54% vrijstaand, 10% rijtjeshuizen in Gauw.
Ruimte voor een grotere batterij.
In Gauw staat 54 procent van de woningen vrij en is maar 10 procent een rijtjeshuis; de ruimere huizen vragen om een groter pakket. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Gauw beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Gauw staat vooral vrij
54 procent van de woningen in Gauw staat vrij en maar 10 procent is een tussen- of hoekwoning (gemeente Súdwest-Fryslân: 39 procent). Vrijstaande huizen hebben meer dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat vraagt om een grotere batterij. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Súdwest-Fryslân en de provincie Friesland, staan hieronder.
De huizen van Gauw
Gauw is een klein dorp: 143 woningen, 155 huishoudens en 340 inwoners, gemiddeld 2,3 per huishouden. 87 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 62 procent gemiddeld in Friesland en 65 procent in de gemeente Súdwest-Fryslân.
De woningvoorraad is typisch dorps: 54 procent van de woningen staat vrij, nog eens 29 procent is twee-onder-een-kap. Bij een vrijstaand huis hoort een groter dak, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting; een grotere batterij verdient zich daar het snelst terug.
Geen van de woningen is jonger dan tien jaar; bij elke installatie hier kijkt de schouw dus naar een bestaande meterkast, de aansluiting en de groepenkast. Een huis is hier gemiddeld € 327.000 waard (WOZ), 13 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland.
Een vrijstaande woning in Gauw neemt met 3.410 kWh per jaar 119 procent meer af dan een hoekwoning (1.560 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.730 kWh | 0 kWh | KNW6 | € 400 per jaar |
| Tussenwoning | 2.040 kWh | 890 kWh | KNW6 | € 397 per jaar |
| Hoekwoning | 1.560 kWh | 340 kWh | KNW6 | € 260 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.790 kWh | 910 kWh | KNW6 | € 487 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.410 kWh | 1.330 kWh | KNW6 | € 595 per jaar |
Afname per woningtype in Gauw uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Gauw
Met 54 procent vrijstaande woningen en 10 procent rijwoningen heeft het gemiddelde huis in Gauw een dak dat op een zonnige middag meer oplevert dan een 6 kWh-batterij kan bergen; de afname ligt op 2.970 kWh per jaar. Hier past een pakket van 10 kWh of meer, bij een 3-fase-aansluiting als 3-fase-batterij, zodat het hele middagoverschot de avond haalt.
87 procent van de woningen is een koopwoning (Friesland: 62 procent), en eigenaren beslissen zelf over dak, meterkast en batterij.
Hoe Gauw verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Gauw is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 17 naar 46, 171 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 29 procent, van 1.450 naar 1.030 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 17 | 29 | 46 | |
| Stroomafname per woning | 3.090 kWh | 2.970 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.450 m³ | 1.030 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Gauw naast de buurdorpen
In Gauw gaat per woning het minst terug van de dorpen in de buurt (Goënga, Sibrandabuorren, Tersoal, Offingawier, Dearsum): 1.300 kWh, terwijl Tersoal op 2.090 kWh zit. In aandeel zonnedaken (45 procent) zit Gauw tussen Sibrandabuorren (52 procent) en Offingawier (24 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Gauw | 2.970 kWh | 1.300 kWh | 45 procent |
| Goënga | 3.263 kWh | 1.973 kWh | onbekend |
| Sibrandabuorren | 2.810 kWh | 1.710 kWh | 52 procent |
| Tersoal | 3.160 kWh | 2.090 kWh | 50 procent |
| Offingawier | 3.100 kWh | 1.520 kWh | 24 procent |
| Dearsum | 3.390 kWh | 1.420 kWh | onbekend |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Gas, auto's en het net in Gauw
Het gemiddelde aardgasverbruik in Gauw is 1.030 kubieke meter per woning per jaar, 13 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland. In 2020 was dat nog 1.450 kubieke meter: 29 procent minder gas per woning in vier jaar. 8 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 2 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Met 1,4 auto's per huishouden staan er in Gauw meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Friesland (1,2). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het net in Gauw is van Liander, net als bijna overal in Friesland; hoe meer middagstroom thuis in de batterij blijft, hoe minder er tegelijk dat net op gaat. Volgens de indeling van het CBS is Gauw een landelijke omgeving.
Zo gaat Gauw met stroom om
De stroomafname per woning in Gauw daalde sinds 2020 van 3.090 kWh naar 2.970 kWh in 2024, 4 procent minder; daarmee zit het dorp 19 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Súdwest-Fryslân (2.500 kWh).
Tegenover die afname staat 1.300 kWh teruglevering per woning, ruim een derde van het verbruik (Friesland: 1.110 kWh). Na 2027 telt dat aandeel: teruglevering brengt dan weinig op, terwijl de avondstroom het volle tarief kost. Een thuisbatterij bewaart dat overschot voor de avond en haalt zo een groot deel van die 1.300 kWh uit de rekening van Gauw.
De zonnestroom in Gauw is jong: in 2018 stonden er 17 installaties, in 2022 46, ruim een verdubbeling in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 71 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 59 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Gauw heeft 45 procent zonnepanelen, evenveel als gemiddeld in Friesland. In 2022 telde het CBS hier 46 installaties met samen 176 kWp, gemiddeld 3,8 kWp per dak, omgerekend ongeveer 10 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Súdwest-Fryslân staat het dorp gedeeld op plek 34 van 45 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 67 van 83 in teruglevering per woning.
Wat een thuisbatterij in Gauw oplevert
Voor een dorp van 143 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Gauw: 2 personen, 2.970 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.300 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 470 in het eerste jaar, gemiddeld € 566 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 10,2 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,4 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
- Wat voor huizen staan er in Gauw?
- Gauw telt 143 woningen: 54 procent vrijstaand, 29 procent twee-onder-een-kap, 10 procent tussen- of hoekwoning, 6 procent appartement. 87 procent is een koopwoning en 0 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Gauw?
- Voor het gemiddelde huishouden van Gauw (2.970 kWh afname, 1.300 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 566 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 10,2 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Gauw?
- Huishoudens in Gauw hebben gemiddeld 1,4 auto's (Friesland: 1,2), bij 155 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Gauw?
- Een woning in Gauw nam in 2024 gemiddeld 2.970 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.300 kWh terug aan het net. In de gemeente Súdwest-Fryslân is de afname gemiddeld 2.500 kWh.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Gauw?
- Een woning in Gauw verbruikt gemiddeld 1.030 kubieke meter aardgas per jaar, 13 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (911). In 2020 was dat 1.450 kubieke meter. 2 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Gauw: 65 kilometer ten westen van onze vestiging.
Gauw ligt in de gemeente Súdwest-Fryslân in Friesland, 65 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 90 kilometer, ongeveer 80 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Goënga (1 km), Sibrandabuorren (1 km) en Offingawier (2 km). Het stroomnet in Gauw is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Goënga | 1 km | ongeveer 80 min |
| Sibrandabuorren | 1 km | ongeveer 80 min |
| Offingawier | 2 km | ongeveer 80 min |
| Tersoal | 2 km | ongeveer 75 min |
| Dearsum | 3 km | ongeveer 75 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Gauw dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In Gauw loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 80 minuten bij je in Gauw.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Gauw SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Gauw (gemeente Súdwest-Fryslân, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.