41% van Peest woont in een appartement.
De rest heeft een eigen dak.
41 procent van de woningen in Peest is een appartement; voor de eengezinswoningen met eigen dak is een thuisbatterij de volgende stap. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Peest beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Peest woont vaker gestapeld
Opvallend voor Drenthe: 41 procent van de woningen in Peest is een appartement, tegenover 14 procent in de gemeente Noordenveld. Voor een appartement is een thuisbatterij alleen interessant met een eigen aansluiting en eigen panelen; de 59 procent eengezinswoningen zijn de logische kandidaten. Hieronder de cijfers van het CBS over Peest, naast de gemeente Noordenveld en de provincie Drenthe.
De huizen van Peest
Peest is een klein dorp: 68 woningen, 55 huishoudens en 135 inwoners, gemiddeld 2,4 per huishouden. Van die woningen is 63 procent een koopwoning; in de gemeente Noordenveld is dat 71 procent, in Drenthe 66 procent.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 53 procent van de voorraad, tegenover 2 procent tussenwoningen. Ruimte voor panelen op het dak en voor een batterij in de berging is er bij deze huizen meestal wel.
Geen van de woningen is jonger dan tien jaar; bij elke installatie hier kijkt de schouw dus naar een bestaande meterkast, de aansluiting en de groepenkast. Een huis is hier gemiddeld € 364.000 waard (WOZ), 19 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe.
Een vrijstaande woning in Peest neemt met 3.606 kWh per jaar 124 procent meer af dan een appartement (1.610 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.610 kWh | 240 kWh | KNW6 | € 262 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.606 kWh | 1.665 kWh | KNW6 | € 624 per jaar |
Afname per woningtype in Peest uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Peest
Met 41 procent appartementen is Peest geen doorsnee dorp. Een batterij hoort bij een eigen dak en een eigen meterkast, dus het verhaal gaat hier over de 59 procent eengezinswoningen: die nemen gemiddeld 2.986 kWh per jaar af en leveren 1.902 kWh terug. Voor een appartement met eigen panelen op het dak van de VvE geldt hetzelfde, mits de aansluiting van de woning zelf is.
Rijwoningen zijn hier de uitzondering: 6 procent tegenover 32 procent in de gemeente Noordenveld. De ruimere huizen hebben meer dak en meer verbruik, en dus ruimte voor een groter pakket.
Hoe Peest verandert
Tussen 2018 en 2022 kwamen er in Peest 75 procent zonnestroominstallaties bij, van 8 naar 14. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 42 procent, van 1.944 naar 1.118 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in Peest stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 8 | 11 | 14 | |
| Stroomafname per woning | 3.365 kWh | 2.986 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.944 m³ | 1.118 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Peest naast de buurdorpen
Met 1.902 kWh teruglevering per woning zit Peest tussen de buurdorpen in: Zeijerveld levert het meest terug (3.490 kWh), Norg het minst (1.138 kWh).
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Peest | 2.986 kWh | 1.902 kWh | onbekend |
| Zeijen | 3.360 kWh | 2.160 kWh | 67 procent |
| Zeijerveld | 4.280 kWh | 3.490 kWh | onbekend |
| Zuidvelde | 3.599 kWh | 2.166 kWh | onbekend |
| Norg | 2.537 kWh | 1.138 kWh | 49 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wat een thuisbatterij in Peest oplevert
Voor een dorp van 68 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Peest: 2 personen, 2.986 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.902 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 519 in het eerste jaar, gemiddeld € 614 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 9,4 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis: met een warmtepomp, een elektrische auto, een ander dak of een 3-fase-aansluiting valt de som anders uit. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Gas, auto's en het net in Peest
Het gemiddelde aardgasverbruik in Peest is 1.118 kubieke meter per woning per jaar, 15 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 1.944 kubieke meter: 42 procent minder gas per woning in vier jaar.
Het stroomnet in Peest is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Peest een landelijke omgeving.
Zo gaat Peest met stroom om
De stroomafname per woning in Peest daalde sinds 2020 van 3.365 kWh naar 2.986 kWh in 2024, 11 procent minder; daarmee zit het dorp 12 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Noordenveld (2.670 kWh).
Van die afname gaat bijna twee derde weer terug: 1.902 kWh per woning per jaar (Drenthe: 1.272 kWh). Nu wordt die 1.902 kWh nog gesaldeerd; na 2027 is het overschot dat 's middags het net op gaat een fractie waard van de stroom die 's avonds terugkomt. In Peest zit de winst dus in opslaan: de middagpiek in de batterij, de avond uit de batterij.
Binnen de gemeente Noordenveld staat het dorp op plek 7 van 17 in teruglevering per woning.
- Wat voor huizen staan er in Peest?
- Peest telt 68 woningen: 49 procent vrijstaand, 4 procent twee-onder-een-kap, 6 procent tussen- of hoekwoning, 41 procent appartement. 63 procent is een koopwoning en 0 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Peest?
- Voor het gemiddelde huishouden van Peest (2.986 kWh afname, 1.902 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 614 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,4 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel stroom levert Peest terug aan het net?
- Gemiddeld 1.902 kWh per woning per jaar, bijna twee derde van de 2.986 kWh die een woning in Peest afneemt (Drenthe: 1.272 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Peest?
- Een woning in Peest verbruikt gemiddeld 1.118 kubieke meter aardgas per jaar, 15 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (969). In 2020 was dat 1.944 kubieke meter.
- Wat is de gemiddelde WOZ-waarde in Peest?
- De gemiddelde WOZ-waarde in Peest is € 364.000, vrijwel gelijk aan het gemiddelde van de gemeente Noordenveld (€ 364.000) en 19 procent hoger dan dat van Drenthe (€ 307.000).
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Peest: 13 kilometer ten westen van onze vestiging.
Peest ligt in de gemeente Noordenveld in Drenthe, 13 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 16 kilometer, ongeveer 25 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Norg (3 km), Zeijen (3 km) en Zeijerveld (3 km). Het stroomnet in Peest is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Norg | 3 km | ongeveer 25 min |
| Zeijen | 3 km | ongeveer 20 min |
| Zeijerveld | 3 km | ongeveer 25 min |
| Zuidvelde | 3 km | ongeveer 30 min |
| Huis ter Heide | 4 km | ongeveer 35 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Peest
In Peest zelf doet nog geen club mee aan ClubWatt!, maar vlakbij wel: 3 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Peest dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Peest loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 25 minuten bij je in Peest.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Peest SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Peest (gemeente Noordenveld, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.