60% van de daken in Zuidlaren heeft zonnepanelen.
Nu de batterij erbij.
Van de Brink tot aan de Schipborgerweg: steeds meer Zuidlaarders kiezen voor een thuisbatterij.
60 procent van de woningen in Zuidlaren heeft al zonnepanelen; die stroom gaat 's middags grotendeels het net op. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Zuidlaren beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS en RVO via AlleCijfers.nl.
Zuidlaren ligt vol met zonnepanelen
In Zuidlaren heeft 60 procent van de woningen zonnepanelen, 8 procentpunt meer dan gemiddeld in Drenthe (52 procent). Het CBS telde in 2022 2.073 installaties bij woningen. Al die daken leveren op zonnige middagen stroom terug die vanaf 2027 veel minder opbrengt. Hieronder de cijfers van het CBS over Zuidlaren, naast de gemeente Tynaarlo en de provincie Drenthe.
Zo gaat Zuidlaren met stroom om
De stroomafname per woning in Zuidlaren daalde sinds 2020 van 2.720 kWh naar 2.625 kWh in 2024, 3 procent minder; daarmee zit het dorp 8 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente Tynaarlo (2.860 kWh).
Van die afname gaat ongeveer de helft weer terug: 1.358 kWh per woning per jaar (Drenthe: 1.272 kWh). Nu wordt die 1.358 kWh nog gesaldeerd; na 2027 is het overschot dat 's middags het net op gaat een fractie waard van de stroom die 's avonds terugkomt. In Zuidlaren zit de winst dus in opslaan: de middagpiek in de batterij, de avond uit de batterij.
De zonnestroom in Zuidlaren is jong: in 2018 stonden er 754 installaties, in 2022 2.073, ruim een verdubbeling in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 73 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 58 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Zuidlaren heeft 60 procent zonnepanelen, 8 procentpunt meer dan het gemiddelde van Drenthe (52 procent). In 2022 telde het CBS hier 2.073 installaties met samen 7.852 kWp, gemiddeld 3,8 kWp per dak, omgerekend ongeveer 9 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Tynaarlo staat het dorp gedeeld op plek 11 van 13 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 16 van 18 in teruglevering per woning.
De huizen van Zuidlaren
In Zuidlaren staan 4.384 woningen, verdeeld over 4.320 huishoudens met samen 10.045 inwoners (2,2 per huishouden). 76 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 66 procent gemiddeld in Drenthe en 77 procent in de gemeente Tynaarlo.
Er is nauwelijks recente nieuwbouw (2 procent van de woningen is jonger dan tien jaar), dus de meeste huizen hebben een bestaande meterkast waar tijdens de schouw naar de aansluiting en de groepenkast wordt gekeken. Een huis is hier gemiddeld € 363.000 waard (WOZ), 18 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 55 procent van de voorraad, tegenover 18 procent tussenwoningen. Dat zijn huizen met ruimte voor panelen en voor een batterij in de meterkast of de berging.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een appartement in Zuidlaren neemt gemiddeld 1.869 kWh af, een vrijstaande woning 3.538 kWh, 89 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Zuidlaren.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.869 kWh | 228 kWh | KNW6 | € 302 per jaar |
| Tussenwoning | 2.082 kWh | 873 kWh | KNW6 | € 398 per jaar |
| Hoekwoning | 2.327 kWh | 1.018 kWh | KNW6 | € 454 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.633 kWh | 1.271 kWh | KNW6 | € 535 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.538 kWh | 1.813 kWh | KNW6 | € 639 per jaar |
Afname per woningtype in Zuidlaren uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Zuidlaren
Met 60 procent zonnedaken en 1.358 kWh teruglevering per woning gaat in Zuidlaren elke zonnige middag veel stroom het net op. Zolang er gesaldeerd wordt, merkt niemand dat; vanaf 2027 brengt die stroom een fractie op van wat de stroom 's avonds kost. Een thuisbatterij houdt het middagoverschot thuis tot de avond, en dat is bij dit aandeel zonnedaken de grootste winst die er in Zuidlaren te halen valt.
76 procent van de woningen is een koopwoning (Drenthe: 66 procent), en eigenaren beslissen zelf over dak, meterkast en batterij.
Hoe Zuidlaren verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Zuidlaren is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 754 naar 2.073, 175 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 29 procent, van 1.505 naar 1.068 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 754 | 1.308 | 2.073 | |
| Stroomafname per woning | 2.720 kWh | 2.625 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.505 m³ | 1.068 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Zuidlaren naast de buurdorpen
In Zuidlaren gaat per woning het minst terug van de dorpen in de buurt (Vries, Eelde, Paterswolde, Annen): 1.358 kWh, terwijl Annen op 1.780 kWh zit. Het aandeel zonnedaken is hier met 60 procent het laagst van de buurt; Vries zit op 70 procent.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Zuidlaren | 2.625 kWh | 1.358 kWh | 60 procent |
| Vries | 2.620 kWh | 1.600 kWh | 70 procent |
| Eelde | 2.480 kWh | 1.440 kWh | 63 procent |
| Paterswolde | 2.760 kWh | 1.490 kWh | 63 procent |
| Annen | 2.830 kWh | 1.780 kWh | 67 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Gas, auto's en het net in Zuidlaren
Het gemiddelde aardgasverbruik in Zuidlaren is 1.068 kubieke meter per woning per jaar, 10 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 1.505 kubieke meter: 29 procent minder gas per woning in vier jaar. 8 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 2 procent is helemaal aardgasvrij. Elke woning die van het gas af gaat, verschuift verbruik naar stroom, en juist dat winterverbruik is met een batterij op een dynamisch contract goedkoper in te kopen.
Huishoudens in Zuidlaren hebben gemiddeld 1,2 auto's, minder dan gemiddeld in Drenthe (1,3). In een dorp gebeurt laden vrijwel altijd thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief.
Enexis beheert het stroomnet in Zuidlaren. Het CBS rekent Zuidlaren tot een weinig stedelijke omgeving.
Wat een thuisbatterij in Zuidlaren oplevert
Voor de 4.384 woningen van Zuidlaren rekent ons adviesmodel met het gemiddelde huishouden: 2 personen, 2.625 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.358 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 455 in het eerste jaar, gemiddeld € 543 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 10,6 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Voor de 8 procent elektrisch verwarmde woningen ligt het winterverbruik hoger, en dan weegt een grotere batterij op een dynamisch contract zwaarder. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
- Hoeveel huizen in Zuidlaren hebben zonnepanelen?
- 60 procent van de woningen in Zuidlaren had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 2.073 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Drenthe is 52 procent.
- Wat voor huizen staan er in Zuidlaren?
- Zuidlaren telt 4.384 woningen: 28 procent vrijstaand, 27 procent twee-onder-een-kap, 32 procent tussen- of hoekwoning, 15 procent appartement. 76 procent is een koopwoning en 2 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Zuidlaren?
- Voor het gemiddelde huishouden van Zuidlaren (2.625 kWh afname, 1.358 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 543 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 10,6 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Wie is de netbeheerder in Zuidlaren en hoe wordt er verwarmd?
- Enexis is de netbeheerder in Zuidlaren. 8 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 1.068 kubieke meter per woning per jaar.
- Wat is de gemiddelde WOZ-waarde in Zuidlaren?
- De gemiddelde WOZ-waarde in Zuidlaren is € 363.000, 11 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente Tynaarlo (€ 410.000) en 18 procent hoger dan dat van Drenthe (€ 307.000).
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Zuidlaren?
- Een woning in Zuidlaren verbruikt gemiddeld 1.068 kubieke meter aardgas per jaar, 10 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (969). In 2020 was dat 1.505 kubieke meter. 2 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Zuidlaren is ons thuisdorp.
Zuidlaren ligt in de gemeente Tynaarlo in Drenthe en is ons thuisdorp: onze vestiging staat hier, dus wij zijn er binnen een paar minuten. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Annen (5 km), Vries (7 km) en Eelde (8 km). Het stroomnet in Zuidlaren is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Annen | 5 km | ongeveer 15 min |
| Vries | 7 km | ongeveer 15 min |
| Eelde | 8 km | ongeveer 20 min |
| Haren Gn | 10 km | ongeveer 15 min |
| Paterswolde | 11 km | ongeveer 25 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Zuidlaren
In Zuidlaren doen 3 clubs mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 7 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Zuidlaren dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Zuidlaren loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 15 minuten bij je in Zuidlaren.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript. Onlangs geïnstalleerd in Eelderwolde.

Wij plaatsen in Zuidlaren SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Zuidlaren (gemeente Tynaarlo, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.