1.360 m³ gas per woning in Nijensleek, 11% al elektrisch.
Stap voor stap naar stroom.
Een woning in Nijensleek verbruikt 1.360 kubieke meter gas per jaar, terwijl 11 procent van de woningen al elektrisch wordt verwarmd. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Nijensleek beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Nijensleek stookt veel gas en verwarmt toch al vaker elektrisch
Een woning in Nijensleek verbruikt 1.360 kubieke meter aardgas per jaar, 40 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (969), terwijl al 11 procent van de woningen hoofdzakelijk elektrisch wordt verwarmd. Het dorp zit dus midden in de overstap: veel gas in de bestaande huizen, stroom in de huizen die al over zijn. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Westerveld en de provincie Drenthe, staan hieronder.
Gas, auto's en het net in Nijensleek
Het gemiddelde aardgasverbruik in Nijensleek is 1.360 kubieke meter per woning per jaar, 40 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 1.990 kubieke meter: 32 procent minder gas per woning in vier jaar. 11 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 4 procent is helemaal aardgasvrij. Elke woning die van het gas af gaat, verschuift verbruik naar stroom, en juist dat winterverbruik is met een batterij op een dynamisch contract goedkoper in te kopen.
Met 1,6 auto's per huishouden staan er in Nijensleek meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Drenthe (1,3). In een dorp gebeurt laden vrijwel altijd thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief.
Enexis beheert het stroomnet in Nijensleek. Het CBS rekent Nijensleek tot een landelijke omgeving.
De huizen van Nijensleek
Nijensleek is een klein dorp: 196 woningen, 200 huishoudens en 510 inwoners, gemiddeld 2,5 per huishouden. 85 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 66 procent gemiddeld in Drenthe en 75 procent in de gemeente Westerveld.
De woningvoorraad is typisch dorps: 85 procent van de woningen staat vrij, nog eens 8 procent is twee-onder-een-kap. Bij een vrijstaand huis hoort een groter dak, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting; een grotere batterij verdient zich daar het snelst terug.
Maar 2 procent van de woningen is jonger dan tien jaar; vrijwel elke installatie begint hier dus met een schouw van de bestaande meterkast, de aansluiting en de groepenkast. Een huis is hier gemiddeld € 443.000 waard (WOZ), 44 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe.
Een vrijstaande woning in Nijensleek neemt met 3.850 kWh per jaar 36 procent meer af dan een twee-onder-een-kapwoning (2.840 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 3.830 kWh | 1.180 kWh | KNW6 | € 571 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.840 kWh | 1.580 kWh | KNW6 | € 581 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.850 kWh | 1.670 kWh | KNW10 | € 748 per jaar |
Afname per woningtype in Nijensleek uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Nijensleek
11 procent elektrisch verwarmde woningen naast 1.360 kubieke meter gas per woning: in Nijensleek lopen twee soorten huizen door elkaar. Voor de elektrisch verwarmde huizen telt de winter, en dan laadt een grote batterij (10 kWh of meer) 's nachts goedkoop op een dynamisch contract. Voor de huizen op gas telt de zomer: het zonoverschot van 2.040 kWh per woning vasthouden voor de avond. Een modulair systeem past bij allebei.
Verder staat 85 procent van de woningen in Nijensleek vrij (Drenthe: 29 procent): grote daken, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting, waar een groter pakket van 10 tot 16 kWh op zijn plaats is.
Hoe Nijensleek verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Nijensleek is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 26 naar 69, 165 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 32 procent, van 1.990 naar 1.360 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in Nijensleek stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 26 | 44 | 69 | |
| Stroomafname per woning | 3.930 kWh | 3.760 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.990 m³ | 1.360 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Zo gaat Nijensleek met stroom om
De stroomafname per woning in Nijensleek daalde sinds 2020 van 3.930 kWh naar 3.760 kWh in 2024, 4 procent minder; daarmee zit het dorp 37 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (2.735 kWh).
Daar staat 2.040 kWh teruglevering per woning tegenover, ruim de helft van de afname (Drenthe: 1.272 kWh). Voor Nijensleek is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 2.040 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.
De zonnestroom in Nijensleek is jong: in 2018 stonden er 26 installaties, in 2022 69, ruim een verdubbeling in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 69 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 57 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Zonnepanelen liggen in Nijensleek op 55 procent van de daken; in de gemeente Westerveld als geheel is dat 59 procent, dus 4 procentpunt meer dan hier, en in Drenthe 52 procent. In 2022 telde het CBS hier 69 installaties met samen 407 kWp, gemiddeld 5,9 kWp per dak, omgerekend ongeveer 15 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Westerveld staat het dorp gedeeld op plek 12 van 15 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 5 van 19 in teruglevering per woning.
Wat een thuisbatterij in Nijensleek oplevert
Voor een dorp van 196 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Nijensleek: 3 personen, 3.760 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 2.040 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW10 (8,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 671 in het eerste jaar en gemiddeld € 800 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 7.021; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 8,8 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Met 1,6 auto's per huishouden telt hier vooral of er een elektrische auto bij komt: die voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe en maakt een grotere batterij met slim laden interessanter. De echte berekening is persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
Nijensleek naast de buurdorpen
Met 2.040 kWh teruglevering per woning zit Nijensleek tussen de buurdorpen in: Vinkega levert het meest terug (2.500 kWh), Wilhelminaoord het minst (1.130 kWh). Het aandeel zonnedaken is hier met 55 procent het laagst van de buurt; Vledder zit op 63 procent.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Nijensleek | 3.760 kWh | 2.040 kWh | 55 procent |
| Frederiksoord | 3.180 kWh | 1.350 kWh | 56 procent |
| Wilhelminaoord | 2.520 kWh | 1.130 kWh | 58 procent |
| Vledder | 2.690 kWh | 1.320 kWh | 63 procent |
| Vinkega | 3.710 kWh | 2.500 kWh | onbekend |
| Vledderveen | 3.300 kWh | 1.850 kWh | 58 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Nijensleek?
- Een woning in Nijensleek verbruikt gemiddeld 1.360 kubieke meter aardgas per jaar, 40 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (969). In 2020 was dat 1.990 kubieke meter. 4 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
- Wat voor huizen staan er in Nijensleek?
- Nijensleek telt 196 woningen: 85 procent vrijstaand, 8 procent twee-onder-een-kap, 2 procent tussen- of hoekwoning, 6 procent appartement. 85 procent is een koopwoning en 2 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Nijensleek?
- Voor het gemiddelde huishouden van Nijensleek (3.760 kWh afname, 2.040 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW10: ongeveer € 800 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 8,8 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 7.021).
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Nijensleek?
- Een woning in Nijensleek nam in 2024 gemiddeld 3.760 kWh stroom af en leverde gemiddeld 2.040 kWh terug aan het net. In de gemeente Westerveld is de afname gemiddeld 3.020 kWh.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Nijensleek?
- Huishoudens in Nijensleek hebben gemiddeld 1,6 auto's (Drenthe: 1,3), bij 200 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Nijensleek: 45 kilometer ten zuidwesten van onze vestiging.
Nijensleek ligt in de gemeente Westerveld in Drenthe, 45 kilometer ten zuidwesten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 53 kilometer, ongeveer 65 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Frederiksoord (2 km), Wilhelminaoord (2 km) en Vinkega (4 km). Het stroomnet in Nijensleek is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Frederiksoord | 2 km | ongeveer 60 min |
| Wilhelminaoord | 2 km | ongeveer 65 min |
| Vinkega | 4 km | ongeveer 65 min |
| Vledder | 4 km | ongeveer 60 min |
| Vledderveen | 4 km | ongeveer 60 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Nijensleek
In Nijensleek zelf doet nog geen club mee aan ClubWatt!, maar vlakbij wel: 3 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Nijensleek dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Nijensleek loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 65 minuten bij je in Nijensleek.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Nijensleek SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Nijensleek (gemeente Westerveld, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.