67% vrijstaand, 0% rijtjeshuizen in Stuifzand.
Ruimte voor een grotere batterij.
In Stuifzand staat 67 procent van de woningen vrij en is maar 0 procent een rijtjeshuis; de ruimere huizen vragen om een groter pakket. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Stuifzand beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Stuifzand staat vooral vrij
67 procent van de woningen in Stuifzand staat vrij en maar 0 procent is een tussen- of hoekwoning (gemeente Hoogeveen: 42 procent). Vrijstaande huizen hebben meer dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat vraagt om een grotere batterij. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Hoogeveen en de provincie Drenthe, staan hieronder.
De huizen van Stuifzand
Stuifzand is een klein dorp: 281 woningen, 290 huishoudens en 700 inwoners, gemiddeld 2,4 per huishouden. Van die woningen is 84 procent een koopwoning; in de gemeente Hoogeveen is dat 61 procent, in Drenthe 66 procent.
De woningvoorraad is typisch dorps: 67 procent van de woningen staat vrij, nog eens 26 procent is twee-onder-een-kap. Vrijstaande woningen hebben in onze praktijk doorgaans een groter dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat zijn de huizen waar een grotere batterij zichzelf het snelst terugverdient.
17 procent van de woningen is in de afgelopen tien jaar gebouwd; nieuwbouw heeft vrijwel altijd al een 3-fase-aansluiting en vaak een warmtepomp, wat de keuze voor een batterij eenvoudiger maakt. De gemiddelde WOZ-waarde ligt op € 374.000, 38 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een appartement in Stuifzand neemt gemiddeld 2.220 kWh af, een vrijstaande woning 3.940 kWh, 77 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Stuifzand.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 2.220 kWh | 830 kWh | KNW6 | € 407 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 3.090 kWh | 1.480 kWh | KNW6 | € 594 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.940 kWh | 1.930 kWh | KNW10 | € 806 per jaar |
Afname per woningtype in Stuifzand uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Stuifzand
Met 67 procent vrijstaande woningen en 0 procent rijwoningen heeft het gemiddelde huis in Stuifzand een dak dat op een zonnige middag meer oplevert dan een 6 kWh-batterij kan bergen; de afname ligt op 3.610 kWh per jaar. Hier past een pakket van 10 kWh of meer, bij een 3-fase-aansluiting als 3-fase-batterij, zodat het hele middagoverschot de avond haalt.
17 procent van de woningen in Stuifzand is in de afgelopen tien jaar gebouwd (gemeente Hoogeveen: 6 procent). Nieuwbouw heeft een 3-fase-aansluiting en vaak een warmtepomp, en is daarmee direct klaar voor een 3-fase-batterij.
Hoe Stuifzand verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Stuifzand is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 64 naar 130, 103 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 34 procent, van 1.670 naar 1.100 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in Stuifzand stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 64 | 82 | 130 | |
| Stroomafname per woning | 3.300 kWh | 3.610 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.670 m³ | 1.100 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Stuifzand naast de buurdorpen
Van Stuifzand en de omliggende dorpen Tiendeveen, Pesse, Noordscheschut levert Stuifzand per woning het meest terug: 2.070 kWh, tegen 1.880 kWh in Tiendeveen en 1.460 kWh in Noordscheschut. In aandeel zonnedaken (61 procent) zit Stuifzand tussen Tiendeveen (65 procent) en Noordscheschut (58 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Stuifzand | 3.610 kWh | 2.070 kWh | 61 procent |
| Tiendeveen | 3.340 kWh | 1.880 kWh | 65 procent |
| Pesse | 3.070 kWh | 1.760 kWh | 60 procent |
| Noordscheschut | 3.100 kWh | 1.460 kWh | 58 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wat een thuisbatterij in Stuifzand oplevert
Voor een dorp van 281 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Stuifzand: 2 personen, 3.610 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 2.070 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 550 in het eerste jaar en gemiddeld € 654 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 5.781; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 8,8 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Met 1,5 auto's per huishouden telt hier vooral of er een elektrische auto bij komt: die voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe en maakt een grotere batterij met slim laden interessanter. De echte berekening is persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
Zo gaat Stuifzand met stroom om
De stroomafname per woning in Stuifzand steeg sinds 2020 van 3.300 kWh naar 3.610 kWh in 2024, 9 procent meer; daarmee zit het dorp 32 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (2.735 kWh).
Daar staat 2.070 kWh teruglevering per woning tegenover, ruim de helft van de afname (Drenthe: 1.272 kWh). Voor Stuifzand is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 2.070 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.
De zonnestroom in Stuifzand is jong: in 2018 stonden er 64 installaties, in 2022 130, een verdubbeling in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 28 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 59 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Zonnepanelen liggen in Stuifzand op 61 procent van de daken; in de gemeente Hoogeveen als geheel is dat 46 procent, dus 15 procentpunt minder dan hier, en in Drenthe 52 procent. In 2022 telde het CBS hier 130 installaties met samen 645 kWp, gemiddeld 5,0 kWp per dak, omgerekend ongeveer 12 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Hoogeveen staat het dorp op plek 3 van 9 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 1 van 9 in teruglevering per woning.
Gas, auto's en het net in Stuifzand
Aan aardgas verbruikt een woning in Stuifzand 1.100 kubieke meter per jaar, 22 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Hoogeveen (900). In 2020 was dat nog 1.670 kubieke meter: 34 procent minder gas per woning in vier jaar. 15 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 10 procent is helemaal aardgasvrij. Dat is veel (Drenthe: 11 procent); elektrisch verwarmen verhoogt het stroomverbruik in de winter en maakt een grotere batterij met een dynamisch contract extra interessant.
Met 1,5 auto's per huishouden staan er in Stuifzand meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Drenthe (1,3). In een dorp gebeurt laden vrijwel altijd thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief.
Het stroomnet in Stuifzand is van Rendo, de kleinere netbeheerder die in de gemeente Hoogeveen de elektriciteit verzorgt. Ook daar geldt: hoe minder zonnestroom er tegelijk het net op gaat, hoe minder de kabels in het dorp te verwerken krijgen. Het CBS rekent Stuifzand tot een landelijke omgeving.
- Wat voor huizen staan er in Stuifzand?
- Stuifzand telt 281 woningen: 67 procent vrijstaand, 26 procent twee-onder-een-kap, 0 procent tussen- of hoekwoning, 7 procent appartement. 84 procent is een koopwoning en 17 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Stuifzand?
- Voor het gemiddelde huishouden van Stuifzand (3.610 kWh afname, 2.070 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 654 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 8,8 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoe scoort Stuifzand binnen de gemeente Hoogeveen?
- Van de dorpen in de gemeente Hoogeveen in ons bestand staat Stuifzand op plek 3 van 9 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 1 van 9 in teruglevering per woning (61 procent zonnedaken, 2.070 kWh teruglevering per woning).
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Stuifzand?
- Een woning in Stuifzand nam in 2024 gemiddeld 3.610 kWh stroom af en leverde gemiddeld 2.070 kWh terug aan het net. In de gemeente Hoogeveen is de afname gemiddeld 2.620 kWh.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Stuifzand?
- Huishoudens in Stuifzand hebben gemiddeld 1,5 auto's (Drenthe: 1,3), bij 290 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Stuifzand: 40 kilometer ten zuiden van onze vestiging.
Stuifzand ligt in de gemeente Hoogeveen in Drenthe, 40 kilometer ten zuiden van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 48 kilometer, ongeveer 45 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Stuifzand (2 km), Tiendeveen (2 km) en Tiendeveen (3 km). Het stroomnet in Stuifzand is van Rendo.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Stuifzand | 2 km | ongeveer 45 min |
| Tiendeveen | 2 km | ongeveer 50 min |
| Tiendeveen | 3 km | ongeveer 50 min |
| Noordscheschut | 4 km | ongeveer 50 min |
| Pesse | 4 km | ongeveer 40 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Stuifzand
In Stuifzand zelf doet nog geen club mee aan ClubWatt!, maar vlakbij wel: 4 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Stuifzand dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Rendo wordt steeds minder waard.
In Stuifzand loopt jullie stroom via het net van Rendo. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 45 minuten bij je in Stuifzand.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Stuifzand SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Stuifzand (gemeente Hoogeveen, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.