58% vrijstaand, 20% rijtjeshuizen in Pesse.
Ruimte voor een grotere batterij.
In Pesse staat 58 procent van de woningen vrij en is maar 20 procent een rijtjeshuis; de ruimere huizen vragen om een groter pakket. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Pesse beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Pesse staat vooral vrij
58 procent van de woningen in Pesse staat vrij en maar 20 procent is een tussen- of hoekwoning (gemeente Hoogeveen: 42 procent). Vrijstaande huizen hebben meer dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat vraagt om een grotere batterij. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Hoogeveen en de provincie Drenthe, staan hieronder.
De huizen van Pesse
Pesse telt 872 woningen en 830 huishoudens, met 1.895 inwoners (gemiddeld 2,3 personen per huishouden). Van die woningen is 77 procent een koopwoning; in de gemeente Hoogeveen is dat 61 procent, in Drenthe 66 procent.
De woningvoorraad is typisch dorps: 58 procent van de woningen staat vrij, nog eens 17 procent is twee-onder-een-kap. Bij een vrijstaand huis hoort een groter dak, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting; een grotere batterij verdient zich daar het snelst terug.
Van de woningen is 6 procent in de afgelopen tien jaar gebouwd. De gemiddelde WOZ-waarde ligt op € 347.000, 28 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente.
Een vrijstaande woning in Pesse neemt met 3.460 kWh per jaar 101 procent meer af dan een appartement (1.720 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.720 kWh | 190 kWh | KNW6 | € 277 per jaar |
| Tussenwoning | 2.220 kWh | 860 kWh | KNW6 | € 412 per jaar |
| Hoekwoning | 2.340 kWh | 1.170 kWh | KNW6 | € 486 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 3.040 kWh | 1.520 kWh | KNW6 | € 594 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.460 kWh | 1.610 kWh | KNW6 | € 622 per jaar |
Afname per woningtype in Pesse uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Zo gaat Pesse met stroom om
In de gemeente Hoogeveen neemt een woning gemiddeld 2.620 kWh stroom per jaar af; in Pesse was dat in 2024 3.070 kWh, 17 procent hoger dan dat gemiddelde en 12 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (2.735 kWh).
Van die afname gaat ruim de helft weer terug: 1.760 kWh per woning per jaar (Drenthe: 1.272 kWh). Nu wordt die 1.760 kWh nog gesaldeerd; na 2027 is het overschot dat 's middags het net op gaat een fractie waard van de stroom die 's avonds terugkomt. In Pesse zit de winst dus in opslaan: de middagpiek in de batterij, de avond uit de batterij.
Het gaat hard: van 206 installaties in 2018 naar 365 in 2022, een groei van 77 procent. Tussen 2018 en 2020 kwam er 33 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 33 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Zonnepanelen liggen in Pesse op 60 procent van de daken; in de gemeente Hoogeveen als geheel is dat 46 procent, dus 14 procentpunt minder dan hier, en in Drenthe 52 procent. In 2022 telde het CBS hier 365 installaties met samen 1.588 kWp, gemiddeld 4,4 kWp per dak, omgerekend ongeveer 11 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Hoogeveen staat het dorp op plek 4 van 9 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 4 van 9 in teruglevering per woning.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Pesse
Met 58 procent vrijstaande woningen en 20 procent rijwoningen heeft het gemiddelde huis in Pesse een dak dat op een zonnige middag meer oplevert dan een 6 kWh-batterij kan bergen; de afname ligt op 3.070 kWh per jaar. Hier past een pakket van 10 kWh of meer, bij een 3-fase-aansluiting als 3-fase-batterij, zodat het hele middagoverschot de avond haalt.
Ook de teruglevering valt op: 1.760 kWh per woning per jaar, ruim de helft van de afname van 3.070 kWh. Dat overschot is precies wat een batterij voor de avond bewaart.
Hoe Pesse verandert
Tussen 2018 en 2022 kwamen er in Pesse 77 procent zonnestroominstallaties bij, van 206 naar 365. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 32 procent, van 1.550 naar 1.060 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 206 | 275 | 365 | |
| Stroomafname per woning | 3.080 kWh | 3.070 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.550 m³ | 1.060 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Pesse naast de buurdorpen
In Pesse gaat per woning het minst terug van de dorpen in de buurt (Eursinge, Stuifzand): 1.760 kWh, terwijl Eursinge op 2.920 kWh zit. Het aandeel zonnedaken is hier met 60 procent het laagst van de buurt; Stuifzand zit op 61 procent.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Pesse | 3.070 kWh | 1.760 kWh | 60 procent |
| Eursinge | 4.080 kWh | 2.920 kWh | onbekend |
| Stuifzand | 3.610 kWh | 2.070 kWh | 61 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Gas, auto's en het net in Pesse
Aan aardgas verbruikt een woning in Pesse 1.060 kubieke meter per jaar, 18 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Hoogeveen (900). In 2020 was dat nog 1.550 kubieke meter: 32 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (3.080 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 12 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 5 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Huishoudens in Pesse hebben gemiddeld 1,4 auto's (Drenthe: 1,3). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Rendo, de kleinere netbeheerder van de gemeente Hoogeveen, beheert het stroomnet in Pesse; ook daar krijgen de kabels het minder zwaar als de zonnestroom niet tegelijk het net op gaat. Volgens de indeling van het CBS is Pesse een landelijke omgeving.
Wat een thuisbatterij in Pesse oplevert
Wij hebben het adviesmodel van onze eigen batterijcheck losgelaten op het gemiddelde huishouden van Pesse: 2 personen, 3.070 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.760 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 513 in het eerste jaar, gemiddeld € 611 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 9,5 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,4 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
- Wat voor huizen staan er in Pesse?
- Pesse telt 872 woningen: 58 procent vrijstaand, 17 procent twee-onder-een-kap, 20 procent tussen- of hoekwoning, 5 procent appartement. 77 procent is een koopwoning en 6 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Hoeveel stroom levert Pesse terug aan het net?
- Gemiddeld 1.760 kWh per woning per jaar, ruim de helft van de 3.070 kWh die een woning in Pesse afneemt (Drenthe: 1.272 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Pesse?
- Voor het gemiddelde huishouden van Pesse (3.070 kWh afname, 1.760 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 611 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,5 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel huizen in Pesse hebben zonnepanelen?
- 60 procent van de woningen in Pesse had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 365 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Drenthe is 52 procent.
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Pesse?
- Een woning in Pesse nam in 2024 gemiddeld 3.070 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.760 kWh terug aan het net. In de gemeente Hoogeveen is de afname gemiddeld 2.620 kWh.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Pesse?
- Huishoudens in Pesse hebben gemiddeld 1,4 auto's (Drenthe: 1,3), bij 830 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Pesse: 39 kilometer ten zuidwesten van onze vestiging.
Pesse ligt in de gemeente Hoogeveen in Drenthe, 39 kilometer ten zuidwesten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 44 kilometer, ongeveer 40 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Eursinge (2 km), Pesse (3 km) en Stuifzand (3 km). Het stroomnet in Pesse is van Rendo.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Eursinge | 2 km | ongeveer 45 min |
| Pesse | 3 km | ongeveer 45 min |
| Stuifzand | 3 km | ongeveer 45 min |
| Fluitenberg | 4 km | ongeveer 45 min |
| Stuifzand | 4 km | ongeveer 45 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Pesse
In Pesse doet 1 club mee aan ClubWatt!. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Pesse dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Rendo wordt steeds minder waard.
In Pesse loopt jullie stroom via het net van Rendo. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 40 minuten bij je in Pesse.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Pesse SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Pesse (gemeente Hoogeveen, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.