62% van de daken in Noordwolde heeft zonnepanelen.
Nu de batterij erbij.
62 procent van de woningen in Noordwolde heeft al zonnepanelen; die stroom gaat 's middags grotendeels het net op. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Noordwolde beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Noordwolde ligt vol met zonnepanelen
In Noordwolde heeft 62 procent van de woningen zonnepanelen, 16 procentpunt meer dan gemiddeld in Friesland (46 procent). Het CBS telde in 2022 926 installaties bij woningen. Al die daken leveren op zonnige middagen stroom terug die vanaf 2027 veel minder opbrengt. Hieronder de cijfers van het CBS over Noordwolde, naast de gemeente Weststellingwerf en de provincie Friesland.
Zo gaat Noordwolde met stroom om
De stroomafname per woning in Noordwolde daalde sinds 2020 van 2.750 kWh naar 2.530 kWh in 2024, 8 procent minder; daarmee zit het dorp 6 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente Weststellingwerf (2.690 kWh).
Van die afname gaat ongeveer de helft weer terug: 1.340 kWh per woning per jaar (Friesland: 1.110 kWh). Nu wordt die 1.340 kWh nog gesaldeerd; na 2027 is het overschot dat 's middags het net op gaat een fractie waard van de stroom die 's avonds terugkomt. In Noordwolde zit de winst dus in opslaan: de middagpiek in de batterij, de avond uit de batterij.
De zonnestroom in Noordwolde is jong: in 2018 stonden er 193 installaties, in 2022 926, meer dan een verdrievoudiging in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 77 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 172 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Noordwolde heeft 62 procent zonnepanelen, 16 procentpunt meer dan het gemiddelde van Friesland (46 procent). In 2022 telde het CBS hier 926 installaties met samen 3.279 kWp, gemiddeld 3,5 kWp per dak, omgerekend ongeveer 9 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Weststellingwerf staat het dorp op plek 2 van 12 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 23 van 24 in teruglevering per woning.
De huizen van Noordwolde
Noordwolde telt 1.779 woningen en 1.755 huishoudens, met 3.640 inwoners (gemiddeld 2,1 personen per huishouden). Van die woningen is 57 procent een koopwoning; in de gemeente Weststellingwerf is dat 65 procent, in Friesland 62 procent.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 53 procent van de voorraad, tegenover 19 procent tussenwoningen. Ruimte voor panelen op het dak en voor een batterij in de berging is er bij deze huizen meestal wel.
Van de woningen is 8 procent in de afgelopen tien jaar gebouwd. De gemiddelde WOZ-waarde ligt op € 278.000, 10 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente.
Een vrijstaande woning in Noordwolde neemt met 3.430 kWh per jaar 127 procent meer af dan een appartement (1.510 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.510 kWh | 370 kWh | KNW6 | € 255 per jaar |
| Tussenwoning | 1.900 kWh | 1.050 kWh | KNW6 | € 415 per jaar |
| Hoekwoning | 2.180 kWh | 1.200 kWh | KNW6 | € 476 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.330 kWh | 820 kWh | KNW6 | € 419 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.430 kWh | 1.410 kWh | KNW6 | € 603 per jaar |
Afname per woningtype in Noordwolde uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Noordwolde
Met 62 procent zonnedaken en 1.340 kWh teruglevering per woning gaat in Noordwolde elke zonnige middag veel stroom het net op. Zolang er gesaldeerd wordt, merkt niemand dat; vanaf 2027 brengt die stroom een fractie op van wat de stroom 's avonds kost. Een thuisbatterij houdt het middagoverschot thuis tot de avond, en dat is bij dit aandeel zonnedaken de grootste winst die er in Noordwolde te halen valt.
Koopwoningen zijn hier in de minderheid (57 procent tegenover 62 procent in Friesland); voor die eigenaren geldt de gewone rekensom, huurders beginnen bij de verhuurder.
Hoe Noordwolde verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Noordwolde is tussen 2018 en 2022 minstens verdrievoudigd: van 193 naar 926, 380 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 31 procent, van 1.400 naar 970 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 193 | 341 | 926 | |
| Stroomafname per woning | 2.750 kWh | 2.530 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.400 m³ | 970 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Noordwolde naast de buurdorpen
Met 1.340 kWh teruglevering per woning zit Noordwolde tussen de buurdorpen in: Vinkega levert het meest terug (2.500 kWh), Wilhelminaoord het minst (1.130 kWh). In aandeel daken met zonnepanelen staat Noordwolde bovenaan in de buurt: 62 procent, tegenover 59 procent in Zandhuizen.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Noordwolde | 2.530 kWh | 1.340 kWh | 62 procent |
| Oosterstreek | 3.340 kWh | 1.520 kWh | 58 procent |
| Vinkega | 3.710 kWh | 2.500 kWh | onbekend |
| De Hoeve | 3.385 kWh | 2.175 kWh | onbekend |
| Zandhuizen | 3.550 kWh | 1.920 kWh | 59 procent |
| Wilhelminaoord | 2.520 kWh | 1.130 kWh | 58 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wat een thuisbatterij in Noordwolde oplevert
Wij hebben het adviesmodel van onze eigen batterijcheck losgelaten op het gemiddelde huishouden van Noordwolde: 2 personen, 2.530 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.340 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 446 in het eerste jaar, gemiddeld € 532 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 10,9 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Voor de 10 procent elektrisch verwarmde woningen ligt het winterverbruik hoger, en dan weegt een grotere batterij op een dynamisch contract zwaarder. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Gas, auto's en het net in Noordwolde
Het gemiddelde aardgasverbruik in Noordwolde is 970 kubieke meter per woning per jaar, 6 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland. In 2020 was dat nog 1.400 kubieke meter: 31 procent minder gas per woning in vier jaar. 10 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 7 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Huishoudens in Noordwolde hebben gemiddeld 1,2 auto's (Friesland: 1,2). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het net in Noordwolde is van Liander, net als bijna overal in Friesland; hoe meer middagstroom thuis in de batterij blijft, hoe minder er tegelijk dat net op gaat. Volgens de indeling van het CBS is Noordwolde een landelijke omgeving.
- Hoeveel huizen in Noordwolde hebben zonnepanelen?
- 62 procent van de woningen in Noordwolde had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 926 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Friesland is 46 procent.
- Wat voor huizen staan er in Noordwolde?
- Noordwolde telt 1.779 woningen: 37 procent vrijstaand, 16 procent twee-onder-een-kap, 33 procent tussen- of hoekwoning, 13 procent appartement. 57 procent is een koopwoning en 8 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Noordwolde?
- Voor het gemiddelde huishouden van Noordwolde (2.530 kWh afname, 1.340 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 532 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 10,9 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel stroom levert Noordwolde terug aan het net?
- Gemiddeld 1.340 kWh per woning per jaar, ongeveer de helft van de 2.530 kWh die een woning in Noordwolde afneemt (Friesland: 1.110 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
- Hoe snel groeit zonnestroom in Noordwolde?
- In 2018 telde het CBS in Noordwolde 193 zonnestroominstallaties bij woningen, in 2022 926: 380 procent meer in 4 jaar. Elk nieuw dak levert op zonnige middagen stroom terug die met een thuisbatterij voor de avond bewaard kan worden.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Noordwolde?
- Een woning in Noordwolde verbruikt gemiddeld 970 kubieke meter aardgas per jaar, 6 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (911). In 2020 was dat 1.400 kubieke meter. 7 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Noordwolde: 43 kilometer ten zuidwesten van onze vestiging.
Noordwolde ligt in de gemeente Weststellingwerf in Friesland, 43 kilometer ten zuidwesten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 54 kilometer, ongeveer 65 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Oosterstreek (2 km), Vinkega (2 km) en De Hoeve (3 km). Het stroomnet in Noordwolde is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Oosterstreek | 2 km | ongeveer 60 min |
| Vinkega | 2 km | ongeveer 65 min |
| De Hoeve | 3 km | ongeveer 65 min |
| Wilhelminaoord | 3 km | ongeveer 65 min |
| Zandhuizen | 3 km | ongeveer 60 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Noordwolde
In Noordwolde doen 2 clubs mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 3 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Noordwolde dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In Noordwolde loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 65 minuten bij je in Noordwolde.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Noordwolde SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Noordwolde (gemeente Weststellingwerf, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.