63% van de daken in Vledder heeft zonnepanelen.
Nu de batterij erbij.
63 procent van de woningen in Vledder heeft al zonnepanelen; die stroom gaat 's middags grotendeels het net op. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Vledder beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Vledder ligt vol met zonnepanelen
In Vledder heeft 63 procent van de woningen zonnepanelen, 11 procentpunt meer dan gemiddeld in Drenthe (52 procent). Het CBS telde in 2022 476 installaties bij woningen. Al die daken leveren op zonnige middagen stroom terug die vanaf 2027 veel minder opbrengt. Hieronder de cijfers van het CBS over Vledder, naast de gemeente Westerveld en de provincie Drenthe.
Zo gaat Vledder met stroom om
In de gemeente Westerveld neemt een woning gemiddeld 3.020 kWh stroom per jaar af; in Vledder was dat in 2024 2.690 kWh, 11 procent lager dan dat gemiddelde en vrijwel gelijk aan het gemiddelde van Drenthe (2.735 kWh).
Tegenover die afname staat 1.320 kWh teruglevering per woning, ongeveer de helft van het verbruik (Drenthe: 1.272 kWh). Na 2027 telt dat aandeel: teruglevering brengt dan weinig op, terwijl de avondstroom het volle tarief kost. Een thuisbatterij bewaart dat overschot voor de avond en haalt zo een groot deel van die 1.320 kWh uit de rekening van Vledder.
Het gaat hard: van 278 installaties in 2018 naar 476 in 2022, een groei van 71 procent. Tussen 2018 en 2020 kwam er 32 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 30 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Vledder heeft 63 procent zonnepanelen, 11 procentpunt meer dan het gemiddelde van Drenthe (52 procent). In 2022 telde het CBS hier 476 installaties met samen 1.670 kWp, gemiddeld 3,5 kWp per dak, omgerekend ongeveer 9 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Westerveld staat het dorp op plek 3 van 15 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 16 van 19 in teruglevering per woning.
De huizen van Vledder
Vledder telt 955 woningen en 995 huishoudens, met 2.100 inwoners (gemiddeld 2,0 personen per huishouden). 77 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 66 procent gemiddeld in Drenthe en 75 procent in de gemeente Westerveld.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 71 procent van de voorraad, tegenover 13 procent tussenwoningen. Ruimte voor panelen op het dak en voor een batterij in de berging is er bij deze huizen meestal wel.
Van de woningen is 4 procent in de afgelopen tien jaar gebouwd. Een huis is hier gemiddeld € 354.000 waard (WOZ), 15 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe.
Een vrijstaande woning in Vledder neemt met 3.190 kWh per jaar 69 procent meer af dan een tussenwoning (1.890 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 2.060 kWh | 490 kWh | KNW6 | € 347 per jaar |
| Tussenwoning | 1.890 kWh | 890 kWh | KNW6 | € 381 per jaar |
| Hoekwoning | 2.220 kWh | 890 kWh | KNW6 | € 417 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.620 kWh | 1.250 kWh | KNW6 | € 531 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.190 kWh | 1.310 kWh | KNW6 | € 578 per jaar |
Afname per woningtype in Vledder uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Vledder
Met 63 procent zonnedaken en 1.320 kWh teruglevering per woning gaat in Vledder elke zonnige middag veel stroom het net op. Zolang er gesaldeerd wordt, merkt niemand dat; vanaf 2027 brengt die stroom een fractie op van wat de stroom 's avonds kost. Een thuisbatterij houdt het middagoverschot thuis tot de avond, en dat is bij dit aandeel zonnedaken de grootste winst die er in Vledder te halen valt.
77 procent van de woningen is een koopwoning (Drenthe: 66 procent), en eigenaren beslissen zelf over dak, meterkast en batterij.
Hoe Vledder verandert
Tussen 2018 en 2022 kwamen er in Vledder 71 procent zonnestroominstallaties bij, van 278 naar 476. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 30 procent, van 1.480 naar 1.030 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 278 | 367 | 476 | |
| Stroomafname per woning | 2.700 kWh | 2.690 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.480 m³ | 1.030 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Wat een thuisbatterij in Vledder oplevert
Wij hebben het adviesmodel van onze eigen batterijcheck losgelaten op het gemiddelde huishouden van Vledder: 2 personen, 2.690 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.320 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 455 in het eerste jaar, gemiddeld € 545 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 10,6 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Voor de 11 procent elektrisch verwarmde woningen ligt het winterverbruik hoger, en dan weegt een grotere batterij op een dynamisch contract zwaarder. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Gas, auto's en het net in Vledder
Het gemiddelde aardgasverbruik in Vledder is 1.030 kubieke meter per woning per jaar, 6 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 1.480 kubieke meter: 30 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (2.700 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 11 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 5 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Huishoudens in Vledder hebben gemiddeld 1,2 auto's, minder dan gemiddeld in Drenthe (1,3). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Vledder is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Vledder een landelijke omgeving.
Vledder naast de buurdorpen
Met 1.320 kWh teruglevering per woning zit Vledder tussen de buurdorpen in: Wapse levert het meest terug (2.150 kWh), Wilhelminaoord het minst (1.130 kWh). In aandeel daken met zonnepanelen staat Vledder bovenaan in de buurt: 63 procent, tegenover 59 procent in Wapse.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Vledder | 2.690 kWh | 1.320 kWh | 63 procent |
| Frederiksoord | 3.180 kWh | 1.350 kWh | 56 procent |
| Vledderveen | 3.300 kWh | 1.850 kWh | 58 procent |
| Wilhelminaoord | 2.520 kWh | 1.130 kWh | 58 procent |
| Wapse | 3.690 kWh | 2.150 kWh | 59 procent |
| Nijensleek | 3.760 kWh | 2.040 kWh | 55 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
- Hoeveel huizen in Vledder hebben zonnepanelen?
- 63 procent van de woningen in Vledder had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 476 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Drenthe is 52 procent.
- Wat voor huizen staan er in Vledder?
- Vledder telt 955 woningen: 42 procent vrijstaand, 29 procent twee-onder-een-kap, 22 procent tussen- of hoekwoning, 7 procent appartement. 77 procent is een koopwoning en 4 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Vledder?
- Voor het gemiddelde huishouden van Vledder (2.690 kWh afname, 1.320 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 545 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 10,6 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Vledder?
- Huishoudens in Vledder hebben gemiddeld 1,2 auto's (Drenthe: 1,3), bij 995 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Wat is de gemiddelde WOZ-waarde in Vledder?
- De gemiddelde WOZ-waarde in Vledder is € 354.000, 9 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente Westerveld (€ 390.000) en 15 procent hoger dan dat van Drenthe (€ 307.000).
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Vledder?
- Een woning in Vledder verbruikt gemiddeld 1.030 kubieke meter aardgas per jaar, 6 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (969). In 2020 was dat 1.480 kubieke meter. 5 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Vledder: 41 kilometer ten zuidwesten van onze vestiging.
Vledder ligt in de gemeente Westerveld in Drenthe, 41 kilometer ten zuidwesten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 48 kilometer, ongeveer 60 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Frederiksoord (2 km), Vledderveen (2 km) en Wilhelminaoord (3 km). Het stroomnet in Vledder is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Frederiksoord | 2 km | ongeveer 60 min |
| Vledderveen | 2 km | ongeveer 60 min |
| Wilhelminaoord | 3 km | ongeveer 65 min |
| Nijensleek | 4 km | ongeveer 65 min |
| Wapse | 4 km | ongeveer 50 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Vledder
In Vledder doen 2 clubs mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 1 club. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Vledder dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Vledder loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 60 minuten bij je in Vledder.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Vledder SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Vledder (gemeente Westerveld, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.