in 2022 108 installaties bij woningen. Al die daken leveren op zonnige middagen stroom terug die vanaf 2027 veel minder opbrengt. Hieronder de cijfers van het CBS over De Groeve, naast de gemeente Tynaarlo en de provincie Drenthe.
Zo gaat De Groeve met stroom om
De stroomafname per woning in De Groeve steeg sinds 2020 van 3.510 kWh naar 3.640 kWh in 2024, 4 procent meer; daarmee zit het dorp 27 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Tynaarlo (2.860 kWh).
Daar staat 2.440 kWh teruglevering per woning tegenover, bijna twee derde van de afname (Drenthe: 1.272 kWh). Voor De Groeve is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 2.440 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.
De zonnestroom in De Groeve is jong: in 2018 stonden er 44 installaties, in 2022 108, ruim een verdubbeling in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 66 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 48 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in De Groeve heeft 69 procent zonnepanelen, 17 procentpunt meer dan het gemiddelde van Drenthe (52 procent). In 2022 telde het CBS hier 108 installaties met samen 588 kWp, gemiddeld 5,4 kWp per dak, omgerekend ongeveer 14 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Tynaarlo staat het dorp op plek 4 van 13 in aandeel daken met zonnepanelen en gedeeld op plek 4 van 18 in teruglevering per woning.
De huizen van De Groeve
De Groeve is een klein dorp: 195 woningen, 200 huishoudens en 460 inwoners, gemiddeld 2,3 per huishouden. 86 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 66 procent gemiddeld in Drenthe en 77 procent in de gemeente Tynaarlo.
De woningvoorraad is typisch dorps: 71 procent van de woningen staat vrij, nog eens 16 procent is twee-onder-een-kap. Vrijstaande woningen hebben in onze praktijk doorgaans een groter dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat zijn de huizen waar een grotere batterij zichzelf het snelst terugverdient.
12 procent van de woningen is jonger dan tien jaar. Een huis is hier gemiddeld € 415.000 waard (WOZ), 35 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een twee-onder-een-kapwoning in De Groeve neemt gemiddeld 2.550 kWh af, een vrijstaande woning 4.060 kWh, 59 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor De Groeve.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 2.600 kWh | 1.330 kWh | KNW6 | € 538 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.550 kWh | 990 kWh | KNW6 | € 474 per jaar |
| Vrijstaande woning | 4.060 kWh | 2.360 kWh | KNW10 | € 859 per jaar |
Afname per woningtype in De Groeve uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in De Groeve
Met 69 procent zonnedaken en 2.440 kWh teruglevering per woning gaat in De Groeve elke zonnige middag veel stroom het net op. Zolang er gesaldeerd wordt, merkt niemand dat; vanaf 2027 brengt die stroom een fractie op van wat de stroom 's avonds kost. Een thuisbatterij houdt het middagoverschot thuis tot de avond, en dat is bij dit aandeel zonnedaken de grootste winst die er in De Groeve te halen valt.
Rijwoningen zijn hier de uitzondering: 4 procent tegenover 30 procent in de gemeente Tynaarlo. De ruimere huizen hebben meer dak en meer verbruik, en dus ruimte voor een groter pakket.
Hoe De Groeve verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in De Groeve is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 44 naar 108, 145 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 38 procent, van 1.690 naar 1.040 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 44 | 73 | 108 | |
| Stroomafname per woning | 3.510 kWh | 3.640 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.690 m³ | 1.040 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
De Groeve naast de buurdorpen
Met 2.440 kWh teruglevering per woning zit De Groeve tussen de buurdorpen in: Kropswolde levert het meest terug (2.660 kWh), Zuidlaren het minst (1.358 kWh). In aandeel zonnedaken (69 procent) zit De Groeve tussen Kropswolde (75 procent) en Midlaren (56 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| De Groeve | 3.640 kWh | 2.440 kWh | 69 procent |
| Zuidlaarderveen | 3.590 kWh | 2.440 kWh | 74 procent |
| Midlaren | 3.520 kWh | 1.770 kWh | 56 procent |
| Kropswolde | 3.830 kWh | 2.660 kWh | 75 procent |
| Zuidlaren | 2.625 kWh | 1.358 kWh | 60 procent |
| Kiel-Windeweer | 3.360 kWh | 1.960 kWh | 68 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Gas, auto's en het net in De Groeve
Het gemiddelde aardgasverbruik in De Groeve is 1.040 kubieke meter per woning per jaar, 7 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 1.690 kubieke meter: 38 procent minder gas per woning in vier jaar. 18 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 11 procent is helemaal aardgasvrij; in Drenthe is 11 procent elektrisch verwarmd. Die huizen verbruiken de meeste stroom in de winter, en dan loont een grotere batterij die op een dynamisch contract goedkoop laadt.
Met 1,6 auto's per huishouden staan er in De Groeve meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Drenthe (1,3). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in De Groeve is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is De Groeve een landelijke omgeving.
Wat een thuisbatterij in De Groeve oplevert
Voor een dorp van 195 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van De Groeve: 2 personen, 3.640 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 2.440 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW10 (8,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 700 in het eerste jaar en gemiddeld € 827 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 7.021; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 8,5 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Met 1,6 auto's per huishouden telt hier vooral of er een elektrische auto bij komt: die voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe en maakt een grotere batterij met slim laden interessanter. De echte berekening is persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
- Hoeveel huizen in De Groeve hebben zonnepanelen?
- 69 procent van de woningen in De Groeve had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 108 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Drenthe is 52 procent.
- Wat voor huizen staan er in De Groeve?
- De Groeve telt 195 woningen: 71 procent vrijstaand, 16 procent twee-onder-een-kap, 4 procent tussen- of hoekwoning, 9 procent appartement. 86 procent is een koopwoning en 12 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in De Groeve?
- Voor het gemiddelde huishouden van De Groeve (3.640 kWh afname, 2.440 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW10: ongeveer € 827 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 8,5 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 7.021).
- Hoeveel stroom levert De Groeve terug aan het net?
- Gemiddeld 2.440 kWh per woning per jaar, bijna twee derde van de 3.640 kWh die een woning in De Groeve afneemt (Drenthe: 1.272 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in De Groeve?
- Een woning in De Groeve nam in 2024 gemiddeld 3.640 kWh stroom af en leverde gemiddeld 2.440 kWh terug aan het net. In de gemeente Tynaarlo is de afname gemiddeld 2.860 kWh.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
De Groeve: 3 kilometer ten noordoosten van onze vestiging.
De Groeve ligt in de gemeente Tynaarlo in Drenthe, 3 kilometer ten noordoosten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 4 kilometer, ongeveer 10 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Zuidlaarderveen (2 km), Kropswolde (3 km) en Midlaren (3 km). Het stroomnet in De Groeve is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Zuidlaarderveen | 2 km | ongeveer 10 min |
| Kropswolde | 3 km | ongeveer 15 min |
| Midlaren | 3 km | ongeveer 10 min |
| Zuidlaren | 3 km | ongeveer 15 min |
| Kiel-Windeweer | 4 km | ongeveer 15 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond De Groeve
In De Groeve zelf doet nog geen club mee aan ClubWatt!, maar vlakbij wel: 5 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in De Groeve dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In De Groeve loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 10 minuten bij je in De Groeve.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in De Groeve SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in De Groeve (gemeente Tynaarlo, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.