74% van de 219 woningen in Erm staat vrij.
Groot dak, grote batterij.
In Erm staat 74 procent van de 219 woningen vrij: grote daken en een hoger verbruik, waar een grotere batterij zich het snelst terugverdient. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Erm beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Erm: een klein dorp met grote daken
Erm telt 219 woningen en 74 procent daarvan staat vrij (Drenthe: 29 procent). Zo'n vrijstaande woning neemt hier gemiddeld 3.576 kWh per jaar af. Veel dak, een hoger verbruik en meestal een 3-fase-aansluiting: in een dorp als dit gaat het om de juiste maat batterij. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Coevorden en de provincie Drenthe, staan hieronder.
De huizen van Erm
Erm is een klein dorp: 219 woningen, 385 huishoudens en 745 inwoners, gemiddeld 2,2 per huishouden. 80 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 66 procent gemiddeld in Drenthe en 69 procent in de gemeente Coevorden.
De woningvoorraad is typisch dorps: 74 procent van de woningen staat vrij, nog eens 10 procent is twee-onder-een-kap. Bij een vrijstaand huis hoort een groter dak, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting; een grotere batterij verdient zich daar het snelst terug.
Maar 1 procent van de woningen is jonger dan tien jaar; vrijwel elke installatie begint hier dus met een schouw van de bestaande meterkast, de aansluiting en de groepenkast. De gemiddelde WOZ-waarde ligt op € 344.000, 16 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente.
Een appartement in Erm neemt met 4.660 kWh per jaar 163 procent meer af dan een tussenwoning (1.770 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 4.660 kWh | 1.720 kWh | KNW10 | € 831 per jaar |
| Tussenwoning | 1.770 kWh | 640 kWh | KNW6 | € 321 per jaar |
| Hoekwoning | 2.370 kWh | 590 kWh | KNW6 | € 402 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 3.360 kWh | 1.370 kWh | KNW6 | € 595 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.576 kWh | 1.322 kWh | KNW6 | € 599 per jaar |
Afname per woningtype in Erm uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Zo gaat Erm met stroom om
De stroomafname per woning in Erm daalde sinds 2020 van 3.670 kWh naar 3.409 kWh in 2024, 7 procent minder; daarmee zit het dorp 25 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (2.735 kWh).
Tegenover die afname staat 1.689 kWh teruglevering per woning, ongeveer de helft van het verbruik (Drenthe: 1.272 kWh). Na 2027 telt dat aandeel: teruglevering brengt dan weinig op, terwijl de avondstroom het volle tarief kost. Een thuisbatterij bewaart dat overschot voor de avond en haalt zo een groot deel van die 1.689 kWh uit de rekening van Erm.
De zonnestroom in Erm is jong: in 2018 stonden er 18 installaties, in 2022 67, meer dan een verdrievoudiging in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 28 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 191 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Erm heeft 55 procent zonnepanelen, 3 procentpunt meer dan het gemiddelde van Drenthe (52 procent). In 2022 telde het CBS hier 67 installaties met samen 377 kWp, gemiddeld 5,6 kWp per dak, omgerekend ongeveer 14 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Coevorden staat het dorp gedeeld op plek 10 van 16 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 15 van 24 in teruglevering per woning.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Erm
In een dorp van 219 woningen waarvan 74 procent vrijstaand, is het gemiddelde dak groot en de afname hoog: 3.576 kWh per jaar. Zo'n dak levert op een zonnige middag meer dan een kleine batterij kan bergen. Een pakket van 10 tot 16 kWh, bij een 3-fase-aansluiting als 3-fase-batterij, houdt het hele overschot vast tot de avond.
De afname van 3.409 kWh per woning ligt 25 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe; hoe hoger het verbruik, hoe meer avondstroom een batterij kan vervangen.
Hoe Erm verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Erm is tussen 2018 en 2022 minstens verdrievoudigd: van 18 naar 67, 272 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 36 procent, van 1.820 naar 1.167 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 18 | 23 | 67 | |
| Stroomafname per woning | 3.670 kWh | 3.409 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.820 m³ | 1.167 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Erm naast de buurdorpen
Met 1.689 kWh teruglevering per woning zit Erm tussen de buurdorpen in: Wachtum levert het meest terug (2.252 kWh), Veenoord het minst (1.470 kWh). In aandeel zonnedaken (55 procent) zit Erm tussen Veenoord (69 procent) en Wachtum (53 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Erm | 3.409 kWh | 1.689 kWh | 55 procent |
| Diphoorn | 4.130 kWh | 2.110 kWh | onbekend |
| Sleen | 2.924 kWh | 1.470 kWh | 62 procent |
| Holsloot | 4.851 kWh | 2.216 kWh | onbekend |
| Veenoord | 2.750 kWh | 1.470 kWh | 69 procent |
| Wachtum | 4.146 kWh | 2.252 kWh | 53 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Gas, auto's en het net in Erm
Het gemiddelde aardgasverbruik in Erm is 1.167 kubieke meter per woning per jaar, 20 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 1.820 kubieke meter: 36 procent minder gas per woning in vier jaar. 14 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 3 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Met 1,5 auto's per huishouden staan er in Erm meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Drenthe (1,3). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Erm is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Erm een landelijke omgeving.
Wat een thuisbatterij in Erm oplevert
Voor een dorp van 219 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Erm: 2 personen, 3.409 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.689 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 522 in het eerste jaar, gemiddeld € 625 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 9,2 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,5 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
- Wat voor huizen staan er in Erm?
- Erm telt 219 woningen: 74 procent vrijstaand, 10 procent twee-onder-een-kap, 13 procent tussen- of hoekwoning, 4 procent appartement. 80 procent is een koopwoning en 1 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Erm?
- Een woning in Erm nam in 2024 gemiddeld 3.409 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.689 kWh terug aan het net. In de gemeente Coevorden is de afname gemiddeld 2.960 kWh.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Erm?
- Voor het gemiddelde huishouden van Erm (3.409 kWh afname, 1.689 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 625 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,2 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Erm?
- Een woning in Erm verbruikt gemiddeld 1.167 kubieke meter aardgas per jaar, 20 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (969). In 2020 was dat 1.820 kubieke meter. 3 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Erm?
- Huishoudens in Erm hebben gemiddeld 1,5 auto's (Drenthe: 1,3), bij 385 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Erm: 39 kilometer ten zuiden van onze vestiging.
Erm ligt in de gemeente Coevorden in Drenthe, 39 kilometer ten zuiden van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 46 kilometer, ongeveer 40 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Diphoorn (3 km), Holsloot (3 km) en Sleen (3 km). Het stroomnet in Erm is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Diphoorn | 3 km | ongeveer 40 min |
| Holsloot | 3 km | ongeveer 45 min |
| Sleen | 3 km | ongeveer 45 min |
| Veenoord | 4 km | ongeveer 45 min |
| Wachtum | 5 km | ongeveer 45 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Erm
In Erm zelf doet nog geen club mee aan ClubWatt!, maar vlakbij wel: 4 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Erm dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Erm loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 40 minuten bij je in Erm.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Erm SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Erm (gemeente Coevorden, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.