2.090 kWh per woning terug het net op in Tersoal.
Houd die stroom thuis.
Een woning in Tersoal levert 2.090 kWh per jaar terug, meer dan gemiddeld in de gemeente Súdwest-Fryslân; vanaf 2027 brengt die stroom weinig meer op. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Tersoal beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Tersoal levert meer terug dan de rest van Súdwest-Fryslân
Een woning in Tersoal levert per jaar 2.090 kWh terug aan het net; in de gemeente Súdwest-Fryslân is dat gemiddeld 1.150 kWh per woning en in Friesland 1.110 kWh. Tegenover die teruglevering staat een afname van 3.160 kWh. Vanaf 2027 wordt teruggeleverde stroom nauwelijks nog vergoed, en dan telt elke kWh die thuis blijft. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Súdwest-Fryslân en de provincie Friesland, staan hieronder.
Zo gaat Tersoal met stroom om
In de gemeente Súdwest-Fryslân neemt een woning gemiddeld 2.500 kWh stroom per jaar af; in Tersoal was dat in 2024 3.160 kWh, 26 procent hoger dan dat gemiddelde en 26 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (2.504 kWh).
Daar staat 2.090 kWh teruglevering per woning tegenover, bijna twee derde van de afname (Friesland: 1.110 kWh). Voor Tersoal is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 2.090 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.
De zonnestroom in Tersoal is jong: in 2018 stonden er 20 installaties, in 2022 66, bijna een verdrievoudiging in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 60 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 106 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Zonnepanelen liggen in Tersoal op 50 procent van de daken; in de gemeente Súdwest-Fryslân als geheel is dat 45 procent, dus 5 procentpunt minder dan hier, en in Friesland 46 procent. In 2022 telde het CBS hier 66 installaties met samen 316 kWp, gemiddeld 4,8 kWp per dak, omgerekend ongeveer 12 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Súdwest-Fryslân staat het dorp op plek 24 van 45 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 24 van 83 in teruglevering per woning.
De huizen van Tersoal
Tersoal is een klein dorp: 147 woningen, 145 huishoudens en 330 inwoners, gemiddeld 2,3 per huishouden. 76 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 62 procent gemiddeld in Friesland en 65 procent in de gemeente Súdwest-Fryslân.
De woningvoorraad is typisch dorps: 51 procent van de woningen staat vrij, nog eens 29 procent is twee-onder-een-kap. Vrijstaande woningen hebben in onze praktijk doorgaans een groter dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat zijn de huizen waar een grotere batterij zichzelf het snelst terugverdient.
Er is nauwelijks recente nieuwbouw (2 procent van de woningen is jonger dan tien jaar), dus de meeste huizen hebben een bestaande meterkast waar tijdens de schouw naar de aansluiting en de groepenkast wordt gekeken. Een huis is hier gemiddeld € 317.000 waard (WOZ), 9 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een tussenwoning in Tersoal neemt gemiddeld 1.950 kWh af, een vrijstaande woning 3.930 kWh, 102 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Tersoal.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Tussenwoning | 1.950 kWh | 0 kWh | KNW6 | € 451 per jaar |
| Hoekwoning | 2.320 kWh | 520 kWh | KNW6 | € 388 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.580 kWh | 1.230 kWh | KNW6 | € 524 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.930 kWh | 2.320 kWh | KNW10 | € 844 per jaar |
Afname per woningtype in Tersoal uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Tersoal
Wie in Tersoal 2.090 kWh per jaar teruglevert, wekt overdag stroom op die 's avonds voor het volle tarief teruggekocht wordt. Een thuisbatterij verschuift dat overschot naar de eigen avond: bij 2.090 kWh teruglevering past een batterij van 6 tot 10 kWh die vrijwel elke zomerdag vol en weer leeg gaat, en juist die volle cycli maken hem rendabel.
Rijwoningen zijn hier de uitzondering: 18 procent tegenover 39 procent in de gemeente Súdwest-Fryslân. De ruimere huizen hebben meer dak en meer verbruik, en dus ruimte voor een groter pakket.
Hoe Tersoal verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Tersoal is tussen 2018 en 2022 minstens verdrievoudigd: van 20 naar 66, 230 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 36 procent, van 1.580 naar 1.010 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 20 | 32 | 66 | |
| Stroomafname per woning | 3.180 kWh | 3.160 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.580 m³ | 1.010 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Wat een thuisbatterij in Tersoal oplevert
Voor een dorp van 147 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Tersoal: 2 personen, 3.160 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 2.090 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 542 in het eerste jaar en gemiddeld € 641 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 5.781; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 9,0 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Bij de 14 procent elektrisch verwarmde woningen valt het verbruik in de winter hoger uit, en dan telt een grotere batterij op een dynamisch contract; de echte berekening is persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
Tersoal naast de buurdorpen
Van Tersoal en de omliggende dorpen Sibrandabuorren, Poppenwier, Gauw, Dearsum, Jirnsum levert Tersoal per woning het meest terug: 2.090 kWh, tegen 1.710 kWh in Sibrandabuorren en 1.139 kWh in Jirnsum. In aandeel zonnedaken (50 procent) zit Tersoal tussen Sibrandabuorren (52 procent) en Jirnsum (45 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Tersoal | 3.160 kWh | 2.090 kWh | 50 procent |
| Sibrandabuorren | 2.810 kWh | 1.710 kWh | 52 procent |
| Poppenwier | 2.820 kWh | 1.550 kWh | onbekend |
| Gauw | 2.970 kWh | 1.300 kWh | 45 procent |
| Dearsum | 3.390 kWh | 1.420 kWh | onbekend |
| Jirnsum | 2.797 kWh | 1.139 kWh | 45 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Gas, auto's en het net in Tersoal
Het gemiddelde aardgasverbruik in Tersoal is 1.010 kubieke meter per woning per jaar, 11 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland. In 2020 was dat nog 1.580 kubieke meter: 36 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (3.180 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 14 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 5 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Huishoudens in Tersoal hebben gemiddeld 1,2 auto's (Friesland: 1,2). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het net in Tersoal is van Liander, net als bijna overal in Friesland; hoe meer middagstroom thuis in de batterij blijft, hoe minder er tegelijk dat net op gaat. Volgens de indeling van het CBS is Tersoal een landelijke omgeving.
- Hoeveel stroom levert Tersoal terug aan het net?
- Gemiddeld 2.090 kWh per woning per jaar, bijna twee derde van de 3.160 kWh die een woning in Tersoal afneemt (Friesland: 1.110 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
- Wat voor huizen staan er in Tersoal?
- Tersoal telt 147 woningen: 51 procent vrijstaand, 29 procent twee-onder-een-kap, 18 procent tussen- of hoekwoning, 2 procent appartement. 76 procent is een koopwoning en 2 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Tersoal?
- Voor het gemiddelde huishouden van Tersoal (3.160 kWh afname, 2.090 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 641 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,0 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Tersoal?
- Een woning in Tersoal nam in 2024 gemiddeld 3.160 kWh stroom af en leverde gemiddeld 2.090 kWh terug aan het net. In de gemeente Súdwest-Fryslân is de afname gemiddeld 2.500 kWh.
- Wie is de netbeheerder in Tersoal en hoe wordt er verwarmd?
- Liander is de netbeheerder in Tersoal. 14 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 1.010 kubieke meter per woning per jaar.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Tersoal: 63 kilometer ten westen van onze vestiging.
Tersoal ligt in de gemeente Súdwest-Fryslân in Friesland, 63 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 87 kilometer, ongeveer 75 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Poppenwier (1 km), Sibrandabuorren (1 km) en Dearsum (2 km). Het stroomnet in Tersoal is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Poppenwier | 1 km | ongeveer 80 min |
| Sibrandabuorren | 1 km | ongeveer 80 min |
| Dearsum | 2 km | ongeveer 75 min |
| Gauw | 2 km | ongeveer 80 min |
| Jirnsum | 3 km | ongeveer 80 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Tersoal dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In Tersoal loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 75 minuten bij je in Tersoal.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Tersoal SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Tersoal (gemeente Súdwest-Fryslân, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.