90% vrijstaand, 0% rijtjeshuizen in Zandhuizen.
Ruimte voor een grotere batterij.
In Zandhuizen staat 90 procent van de woningen vrij en is maar 0 procent een rijtjeshuis; de ruimere huizen vragen om een groter pakket. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Zandhuizen beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Zandhuizen staat vooral vrij
90 procent van de woningen in Zandhuizen staat vrij en maar 0 procent is een tussen- of hoekwoning (gemeente Weststellingwerf: 30 procent). Vrijstaande huizen hebben meer dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat vraagt om een grotere batterij. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Weststellingwerf en de provincie Friesland, staan hieronder.
De huizen van Zandhuizen
Zandhuizen is een klein dorp: 140 woningen, 135 huishoudens en 330 inwoners, gemiddeld 2,3 per huishouden. 74 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 62 procent gemiddeld in Friesland en 65 procent in de gemeente Weststellingwerf.
De woningvoorraad is typisch dorps: 90 procent van de woningen staat vrij, nog eens 9 procent is twee-onder-een-kap. Vrijstaande woningen hebben in onze praktijk doorgaans een groter dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat zijn de huizen waar een grotere batterij zichzelf het snelst terugverdient.
Er is nauwelijks recente nieuwbouw (1 procent van de woningen is jonger dan tien jaar), dus de meeste huizen hebben een bestaande meterkast waar tijdens de schouw naar de aansluiting en de groepenkast wordt gekeken. Een huis is hier gemiddeld € 415.000 waard (WOZ), 43 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een twee-onder-een-kapwoning in Zandhuizen neemt gemiddeld 1.600 kWh af, een vrijstaande woning 3.740 kWh, 134 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Zandhuizen.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Twee-onder-een-kapwoning | 1.600 kWh | 920 kWh | KNW6 | € 357 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.740 kWh | 1.690 kWh | KNW6 | € 618 per jaar |
Afname per woningtype in Zandhuizen uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Zo gaat Zandhuizen met stroom om
Een woning in Zandhuizen nam in 2024 gemiddeld 3.550 kWh stroom van het net af, 42 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (2.504 kWh); de gemeente Weststellingwerf zit op 2.690 kWh.
Daar staat 1.920 kWh teruglevering per woning tegenover, ruim de helft van de afname (Friesland: 1.110 kWh). Voor Zandhuizen is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 1.920 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.
Het gaat hard: van 30 installaties in 2020 naar 53 in 2022, een groei van 77 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Zandhuizen heeft 59 procent zonnepanelen, 13 procentpunt meer dan het gemiddelde van Friesland (46 procent). In 2022 telde het CBS hier 53 installaties met samen 286 kWp, gemiddeld 5,4 kWp per dak, omgerekend ongeveer 13 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Weststellingwerf staat het dorp gedeeld op plek 4 van 12 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 10 van 24 in teruglevering per woning.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Zandhuizen
Met 90 procent vrijstaande woningen en 0 procent rijwoningen heeft het gemiddelde huis in Zandhuizen een dak dat op een zonnige middag meer oplevert dan een 6 kWh-batterij kan bergen; de afname ligt op 3.550 kWh per jaar. Hier past een pakket van 10 kWh of meer, bij een 3-fase-aansluiting als 3-fase-batterij, zodat het hele middagoverschot de avond haalt.
De afname van 3.550 kWh per woning ligt 42 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland; hoe hoger het verbruik, hoe meer avondstroom een batterij kan vervangen.
Hoe Zandhuizen verandert
Tussen 2020 en 2022 kwamen er in Zandhuizen 77 procent zonnestroominstallaties bij, van 30 naar 53. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 32 procent, van 1.660 naar 1.130 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in Zandhuizen stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.
| Reeks | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 30 | 53 | |
| Stroomafname per woning | 3.610 kWh | 3.550 kWh | |
| Aardgas per woning | 1.660 m³ | 1.130 m³ |
CBS Zonnestroom (2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Wat een thuisbatterij in Zandhuizen oplevert
Voor een dorp van 140 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Zandhuizen: 2 personen, 3.550 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.920 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 542 in het eerste jaar en gemiddeld € 646 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 5.781; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 8,9 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Met 1,3 auto's per huishouden telt hier vooral of er een elektrische auto bij komt: die voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe en maakt een grotere batterij met slim laden interessanter. De echte berekening is persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
Gas, auto's en het net in Zandhuizen
Het gemiddelde aardgasverbruik in Zandhuizen is 1.130 kubieke meter per woning per jaar, 24 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland. In 2020 was dat nog 1.660 kubieke meter: 32 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (3.610 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 11 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 2 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Met 1,3 auto's per huishouden staan er in Zandhuizen meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Friesland (1,2). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het net in Zandhuizen is van Liander, net als bijna overal in Friesland; hoe meer middagstroom thuis in de batterij blijft, hoe minder er tegelijk dat net op gaat. Volgens de indeling van het CBS is Zandhuizen een landelijke omgeving.
Zandhuizen naast de buurdorpen
Met 1.920 kWh teruglevering per woning zit Zandhuizen tussen de buurdorpen in: De Hoeve levert het meest terug (2.175 kWh), Oldeberkoop het minst (1.330 kWh). In aandeel zonnedaken (59 procent) zit Zandhuizen tussen Noordwolde (62 procent) en Boijl (49 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Zandhuizen | 3.550 kWh | 1.920 kWh | 59 procent |
| Oosterstreek | 3.340 kWh | 1.520 kWh | 58 procent |
| Oldeberkoop | 2.810 kWh | 1.330 kWh | 55 procent |
| Noordwolde | 2.530 kWh | 1.340 kWh | 62 procent |
| Boijl | 3.270 kWh | 1.430 kWh | 49 procent |
| De Hoeve | 3.385 kWh | 2.175 kWh | onbekend |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
- Wat voor huizen staan er in Zandhuizen?
- Zandhuizen telt 140 woningen: 90 procent vrijstaand, 9 procent twee-onder-een-kap, 0 procent tussen- of hoekwoning, 1 procent appartement. 74 procent is een koopwoning en 1 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Zandhuizen?
- Een woning in Zandhuizen nam in 2024 gemiddeld 3.550 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.920 kWh terug aan het net. In de gemeente Weststellingwerf is de afname gemiddeld 2.690 kWh.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Zandhuizen?
- Voor het gemiddelde huishouden van Zandhuizen (3.550 kWh afname, 1.920 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 646 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 8,9 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel huizen in Zandhuizen hebben zonnepanelen?
- 59 procent van de woningen in Zandhuizen had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 53 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Friesland is 46 procent.
- Wat is de gemiddelde WOZ-waarde in Zandhuizen?
- De gemiddelde WOZ-waarde in Zandhuizen is € 415.000, 34 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Weststellingwerf (€ 309.000) en 43 procent hoger dan dat van Friesland (€ 290.000).
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Zandhuizen: 40 kilometer ten zuidwesten van onze vestiging.
Zandhuizen ligt in de gemeente Weststellingwerf in Friesland, 40 kilometer ten zuidwesten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 57 kilometer, ongeveer 60 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Boijl (3 km), Noordwolde (3 km) en Oldeberkoop (3 km). Het stroomnet in Zandhuizen is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Boijl | 3 km | ongeveer 55 min |
| Noordwolde | 3 km | ongeveer 65 min |
| Oldeberkoop | 3 km | ongeveer 60 min |
| Oosterstreek | 3 km | ongeveer 60 min |
| De Hoeve | 5 km | ongeveer 65 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Zandhuizen
In Zandhuizen doet 1 club mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 6 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Zandhuizen dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In Zandhuizen loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 60 minuten bij je in Zandhuizen.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Zandhuizen SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Zandhuizen (gemeente Weststellingwerf, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.