75% van de daken in Kropswolde heeft zonnepanelen.
Nu de batterij erbij.
75 procent van de woningen in Kropswolde heeft al zonnepanelen; die stroom gaat 's middags grotendeels het net op. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Kropswolde beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Kropswolde ligt vol met zonnepanelen
In Kropswolde heeft 75 procent van de woningen zonnepanelen, 31 procentpunt meer dan gemiddeld in Groningen (44 procent). Het CBS telde in 2022 393 installaties bij woningen. Al die daken leveren op zonnige middagen stroom terug die vanaf 2027 veel minder opbrengt. Hieronder de cijfers van het CBS over Kropswolde, naast de gemeente Midden-Groningen en de provincie Groningen.
Zo gaat Kropswolde met stroom om
Een woning in Kropswolde nam in 2024 gemiddeld 3.830 kWh stroom van het net af, 58 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen (2.422 kWh); de gemeente Midden-Groningen zit op 2.660 kWh.
Daar staat 2.660 kWh teruglevering per woning tegenover, bijna twee derde van de afname (Groningen: 976 kWh). Voor Kropswolde is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 2.660 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.
Het gaat hard: van 237 installaties in 2018 naar 393 in 2022, een groei van 66 procent. Tussen 2018 en 2020 kwam er 27 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 31 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Kropswolde heeft 75 procent zonnepanelen, 31 procentpunt meer dan het gemiddelde van Groningen (44 procent). In 2022 telde het CBS hier 393 installaties met samen 1.853 kWp, gemiddeld 4,7 kWp per dak, omgerekend ongeveer 12 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Midden-Groningen staat het dorp op plek 3 van 17 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 4 van 25 in teruglevering per woning.
De huizen van Kropswolde
Kropswolde telt 691 woningen en 715 huishoudens, met 1.595 inwoners (gemiddeld 2,2 personen per huishouden). 92 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 54 procent gemiddeld in Groningen en 62 procent in de gemeente Midden-Groningen.
Er is nauwelijks recente nieuwbouw (1 procent van de woningen is jonger dan tien jaar), dus de meeste huizen hebben een bestaande meterkast waar tijdens de schouw naar de aansluiting en de groepenkast wordt gekeken. De gemiddelde WOZ-waarde ligt op € 587.000, 113 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente.
De woningvoorraad is typisch dorps: 73 procent van de woningen staat vrij, nog eens 24 procent is twee-onder-een-kap. Vrijstaande woningen hebben in onze praktijk doorgaans een groter dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat zijn de huizen waar een grotere batterij zichzelf het snelst terugverdient.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een tussenwoning in Kropswolde neemt gemiddeld 2.850 kWh af, een appartement 4.170 kWh, 46 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Kropswolde.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 4.170 kWh | 1.080 kWh | KNW10 | € 702 per jaar |
| Tussenwoning | 2.850 kWh | 0 kWh | KNW10 | € 659 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 3.140 kWh | 1.870 kWh | KNW6 | € 623 per jaar |
| Vrijstaande woning | 4.070 kWh | 2.290 kWh | KNW10 | € 856 per jaar |
Afname per woningtype in Kropswolde uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Kropswolde
Met 75 procent zonnedaken en 2.660 kWh teruglevering per woning gaat in Kropswolde elke zonnige middag veel stroom het net op. Zolang er gesaldeerd wordt, merkt niemand dat; vanaf 2027 brengt die stroom een fractie op van wat de stroom 's avonds kost. Een thuisbatterij houdt het middagoverschot thuis tot de avond, en dat is bij dit aandeel zonnedaken de grootste winst die er in Kropswolde te halen valt.
De gemiddelde WOZ-waarde van € 587.000 ligt 110 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen; duurdere huizen zijn meestal ruimere huizen met meer dak en meer verbruik.
Hoe Kropswolde verandert
Tussen 2018 en 2022 kwamen er in Kropswolde 66 procent zonnestroominstallaties bij, van 237 naar 393. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 36 procent, van 1.950 naar 1.250 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 237 | 300 | 393 | |
| Stroomafname per woning | 3.780 kWh | 3.830 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.950 m³ | 1.250 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Kropswolde naast de buurdorpen
Van Kropswolde en de omliggende dorpen Foxhol, De Groeve levert Kropswolde per woning het meest terug: 2.660 kWh, tegen 2.440 kWh in De Groeve en 1.080 kWh in Foxhol. In aandeel daken met zonnepanelen staat Kropswolde bovenaan in de buurt: 75 procent, tegenover 69 procent in De Groeve.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Kropswolde | 3.830 kWh | 2.660 kWh | 75 procent |
| Foxhol | 2.500 kWh | 1.080 kWh | 53 procent |
| De Groeve | 3.640 kWh | 2.440 kWh | 69 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Gas, auto's en het net in Kropswolde
Het gemiddelde aardgasverbruik in Kropswolde is 1.250 kubieke meter per woning per jaar, 40 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen. In 2020 was dat nog 1.950 kubieke meter: 36 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (3.780 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 22 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 5 procent is helemaal aardgasvrij. Dat is veel (Groningen: 11 procent); elektrisch verwarmen verhoogt het stroomverbruik in de winter en maakt een grotere batterij met een dynamisch contract extra interessant.
Met 1,6 auto's per huishouden staan er in Kropswolde meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Groningen (1,0). In een dorp gebeurt laden vrijwel altijd thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief.
Enexis beheert het stroomnet in Kropswolde. Het CBS rekent Kropswolde tot een landelijke omgeving.
Wat een thuisbatterij in Kropswolde oplevert
Wij hebben het adviesmodel van onze eigen batterijcheck losgelaten op het gemiddelde huishouden van Kropswolde: 2 personen, 3.830 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 2.660 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW10 (8,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 729 in het eerste jaar en gemiddeld € 860 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 7.021; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 8,2 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Met 1,6 auto's per huishouden telt hier vooral of er een elektrische auto bij komt: die voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe en maakt een grotere batterij met slim laden interessanter. De echte berekening is persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
- Hoeveel huizen in Kropswolde hebben zonnepanelen?
- 75 procent van de woningen in Kropswolde had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 393 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Groningen is 44 procent.
- Wat is de gemiddelde WOZ-waarde in Kropswolde?
- De gemiddelde WOZ-waarde in Kropswolde is € 587.000, 113 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Midden-Groningen (€ 275.000) en 110 procent hoger dan dat van Groningen (€ 279.000).
- Wat bespaart een thuisbatterij in Kropswolde?
- Voor het gemiddelde huishouden van Kropswolde (3.830 kWh afname, 2.660 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW10: ongeveer € 860 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 8,2 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 7.021).
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Kropswolde?
- Huishoudens in Kropswolde hebben gemiddeld 1,6 auto's (Groningen: 1,0), bij 715 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Wat voor huizen staan er in Kropswolde?
- Kropswolde telt 691 woningen: 73 procent vrijstaand, 24 procent twee-onder-een-kap, 2 procent tussen- of hoekwoning, 2 procent appartement. 92 procent is een koopwoning en 1 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Kropswolde?
- Een woning in Kropswolde nam in 2024 gemiddeld 3.830 kWh stroom af en leverde gemiddeld 2.660 kWh terug aan het net. In de gemeente Midden-Groningen is de afname gemiddeld 2.660 kWh.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Kropswolde: 6 kilometer ten noorden van onze vestiging.
Kropswolde ligt in de gemeente Midden-Groningen in Groningen, 6 kilometer ten noorden van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 7 kilometer, ongeveer 15 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn De Groeve (3 km), Foxhol (3 km) en Hoogezand (4 km). Het stroomnet in Kropswolde is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| De Groeve | 3 km | ongeveer 10 min |
| Foxhol | 3 km | ongeveer 20 min |
| Hoogezand | 4 km | ongeveer 15 min |
| Noordlaren | 4 km | ongeveer 10 min |
| Onnen | 4 km | ongeveer 20 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Kropswolde
In Kropswolde zelf doet nog geen club mee aan ClubWatt!, maar vlakbij wel: 7 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Kropswolde dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Kropswolde loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 15 minuten bij je in Kropswolde.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Kropswolde SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Kropswolde (gemeente Midden-Groningen, Groningen). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.