Speciaal voor Stiens

Van 23 naar 1.516 zonnedaken in Stiens.
De volgende stap: opslaan.

Tussen 2018 en 2022 groeide het aantal zonnedaken in Stiens van 23 naar 1.516; de batterij is de volgende stap. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.

SigenStor 20 kWh thuisbatterij
Sigenergy Gateway
krijg nou
wtt!
Niet te stoppen!
Noodstroom inbegrepen
t.w.v. € 2.200
✓ 10 jaar garantie✓ EMS en Gateway✓ Btw teruggave service✓ Binnen 3 weken geïnstalleerd
Stiens-weetjes

Wij kennen Stiens beter dan jullie denken.

Extra interessant als je…

🏠Een eigen woning hebt3.402woningen in Stiens
🔆Zonnepanelen hebt1.516daken met zonnepanelen in Stiens
⚡Een hoog energieverbruik hebt2.500 kWhgemiddeld stroomverbruik per woning per jaar in Stiens

Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.

Energieprofiel

Stiens legt in hoog tempo panelen

In 2018 telde het CBS in Stiens 23 zonnestroominstallaties bij woningen, in 2022 1.516: meer dan een verdrievoudiging in 4 jaar. Inmiddels heeft 57 procent van de woningen zonnepanelen. Elk nieuw dak levert op zonnige middagen stroom terug die vanaf 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen. Hieronder de cijfers van het CBS over Stiens, naast de gemeente Leeuwarden en de provincie Friesland.

+6.491%
zonnestroominstallaties sinds 2018
74%
koopwoningen
57%
van de woningen heeft zonnepanelen
1.315 kWh
teruglevering per woning per jaar
Ontwikkeling

Hoe Stiens verandert

Het aantal zonnestroominstallaties in Stiens is tussen 2018 en 2022 minstens verdrievoudigd: van 23 naar 1.516, 6.491 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 30 procent, van 1.308 naar 921 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.

Reeks2018202020222024
Zonnestroominstallaties bij woningen231.0191.516
Stroomafname per woning2.597 kWh2.496 kWh
Aardgas per woning1.308 m³921 m³

CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).

Woningen

De huizen van Stiens

In Stiens staan 3.402 woningen, verdeeld over 3.275 huishoudens met samen 7.805 inwoners (2,3 per huishouden). Van die woningen is 74 procent een koopwoning; in de gemeente Leeuwarden is dat 50 procent, in Friesland 62 procent.

De woningvoorraad is gemengd: 25 procent vrijstaand, 23 procent twee-onder-een-kap, 41 procent tussen- of hoekwoning, 10 procent appartement. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past.

5 procent van de woningen is jonger dan tien jaar. De gemiddelde WOZ-waarde ligt op € 285.000, 14 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente.

Het verschil tussen woningtypen is groot: een appartement in Stiens neemt gemiddeld 1.540 kWh af, een vrijstaande woning 3.341 kWh, 117 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Stiens.

WoningtypeAfname per jaarOverschot naar het netPassend pakketIndicatie besparing
Appartement1.540 kWh60 kWhKNW6€ 246 per jaar
Tussenwoning2.050 kWh900 kWhKNW6€ 400 per jaar
Hoekwoning2.230 kWh970 kWhKNW6€ 434 per jaar
Twee-onder-een-kapwoning2.590 kWh1.160 kWhKNW6€ 510 per jaar
Vrijstaande woning3.341 kWh1.694 kWhKNW6€ 622 per jaar

Afname per woningtype in Stiens uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.

Wat dit betekent

Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Stiens

Van 23 naar 1.516 installaties in 4 jaar: de daken in Stiens zijn jong en de panelen leveren nog jaren op volle kracht. Al die nieuwe daken leveren nu samen 1.315 kWh per woning per jaar terug aan het net. Een thuisbatterij is voor deze huizen de logische tweede stap: het middagoverschot vasthouden voor de avond, zodat de investering in panelen ook na het salderen blijft renderen.

74 procent van de woningen is een koopwoning (Friesland: 62 procent), en eigenaren beslissen zelf over dak, meterkast en batterij.

Stroom en zon

Zo gaat Stiens met stroom om

De stroomafname per woning in Stiens daalde sinds 2020 van 2.597 kWh naar 2.496 kWh in 2024, 4 procent minder; daarmee zit het dorp 13 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Leeuwarden (2.200 kWh).

Daar staat 1.315 kWh teruglevering per woning tegenover, ongeveer de helft van de afname (Friesland: 1.110 kWh). Voor Stiens is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 1.315 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.

De zonnestroom in Stiens is jong: in 2018 stonden er 23 installaties, in 2022 1.516, meer dan een verdrievoudiging in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 4.330 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 49 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.

Zonnepanelen liggen in Stiens op 57 procent van de daken; in de gemeente Leeuwarden als geheel is dat 34 procent, dus 23 procentpunt minder dan hier, en in Friesland 46 procent. In 2022 telde het CBS hier 1.516 installaties met samen 5.331 kWp, gemiddeld 3,5 kWp per dak, omgerekend ongeveer 9 panelen van 400 wattpiek.

Binnen de gemeente Leeuwarden staat het dorp op plek 3 van 19 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 19 van 32 in teruglevering per woning.

De buurt

Stiens naast de buurdorpen

Met 1.315 kWh teruglevering per woning zit Stiens tussen de buurdorpen in: Feinsum levert het meest terug (1.949 kWh), Hijum het minst (1.129 kWh). In aandeel daken met zonnepanelen staat Stiens bovenaan in de buurt: 57 procent, tegenover 56 procent in Koarnjum.

PlaatsAfname per woningTerugleveringDaken met zon
Stiens2.496 kWh1.315 kWh57 procent
Britsum2.494 kWh1.266 kWh55 procent
Feinsum3.116 kWh1.949 kWhonbekend
Hijum2.591 kWh1.129 kWh51 procent
Koarnjum2.500 kWh1.430 kWh56 procent
Jelsum2.658 kWh1.134 kWhonbekend

Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.

De rekensom

Wat een thuisbatterij in Stiens oplevert

Voor de 3.402 woningen van Stiens rekent ons adviesmodel met het gemiddelde huishouden: 2 personen, 2.496 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.315 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.

Uitkomst: een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 441 in het eerste jaar en gemiddeld € 526 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 5.781; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 11,0 jaar.

Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Bij de 9 procent elektrisch verwarmde woningen valt het verbruik in de winter hoger uit, en dan telt een grotere batterij op een dynamisch contract; de echte berekening is persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.

Warmte, vervoer en net

Gas, auto's en het net in Stiens

Aan aardgas verbruikt een woning in Stiens 921 kubieke meter per jaar, 18 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Leeuwarden (780). In 2020 was dat nog 1.308 kubieke meter: 30 procent minder gas per woning in vier jaar. 9 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 4 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.

Huishoudens in Stiens hebben gemiddeld 1,2 auto's (Friesland: 1,2). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.

Het net in Stiens is van Liander, net als bijna overal in Friesland; hoe meer middagstroom thuis in de batterij blijft, hoe minder er tegelijk dat net op gaat. Volgens de indeling van het CBS is Stiens een weinig stedelijke omgeving.

Vragen over dit dorp
Hoe snel groeit zonnestroom in Stiens?
In 2018 telde het CBS in Stiens 23 zonnestroominstallaties bij woningen, in 2022 1.516: 6.491 procent meer in 4 jaar. Elk nieuw dak levert op zonnige middagen stroom terug die met een thuisbatterij voor de avond bewaard kan worden.
Wat voor huizen staan er in Stiens?
Stiens telt 3.402 woningen: 25 procent vrijstaand, 23 procent twee-onder-een-kap, 41 procent tussen- of hoekwoning, 10 procent appartement. 74 procent is een koopwoning en 5 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
Wat bespaart een thuisbatterij in Stiens?
Voor het gemiddelde huishouden van Stiens (2.496 kWh afname, 1.315 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 526 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 11,0 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
Hoeveel huizen in Stiens hebben zonnepanelen?
57 procent van de woningen in Stiens had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 1.516 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Friesland is 46 procent.
Hoeveel stroom levert Stiens terug aan het net?
Gemiddeld 1.315 kWh per woning per jaar, ongeveer de helft van de 2.496 kWh die een woning in Stiens afneemt (Friesland: 1.110 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
Wie is de netbeheerder in Stiens en hoe wordt er verwarmd?
Liander is de netbeheerder in Stiens. 9 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 921 kubieke meter per woning per jaar.

Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.

Ligging

Stiens: 63 kilometer ten westen van onze vestiging.

Stiens ligt in de gemeente Leeuwarden in Friesland, 63 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 86 kilometer, ongeveer 80 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Britsum (2 km), Feinsum (2 km) en Hijum (2 km). Het stroomnet in Stiens is van Liander.

BuurdorpAfstandAanrijtijd technicus
Britsum2 kmongeveer 80 min
Feinsum2 kmongeveer 80 min
Hijum2 kmongeveer 80 min
Koarnjum2 kmongeveer 75 min
Jelsum4 kmongeveer 75 min

Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.

ClubWatt!

ClubWatt! in en rond Stiens

In Stiens doen 2 clubs mee aan ClubWatt!. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.

Alle clubs in Drenthe, Groningen en Friesland

Waarom nu?

Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.

Wat jullie in Stiens dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.

Het net in Stiens

Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.

In Stiens loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.

12
stroomstoringen in Stiens, eind september 2025 tot eind juni 2026
Bron: Liander storingsoverzicht

Noodstroom zit er standaard op.

Zo simpel is het

Jij rekent. Wij regelen de rest.

01
Start je berekening

Een paar korte vragen, online.

02
Advies in 2 minuten

Direct een persoonlijke berekening.

03
Reserveer online

Met €149, installatie meteen ingepland.

04
Wij installeren

Binnen 3 weken na levering.

Gewoon uit de buurt

Onze technicus staat binnen 80 minuten bij je in Stiens.

Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

De zwarte E-TEAM-bus van Krijg nou Watt met gele bliksem op de zijkant
Kaart laden…
Zo rijden wij naar Stiens
Open in Google Maps
Premium kwaliteit

Wij plaatsen in Stiens SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.

“Geen verkoper aan tafel.”

Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Stiens (gemeente Leeuwarden, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.

Wat levert 't in Stiens op?