74% van de daken in Zuidlaarderveen heeft zonnepanelen.
Nu de batterij erbij.
74 procent van de woningen in Zuidlaarderveen heeft al zonnepanelen; die stroom gaat 's middags grotendeels het net op. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Zuidlaarderveen beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Zuidlaarderveen ligt vol met zonnepanelen
In Zuidlaarderveen heeft 74 procent van de woningen zonnepanelen, 22 procentpunt meer dan gemiddeld in Drenthe (52 procent). Het CBS telde in 2022 66 installaties bij woningen. Al die daken leveren op zonnige middagen stroom terug die vanaf 2027 veel minder opbrengt. Hieronder de cijfers van het CBS over Zuidlaarderveen, naast de gemeente Tynaarlo en de provincie Drenthe.
Zo gaat Zuidlaarderveen met stroom om
De stroomafname per woning in Zuidlaarderveen steeg sinds 2020 van 3.460 kWh naar 3.590 kWh in 2024, 4 procent meer; daarmee zit het dorp 31 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (2.735 kWh).
Daar staat 2.440 kWh teruglevering per woning tegenover, bijna twee derde van de afname (Drenthe: 1.272 kWh). Voor Zuidlaarderveen is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 2.440 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.
Het gaat hard: van 35 installaties in 2018 naar 66 in 2022, een groei van 89 procent. Tussen 2018 en 2020 kwam er 71 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 10 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Zuidlaarderveen heeft 74 procent zonnepanelen, 22 procentpunt meer dan het gemiddelde van Drenthe (52 procent). In 2022 telde het CBS hier 66 installaties met samen 325 kWp, gemiddeld 4,9 kWp per dak, omgerekend ongeveer 12 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Tynaarlo staat het dorp op plek 2 van 13 in aandeel daken met zonnepanelen en gedeeld op plek 4 van 18 in teruglevering per woning.
De huizen van Zuidlaarderveen
Zuidlaarderveen is een klein dorp: 136 woningen, 135 huishoudens en 320 inwoners, gemiddeld 2,4 per huishouden. 91 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 66 procent gemiddeld in Drenthe en 77 procent in de gemeente Tynaarlo.
De woningvoorraad is typisch dorps: 87 procent van de woningen staat vrij, nog eens 6 procent is twee-onder-een-kap. Vrijstaande woningen hebben in onze praktijk doorgaans een groter dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat zijn de huizen waar een grotere batterij zichzelf het snelst terugverdient.
4 procent van de woningen is jonger dan tien jaar. Een huis is hier gemiddeld € 405.000 waard (WOZ), 32 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een appartement in Zuidlaarderveen neemt gemiddeld 2.690 kWh af, een vrijstaande woning 3.720 kWh, 38 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Zuidlaarderveen.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 2.690 kWh | 1.910 kWh | KNW6 | € 593 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.700 kWh | 1.260 kWh | KNW6 | € 539 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.720 kWh | 2.130 kWh | KNW10 | € 806 per jaar |
Afname per woningtype in Zuidlaarderveen uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Zuidlaarderveen
Met 74 procent zonnedaken en 2.440 kWh teruglevering per woning gaat in Zuidlaarderveen elke zonnige middag veel stroom het net op. Zolang er gesaldeerd wordt, merkt niemand dat; vanaf 2027 brengt die stroom een fractie op van wat de stroom 's avonds kost. Een thuisbatterij houdt het middagoverschot thuis tot de avond, en dat is bij dit aandeel zonnedaken de grootste winst die er in Zuidlaarderveen te halen valt.
Verder staat 87 procent van de woningen in Zuidlaarderveen vrij (Drenthe: 29 procent): grote daken, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting, waar een groter pakket van 10 tot 16 kWh op zijn plaats is.
Zuidlaarderveen naast de buurdorpen
Van Zuidlaarderveen en de omliggende dorpen Kiel-Windeweer, De Groeve, Spijkerboor, Zuidlaren delen Zuidlaarderveen en De Groeve de hoogste teruglevering per woning: 2.440 kWh, tegen 1.358 kWh in Zuidlaren. In aandeel daken met zonnepanelen staat Zuidlaarderveen bovenaan in de buurt: 74 procent, tegenover 69 procent in De Groeve.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Zuidlaarderveen | 3.590 kWh | 2.440 kWh | 74 procent |
| Kiel-Windeweer | 3.360 kWh | 1.960 kWh | 68 procent |
| De Groeve | 3.640 kWh | 2.440 kWh | 69 procent |
| Spijkerboor | 3.330 kWh | 2.100 kWh | onbekend |
| Zuidlaren | 2.625 kWh | 1.358 kWh | 60 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Hoe Zuidlaarderveen verandert
Tussen 2018 en 2022 kwamen er in Zuidlaarderveen 89 procent zonnestroominstallaties bij, van 35 naar 66. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 41 procent, van 1.840 naar 1.080 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in Zuidlaarderveen stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 35 | 60 | 66 | |
| Stroomafname per woning | 3.460 kWh | 3.590 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.840 m³ | 1.080 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Gas, auto's en het net in Zuidlaarderveen
Het gemiddelde aardgasverbruik in Zuidlaarderveen is 1.080 kubieke meter per woning per jaar, 11 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 1.840 kubieke meter: 41 procent minder gas per woning in vier jaar. 18 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 5 procent is helemaal aardgasvrij; in Drenthe is 11 procent elektrisch verwarmd. Die huizen verbruiken de meeste stroom in de winter, en dan loont een grotere batterij die op een dynamisch contract goedkoop laadt.
Met 1,7 auto's per huishouden staan er in Zuidlaarderveen meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Drenthe (1,3). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Zuidlaarderveen is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Zuidlaarderveen een landelijke omgeving.
Wat een thuisbatterij in Zuidlaarderveen oplevert
Voor een dorp van 136 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Zuidlaarderveen: 2 personen, 3.590 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 2.440 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW10 (8,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 697 in het eerste jaar en gemiddeld € 823 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 7.021; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 8,5 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Met 1,7 auto's per huishouden telt hier vooral of er een elektrische auto bij komt: die voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe en maakt een grotere batterij met slim laden interessanter. De echte berekening is persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
- Hoeveel huizen in Zuidlaarderveen hebben zonnepanelen?
- 74 procent van de woningen in Zuidlaarderveen had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 66 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Drenthe is 52 procent.
- Wat voor huizen staan er in Zuidlaarderveen?
- Zuidlaarderveen telt 136 woningen: 87 procent vrijstaand, 6 procent twee-onder-een-kap, 0 procent tussen- of hoekwoning, 7 procent appartement. 91 procent is een koopwoning en 4 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Zuidlaarderveen?
- Voor het gemiddelde huishouden van Zuidlaarderveen (3.590 kWh afname, 2.440 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW10: ongeveer € 823 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 8,5 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 7.021).
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Zuidlaarderveen?
- Huishoudens in Zuidlaarderveen hebben gemiddeld 1,7 auto's (Drenthe: 1,3), bij 135 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Hoeveel stroom levert Zuidlaarderveen terug aan het net?
- Gemiddeld 2.440 kWh per woning per jaar, bijna twee derde van de 3.590 kWh die een woning in Zuidlaarderveen afneemt (Drenthe: 1.272 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Zuidlaarderveen: 4 kilometer ten oosten van onze vestiging.
Zuidlaarderveen ligt in de gemeente Tynaarlo in Drenthe, 4 kilometer ten oosten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 6 kilometer, ongeveer 10 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn De Groeve (2 km), Kiel-Windeweer (2 km) en Oud Annerveen (2 km). Het stroomnet in Zuidlaarderveen is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| De Groeve | 2 km | ongeveer 10 min |
| Kiel-Windeweer | 2 km | ongeveer 15 min |
| Oud Annerveen | 2 km | ongeveer 15 min |
| Spijkerboor | 3 km | ongeveer 15 min |
| Zuidlaren | 4 km | ongeveer 15 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Zuidlaarderveen
In Zuidlaarderveen doet 1 club mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 4 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Zuidlaarderveen dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Zuidlaarderveen loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 10 minuten bij je in Zuidlaarderveen.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Zuidlaarderveen SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Zuidlaarderveen (gemeente Tynaarlo, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.