37% van Wilhelminaoord woont in een rijtjeshuis.
Compacte batterij, 1-fase.
37 procent van de woningen in Wilhelminaoord is een tussen- of hoekwoning; daar past een compacte batterij van 6 kWh op een 1-fase-aansluiting. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Wilhelminaoord beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wilhelminaoord: compacte huizen, compacte batterij
In Wilhelminaoord overheersen de rijwoningen: 37 procent van de woningen is een tussen- of hoekwoning, tegenover 19 procent in de gemeente Westerveld. Een tussenwoning neemt hier gemiddeld 2.100 kWh per jaar af. Bij die huizen past meestal een compacte batterij op een 1-fase-aansluiting, en dat maakt de rekensom overzichtelijk. Hieronder de cijfers van het CBS over Wilhelminaoord, naast de gemeente Westerveld en de provincie Drenthe.
De huizen van Wilhelminaoord
Wilhelminaoord is een klein dorp: 448 woningen, 440 huishoudens en 945 inwoners, gemiddeld 2,1 per huishouden. Van die woningen is 62 procent een koopwoning; in de gemeente Westerveld is dat 75 procent, in Drenthe 66 procent.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 52 procent van de voorraad, tegenover 22 procent tussenwoningen. Ruimte voor panelen op het dak en voor een batterij in de berging is er bij deze huizen meestal wel.
Van de woningen is 8 procent in de afgelopen tien jaar gebouwd. De gemiddelde WOZ-waarde ligt op € 278.000, 29 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente.
Een vrijstaande woning in Wilhelminaoord neemt met 3.490 kWh per jaar 117 procent meer af dan een appartement (1.610 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.610 kWh | 50 kWh | KNW6 | € 258 per jaar |
| Tussenwoning | 2.100 kWh | 710 kWh | KNW6 | € 373 per jaar |
| Hoekwoning | 1.910 kWh | 830 kWh | KNW6 | € 371 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.650 kWh | 1.020 kWh | KNW6 | € 490 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.490 kWh | 1.720 kWh | KNW6 | € 631 per jaar |
Afname per woningtype in Wilhelminaoord uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Wilhelminaoord
37 procent tussen- en hoekwoningen: het typische huis in Wilhelminaoord heeft een dak van acht tot twaalf panelen en een afname van 2.100 kWh per jaar. Daar hoort een batterij van 6 kWh bij, die op een 1-fase-aansluiting in de meterkast past en het middagoverschot van zo'n dak precies tot de avond vasthoudt. Een groter pakket zou hier zelden vol raken.
8 procent van de woningen in Wilhelminaoord is in de afgelopen tien jaar gebouwd (gemeente Westerveld: 5 procent). Nieuwbouw heeft een 3-fase-aansluiting en vaak een warmtepomp, en is daarmee direct klaar voor een 3-fase-batterij.
Hoe Wilhelminaoord verandert
Tussen 2018 en 2022 kwamen er in Wilhelminaoord 69 procent zonnestroominstallaties bij, van 130 naar 220. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 33 procent, van 1.320 naar 890 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 130 | 174 | 220 | |
| Stroomafname per woning | 2.540 kWh | 2.520 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.320 m³ | 890 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Wilhelminaoord naast de buurdorpen
In Wilhelminaoord gaat per woning het minst terug van de dorpen in de buurt (Vledderveen, Nijensleek, Frederiksoord, Vinkega, Vledder): 1.130 kWh, terwijl Vinkega op 2.500 kWh zit. In aandeel zonnedaken (58 procent) zit Wilhelminaoord tussen Vledder (63 procent) en Nijensleek (55 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Wilhelminaoord | 2.520 kWh | 1.130 kWh | 58 procent |
| Vledderveen | 3.300 kWh | 1.850 kWh | 58 procent |
| Nijensleek | 3.760 kWh | 2.040 kWh | 55 procent |
| Frederiksoord | 3.180 kWh | 1.350 kWh | 56 procent |
| Vinkega | 3.710 kWh | 2.500 kWh | onbekend |
| Vledder | 2.690 kWh | 1.320 kWh | 63 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Gas, auto's en het net in Wilhelminaoord
Aan aardgas verbruikt een woning in Wilhelminaoord 890 kubieke meter per jaar, 18 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente Westerveld (1.080). In 2020 was dat nog 1.320 kubieke meter: 33 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (2.540 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 9 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 4 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Huishoudens in Wilhelminaoord hebben gemiddeld 1,2 auto's, minder dan gemiddeld in Drenthe (1,3). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Wilhelminaoord is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Wilhelminaoord een landelijke omgeving.
Zo gaat Wilhelminaoord met stroom om
In de gemeente Westerveld neemt een woning gemiddeld 3.020 kWh stroom per jaar af; in Wilhelminaoord was dat in 2024 2.520 kWh, 17 procent lager dan dat gemiddelde en 8 procent lager dan het gemiddelde van Drenthe (2.735 kWh).
Tegenover die afname staat 1.130 kWh teruglevering per woning, ruim een derde van het verbruik (Drenthe: 1.272 kWh). Na 2027 telt dat aandeel: teruglevering brengt dan weinig op, terwijl de avondstroom het volle tarief kost. Een thuisbatterij bewaart dat overschot voor de avond en haalt zo een groot deel van die 1.130 kWh uit de rekening van Wilhelminaoord.
Het gaat hard: van 130 installaties in 2018 naar 220 in 2022, een groei van 69 procent. Tussen 2018 en 2020 kwam er 34 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 26 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Wilhelminaoord heeft 58 procent zonnepanelen, 6 procentpunt meer dan het gemiddelde van Drenthe (52 procent). In 2022 telde het CBS hier 220 installaties met samen 746 kWp, gemiddeld 3,4 kWp per dak, omgerekend ongeveer 8 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Westerveld staat het dorp gedeeld op plek 7 van 15 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 18 van 19 in teruglevering per woning.
Wat een thuisbatterij in Wilhelminaoord oplevert
Voor een dorp van 448 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Wilhelminaoord: 2 personen, 2.520 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.130 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 414 in het eerste jaar, gemiddeld € 497 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 11,6 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Voor de 9 procent elektrisch verwarmde woningen ligt het winterverbruik hoger, en dan weegt een grotere batterij op een dynamisch contract zwaarder. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
- Wat voor huizen staan er in Wilhelminaoord?
- Wilhelminaoord telt 448 woningen: 23 procent vrijstaand, 29 procent twee-onder-een-kap, 37 procent tussen- of hoekwoning, 10 procent appartement. 62 procent is een koopwoning en 8 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Wilhelminaoord?
- Voor het gemiddelde huishouden van Wilhelminaoord (2.520 kWh afname, 1.130 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 497 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 11,6 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel huizen in Wilhelminaoord hebben zonnepanelen?
- 58 procent van de woningen in Wilhelminaoord had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 220 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Drenthe is 52 procent.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Wilhelminaoord?
- Huishoudens in Wilhelminaoord hebben gemiddeld 1,2 auto's (Drenthe: 1,3), bij 440 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Wilhelminaoord?
- Een woning in Wilhelminaoord verbruikt gemiddeld 890 kubieke meter aardgas per jaar, 8 procent lager dan het gemiddelde van Drenthe (969). In 2020 was dat 1.320 kubieke meter. 4 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Wilhelminaoord: 43 kilometer ten zuidwesten van onze vestiging.
Wilhelminaoord ligt in de gemeente Westerveld in Drenthe, 43 kilometer ten zuidwesten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 52 kilometer, ongeveer 65 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Frederiksoord (2 km), Nijensleek (2 km) en Vledderveen (2 km). Het stroomnet in Wilhelminaoord is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Frederiksoord | 2 km | ongeveer 60 min |
| Nijensleek | 2 km | ongeveer 65 min |
| Vledderveen | 2 km | ongeveer 60 min |
| Vinkega | 3 km | ongeveer 65 min |
| Vledder | 3 km | ongeveer 60 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Wilhelminaoord
In Wilhelminaoord doet 1 club mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 2 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Wilhelminaoord dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Wilhelminaoord loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 65 minuten bij je in Wilhelminaoord.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Wilhelminaoord SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Wilhelminaoord (gemeente Westerveld, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.