19% van Sleen verwarmt elektrisch, 33% minder gas sinds 2020.
De batterij pakt de winter.
In Sleen wordt 19 procent van de woningen elektrisch verwarmd en daalde het gasverbruik sinds 2020 met 33 procent; dat winterverbruik is met een batterij goedkoper in te kopen. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Sleen beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Sleen gaat van het gas af
19 procent van de woningen in Sleen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd (Drenthe: 11 procent), en het gasverbruik daalde sinds 2020 met 33 procent naar 1.047 kubieke meter per woning. Wat aan gas verdwijnt, komt terug als stroom in de winter en in de avond, en dat is precies het verbruik dat een thuisbatterij op een dynamisch contract goedkoper inkoopt. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Coevorden en de provincie Drenthe, staan hieronder.
Gas, auto's en het net in Sleen
Het gemiddelde aardgasverbruik in Sleen is 1.047 kubieke meter per woning per jaar, 8 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 1.561 kubieke meter: 33 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (2.959 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 19 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 5 procent is helemaal aardgasvrij; in Drenthe is 11 procent elektrisch verwarmd. Die huizen verbruiken de meeste stroom in de winter, en dan loont een grotere batterij die op een dynamisch contract goedkoop laadt.
Huishoudens in Sleen hebben gemiddeld 1,3 auto's (Drenthe: 1,3). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Sleen is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Sleen een landelijke omgeving.
Zo gaat Sleen met stroom om
Een woning in Sleen nam in 2024 gemiddeld 2.924 kWh stroom van het net af, 7 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (2.735 kWh); de gemeente Coevorden zit op 2.960 kWh.
Van die afname gaat ongeveer de helft weer terug: 1.470 kWh per woning per jaar (Drenthe: 1.272 kWh). Nu wordt die 1.470 kWh nog gesaldeerd; na 2027 is het overschot dat 's middags het net op gaat een fractie waard van de stroom die 's avonds terugkomt. In Sleen zit de winst dus in opslaan: de middagpiek in de batterij, de avond uit de batterij.
De zonnestroom in Sleen is jong: in 2018 stonden er 214 installaties, in 2022 511, ruim een verdubbeling in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 64 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 45 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Sleen heeft 62 procent zonnepanelen, 10 procentpunt meer dan het gemiddelde van Drenthe (52 procent). In 2022 telde het CBS hier 511 installaties met samen 1.867 kWp, gemiddeld 3,7 kWp per dak, omgerekend ongeveer 9 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Coevorden staat het dorp gedeeld op plek 2 van 16 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 19 van 24 in teruglevering per woning.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Sleen
33 procent minder gas sinds 2020 en 19 procent elektrisch verwarmde woningen: in Sleen verschuift de energierekening zichtbaar van de gasmeter naar de stroommeter. Een warmtepomp draait het hardst op koude avonden, als stroom het duurst is. Een batterij van 10 kWh of meer laadt 's nachts en rond het middaguur goedkoop en voedt de warmtepomp op die avonden; in de zomer bewaart hij het zonoverschot van 1.470 kWh per woning.
Daar komt bij dat 62 procent van de woningen in Sleen al zonnepanelen heeft, tegenover 52 procent gemiddeld in Drenthe. Voor die huizen is de batterij de tweede stap: het middagoverschot vasthouden in plaats van terugleveren.
Hoe Sleen verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Sleen is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 214 naar 511, 139 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 33 procent, van 1.561 naar 1.047 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 214 | 352 | 511 | |
| Stroomafname per woning | 2.959 kWh | 2.924 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.561 m³ | 1.047 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Sleen naast de buurdorpen
Met 1.470 kWh teruglevering per woning zit Sleen tussen de buurdorpen in: Noord-Sleen levert het meest terug (2.497 kWh), Oosterhesselen het minst (1.405 kWh). In aandeel daken met zonnepanelen staat Sleen bovenaan in de buurt: 62 procent, tegenover 59 procent in Noord-Sleen.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Sleen | 2.924 kWh | 1.470 kWh | 62 procent |
| Diphoorn | 4.130 kWh | 2.110 kWh | onbekend |
| Benneveld | 4.029 kWh | 1.809 kWh | onbekend |
| Erm | 3.409 kWh | 1.689 kWh | 55 procent |
| Noord-Sleen | 4.012 kWh | 2.497 kWh | 59 procent |
| Oosterhesselen | 3.025 kWh | 1.405 kWh | 58 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wat een thuisbatterij in Sleen oplevert
Wij hebben het adviesmodel van onze eigen batterijcheck losgelaten op het gemiddelde huishouden van Sleen: 2 personen, 2.924 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.470 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 486 in het eerste jaar, gemiddeld € 581 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 10,0 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,3 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
De huizen van Sleen
Sleen telt 1.051 woningen en 1.035 huishoudens, met 2.270 inwoners (gemiddeld 2,2 personen per huishouden). 73 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 66 procent gemiddeld in Drenthe en 69 procent in de gemeente Coevorden.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 75 procent van de voorraad, tegenover 9 procent tussenwoningen. Ruimte voor panelen op het dak en voor een batterij in de berging is er bij deze huizen meestal wel.
Van de woningen is 8 procent in de afgelopen tien jaar gebouwd. De gemiddelde WOZ-waarde ligt op € 326.000, 10 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente.
Een vrijstaande woning in Sleen neemt met 3.661 kWh per jaar 106 procent meer af dan een appartement (1.780 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.780 kWh | 70 kWh | KNW6 | € 284 per jaar |
| Tussenwoning | 1.910 kWh | 890 kWh | KNW6 | € 384 per jaar |
| Hoekwoning | 2.230 kWh | 960 kWh | KNW6 | € 432 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.680 kWh | 1.150 kWh | KNW6 | € 517 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.661 kWh | 1.695 kWh | KNW6 | € 623 per jaar |
Afname per woningtype in Sleen uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
- Wie is de netbeheerder in Sleen en hoe wordt er verwarmd?
- Enexis is de netbeheerder in Sleen. 19 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 1.047 kubieke meter per woning per jaar.
- Hoeveel huizen in Sleen hebben zonnepanelen?
- 62 procent van de woningen in Sleen had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 511 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Drenthe is 52 procent.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Sleen?
- Voor het gemiddelde huishouden van Sleen (2.924 kWh afname, 1.470 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 581 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 10,0 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Wat voor huizen staan er in Sleen?
- Sleen telt 1.051 woningen: 39 procent vrijstaand, 36 procent twee-onder-een-kap, 17 procent tussen- of hoekwoning, 7 procent appartement. 73 procent is een koopwoning en 8 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Sleen?
- Een woning in Sleen verbruikt gemiddeld 1.047 kubieke meter aardgas per jaar, 8 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (969). In 2020 was dat 1.561 kubieke meter. 5 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
- Hoeveel stroom levert Sleen terug aan het net?
- Gemiddeld 1.470 kWh per woning per jaar, ongeveer de helft van de 2.924 kWh die een woning in Sleen afneemt (Drenthe: 1.272 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Sleen: 36 kilometer ten zuiden van onze vestiging.
Sleen ligt in de gemeente Coevorden in Drenthe, 36 kilometer ten zuiden van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 47 kilometer, ongeveer 45 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Diphoorn (2 km), Benneveld (3 km) en Erm (3 km). Het stroomnet in Sleen is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Diphoorn | 2 km | ongeveer 40 min |
| Benneveld | 3 km | ongeveer 45 min |
| Erm | 3 km | ongeveer 40 min |
| Noord-Sleen | 3 km | ongeveer 40 min |
| Oosterhesselen | 4 km | ongeveer 50 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Sleen
In Sleen doen 2 clubs mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 2 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Sleen dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Sleen loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 45 minuten bij je in Sleen.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Sleen SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Sleen (gemeente Coevorden, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.